Cumartesi, Kasım 26, 2022

Zindan Adası: Bir Filmden Daha Fazlası

Abone ol

Değerli okuyucularımız, Martin Scorsese başyapıtı olan Zindan Adası (Shutter Island) filmini mercek altına alıyoruz. Leonardo Di Caprio başrol oyuncusu olarak karşımızda.

Zindan Adası Filminin Türü:

Zindan Adası: Psikolojik filmler
Zindan Adası: Psikolojik filmler

Senaryo sizlere gerilim, merak, şaşkınlık vb. birçok duygu ve düşünceyi birlikte yaşama olanağı veren psikolojik bir içeriğe sahiptir.

Filmin Kaynağı ve Hasılatı:

2010 yılı yapımı olan filim Dennis Lehane‘ nin romanından sinemaya uyarlanmıştır. Toplamda 294 milyon $ geliriyle rekorluk hasılata sahip bir yapıttan bahsediyoruz. Bir süre en büyük gişe yapan filmlerden birisi olmuştur.

Zindan Adası: Aldığı Ödüller

Filmin hiçbir dalda Oscara aday gösterilmemesi ise oyunculuk ve senaryo açısından haksızlığa uğradığını düşündürebilir. İzlemesi 138 dk. süren filmin anlaşılması günler alabilir. Tekrar tekrar izleme gereği duyulabilecek bir olay örgüsünü içinde barındıran bir film ile karşı karşıyasınız. Elbetteki her oynadığı rolde fark yaratan başrol oyuncusu Leonardo Di Caprio (Teddy Daniels) burada da karşımızda ve kendi ifadesiyle oynadığı en zor rolü canlandırıyor. Mark Ruffalo (Chuck Aule) kendisine dedektif ve ortağı rolüyle eşlik ediyor. En azından şimdilik siz de bu şekilde yanında ortağı ile adaya gelen bir dedektif düşünebilirsiniz.

Özet:

Zindan Adası: Leonardo Di Caprio
Zindan Adası: Leonardo Di Caprio

Akıl hastanesinden kaçan bir kadın hastayı bulmak üzere adaya gelen iki dedektifin beyin yakan sürecini hayretle takip edeceksiniz. Bir süre sonra travmatik hayatından kesitler görmeye başlayan Teddy’e yönelik; Burada ne işi var? Birileri onu cezalandırmak için zorla adaya mı yolladı? Yoksa bunların hepsi hayal mi? Şeklinde düşünce bombardımanı yaşayabilirsiniz. Zaman zaman çocuklarını öldüren eşini, zaman zaman savaştaki öldürülen insanları, zihninde görmeye başlayan aynı anda kaçan akıl hastası kadını bulmak için uğraşan Tedyy neredeyse bir şizofren etiketine uygun kişilik karmaşası yaşar, vaziyette bir kurgu sunarken siz nefessiz izliyor olacaksınız.

Zindan Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Shutter Island: Metaforlar
Shutter Island: Metaforlar

Zindan Adası (Shutter Island) filminin içinde kullanılan bazı metaforlar (kibrit, su,…), gizli mesajlar (gerçek hayattan alınmış bir seri katilin sözü ) ve anagramlar (aynı harflerin yerini değiştirip yeni anlam üretmek) mevcut. Başrol oyuncusu Teddy Daniels ismi ile kaçak akıl hastası Andrew Laeddis ismi arasında bir anagram mevcuttur. Bu karmaşa içerisinde akla acaba başrol oyuncumuz bir hayalin içinde mi? Şüphesi oluşuyor.

Son olarak, gerçeğe yakın ip ucu yakalamak için kaçtığı söylenen hastanın odasındaki, bir kadına ait olmadığı aşikar olan ayakkabıya dikkat etmenizi öneririm. Dedektifin travmatik geçmişine sürekli geri dönmesi, (flashback) akıl hastanesinde gördüğü bazı şeylerin hayali olabileceği ihtimalini mutlaka hatırlatmalı. İki saat boyunca oradan oraya sürüklenen hayal dünyanızın filmin sonunda doğruyu yakalayacağına inanıyorum. En azından kaçan hastanın kim olduğunu bulacaksınız. Lobotomi sahnesinde ki Dr. John ile Teddy ( Başrol Leonardo Di Caprio) arasında geçen konuşmaları dikkatle ve tarafsız dinlemeniz halinde doğruya daha fazla ışık tutabilirsiniz. Teddy’ nin kişisel olarak birçok travmaya maruz kalmış olması ve doktorun onu gerçekliğe çekme çabası gerçekliğin kendisi olabilir mi?
Zindan Adası güzel bir film tercihi oldu. İyi seyirler…

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler