Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Yüksek Hızlı Tren (YHT) Seferleri Ne Zaman Başlayacak?

Abone ol

Covid-19 ve YHT

Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri, TRT HABER’in bugünkü haberine göre yakın zamanda başlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Covid-19 salgınına yönelik alınan tedbirlerin sonuçlarını almaya başladıklarını belirterek, demiryolları ulaşımında normalleşme sürecinin başlatıldığını açıkladı.

Peki, biletler nasıl alınacak? Seyahat edebilme koşulları neler olacak gelin birlikte bakalım.

Yüksek Hızlı Tren Seferleri Ne Zaman Başlayacak?

Yüksek hızlı trenler 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak. “28 Mayıs’ta hatlardaki seferleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacağız” şeklinde ekledi Karaismailoğlu.

blank
Yüksek Hızlı Tren

Bakan Karaismailoğlu, demiryollarında öncelikli olarak tren içerisinde sosyal mesafeye uygun tedbirler alınacağının altını çizerek, bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satış prosedürü uygulanacağını ifade etti.

Bilet Satışı Nasıl Olacak?

İsmailoğlu’nun açıklamasına göre, satışlar yalnzıca internet üzerinden yapılabilecek ve bilet satışlarının HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile gerçekleştirilecek. “Yüksek Hızlı Trenlerin biletlerinin satışına Ramazan Bayramının ikinci günü başlanacak. Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların COVİD-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak” şeklinde açıklamada bulundu. Ayrıca, Marmaray ve Başkentray gibi şehir içi hatlarının da bu süreçte seferleri durdurmadıklarını anımsatarak, yavaş yavaş sefer sayılarının artırılacağını kaydetti. Konvansiyonel ve Yüksek Hızlı Tren Hatları’nda da sefer hazırlıklarını başlattıklarını ekledi.

Hangi Yaş Grupları Bilet Alabilecek?

Yüksek Hızlı Tren içerisinde mevcut her vagonun arka koltuklarının seyahat sürecinde koronavirüs şüphesi duyulan yolcuların izole edilmesi için ayrılacağını da belirten Karaismailoğlu, “Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı Seyahat İzin Belgesi zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak” dedi. Tren setlerinin sefere çıkmadan önce ve sefer sonlarında dezenfekte edilmesine devam edileceğini de bildiren Karaismailoğlu, yüksek hızlı trenlerde görevli hosteslerin ilk yardım çantalarında maske ve eldiven bulundurulacağını da söyledi.

KaynakTRT HABER
Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler