Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Zaman Yönetimi: Zamanı Verimli Kullanmak

Abone ol

”Zaman Yönetimi: Zamanı Verimli Kullanmak” başlığıyla birlikteyiz. Her insanın 24 saatle sınırlı bir yaşam sermayesi bulunmaktadır. 24 saatlik bütçemizden zorunlu (uyku-yemek-…) kısımları çıkardığımızda elimizde azalan ancak yine de çok önemli bir kısım kalmaktadır. Payınıza düşen zamanı dilediğiniz gibi değerlendirebilir, harcayabilir yada öldürebilirsiniz. Birlikte zamanı öldürmeden zaman planlaması ile sermayenizi yönetebilmeyi, verimli kullanabilmeyi öğrenelim. Tercihen zaman harcamayı veya zaman öldürmeyi seçen biriyseniz bu alışkanlığınızı mutlaka sorgulamalısınız. Zira ikinci bir şansın tanınmadığı bir kavramı hiç ediyor olabilirsiniz.

Zaman Nedir?

Zaman ne değildir?
Zaman ne değildir?

Zaman; geride kalan, şuan yaşanmakta olan, gelecekte yaşanmaya devam edecek olan ve akıp giden anların toplamıdır. Zaman ne değildir? Zaman; yeri doldurulabilen, satın alınabilen, değeri bilinen, ödünç verilebilen ve durdurulabilen bir kavram değildir.

Zaman Kavramının Anlamı:

Zamana yüklenen anlam kişiden kişiye farklılaşabilir. Kolay kavramak adına kendinizi belirtilen örnekleri yaşayan kişi olarak hayal edin.

*1 yılın değerini sınıfta kalan öğrenci bilir.

*1 ayın değerini erken doğum yapan anne bilir.

*1 haftanın değerini dergi hazırlayan yazarlar bilir.

*1 dakikanın kıymetini uçağı kaçıran kişi bilir.

*1 saniyenin kıymetini kazadan son anda kurtulan bilir.

Zaman Yönetimi Nedir? İşlevsel Midir?

Vakit, nakittir. Saat işliyor. 24 saatinizi yeniden planlamalısınız.
Saat işliyor. 24 saatinizi yeniden planlamalısınız.

Bireysel ve kitlesel olarak zamanın su gibi akıp gittiğinden ve sanki hiçbir şey yaşamamış gibi hissetmekten sıklıkla bahsederiz. Bu genellenebilir açıklamalar aslında sermayeyi (zamanı) yanlış kullanıyor olduğumuzun ilanıdır. Bu itirafı bir kere de siz kendinize yapmalısınız. Daha sonra ise anı (saat saat) değerlendirmeye, kontrollü ve planlı bir tablo oluşturmaya çaba sarf etmelisiniz. Bu süreçte biz yanınızdayız. Saat işliyor. Anlarımı ne için yaşıyorum? Kendinize sorun ve cevaplandırın. Cevabınız yoksa yada doyurucu değilse zaman yönetimine önem vermeli ve zaman planlaması için yardım almalısınız.

Kişisel ve Genellenebilir Zaman Tuzakları:

Zaman Yönetimi: Tuzakları belirleyin.
Tuzakları belirleyin, 24 saat yaşayın.

Değişim yaratmak adına öncelikle düşünce ve davranış olarak size engel teşkil eden ‘sevimli’ tuzakları belirlemeli ve önünüzü açmalısınız. Yardımcı olmak adına yaygın olan tuzakları sıralıyoruz.

*Aşırı Uyku

*Plansızlık

*Hedefsizlik

*Tembellik

*Yanlış Arkadaşlıklar

*Kararsızlık ve Erteleme Davranışı

Ve daha fazlası… Tuzakları belirleyip en kolayından ayıklamaya başlamakta fayda var. Hemen hayatını tuzaklardan arındır!

Zaman Yönetimi: Altın Harfler

Zaman yönetimi: Saate bak!
Zaman: Saat işliyor.

Zamanı doğru kullandığımız sürece yeterli zamanımız vardır.

Zamanının yetmediğini düşünenler, zamanını verimsiz kullanananlardır.

Zamanı nasıl öldüreceğinizi değil, zamanı nasıl kazanacağınızı düşünün.

Bir kelebek ayları değil, anları hesaplar ve yeterince zamanı vardır.

Zaman Yönetimi ve Zamanı Verimli Kullanmak:

Zaman Yönetimi: Önem listesi
Zaman Yönetimi: Önem listesi

Önem Derecesine Göre Yapılacaklar Listesi Oluşturun: Saatlik-Günlük-Haftalık-Aylık

1) Acil-önem derecesi yüksek işten başlayabilir yada,
2) Acil-kolay olan işten başlayabilirsiniz. Yapabilme inancı katması açısından ikinci madde de başlangıç için verimli olabilir. 

Birinci madde ile başladığınızda ve acil-önemli işi bitirdiğinizde, önemi ve aciliyeti daha az olan işlerden devam etmeniz yararlı olacaktır.

*Yapacağınız işi belirledikten sonra, parçalara ayırın ve kısım kısım bitirin. Yılmamak ve bıkmamak için mola verin ve asla araya başka iş sokmayın! (gizli kaçış)

*Hatırlatma oluşturmak ve alarm kurmak unutkanlık ve plansız-dağınık ruhunuzu ve bedeninizi toparlayacaktır.

*Teknolojinin doğru kullanımı tasarruf sağlar. Özellikle bilgiye ulaşma ve haberleşmede teknolojiyi yerinde ve zamanında kullanmaya (gelecek yazılarımızda teknoloji kullanımıyla ilgili içerik oluşturacağız) gayret gösterin.

*Kendinizi ödüllendirin. Süresi, yeri ve zamanı belli olan sportif-kültürel faaliyetlerle günlerinize anlam katmaya çalışın.

*Yatmadan önce günün değerlendirmesi yapın. Tamamlanan işleri ve yarın neler olacağının zihinsel analizini yapmaya çalışın.

Zamanı Yönetimi: Son Söz

Değerli okuyucumuz, bir saati, bir günü, bir haftayı… anlamlı hale getirmeliyiz! Zaman akıp gidiyor. Evet hep böyle oldu ve böyle olacak. Önemli olan zamana tutunmak anı verimli değerlendirmek. Eylem içinde olmaktır. Kontrolsüz ve süresiz etkinlik içinde ya da hedefsiz olursak, anlar boşa geçmiş onu yönetemeyen bizlerde boşa yasamış oluruz. Hoşça ve takipte kalın.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler