Yamaç Paraşütü Nedir? Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır?

Abone ol

Yamaç paraşütü nedir ve bana neden cazip geldi? Yamaç paraşütü sporu insanın doğasına aykırı bir eylemi “uçmak” gerçekleştirdiği için hep bana cazip gelmiştir. Ben bir yamaç paraşüt sporcusuyum. Bu spora Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde okurken Tekirdağ’da Uçmakdere bölgesinde başladım. Yamaç paraşüt nedir? Yamaç paraşütü nasıl yapılır? Hakkında merak ettiğiniz sorularınız varsa, yorum kısmında belirtebilirsiniz. Şimdi uçmaya başlayalım, ne dersiniz?

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü nedir
Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü nedir? Herhangi bir özel pist ve hava aracı gerektirmeyen tamamıyla hava şartlarına bağlı olarak yapılan bir spordur. Bu özellikleriyle serbest paraşüt sporundan ayrılır. Serbest paraşüt yapabilmek için özel bir pist ve hava aracı gerekmektedir. Açıkçası çok maliyetlidir. Yamaç paraşütü ile uygun hava şartlarını yakaladığınızda bulutlara kadar yükselebilir, saatlerce havada kalabilir ve kilometrelerce mesafelere gidebilirsiniz. Benim en yüksek irtifam 1200 m, havada kalma süremde en fazla 4 saat 13 dakika, henüz seviyem P3 olduğundan dolayı mesafe uçuşu gerçekleştirmedim. Türkiye mesafe uçuş rekorunu Hakan Akçalar gerçekleştirmiştir. Bu rekor 343.5 km’dir. Hakan Akçalar, Kahramanmaraş’tan kalkış yaptıktan sonra Mardin Kızıltepe’ye iniş yapmıştır.

Yamaç paraşütü nedir ve ilk ne zaman yapılmıştır? 1980’li yılların başında hava sporları ile ilgilenen kişiler tarafından bulunmuştur. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girmektedir. Çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilmesinden dolayı uygun coğrafi koşullar ve hava şartları elverişli olduğu zaman uçuş gerçekleştirip gökyüzüyle arkadaş olursunuz.

Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır?

Yamaç paraşütü nasıl yapılır

Yamaç paraşütünü profesyonel yapmak isteyenler mutlaka eğitim almanız gerekmektedir. Bu sporu kendi başınıza öğrenip “hadi ben öğrendim, artık uçabilirim” deme cesaretini lütfen kendinizde bulmayın! Gerekli eğitimi aldıktan sonra şartlara uyulduğu takdirde güvenli bir şekilde uçuş yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü nedir kendiniz bu tanımı bulmak istiyorsanız, o zaman profesyonel bir eğitmenle ikili (tandem) uçuş gerçekleştirip gökyüzüne dokunabilirsiniz. Bu uçuş için herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Eğitmenin talimatlarına harfiyen uymanız gerekmektedir.

Türk Hava Kurumu belli dönemlerde ücretsiz olarak kurs açmaktadır. Bağlantıya “THK Kurslar” tıklayarak tarihleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca birçok ücretli olarak özel kurslar ve üniversitelerde havacılık kulüpleri de mevcuttur. Bu kurslar seviye seviye (P1, P2, P3, P4, P5, “T1 ve T2 ticari amaçlı”) yapılmaktadır. Başlangıç seviyesinden ileri pilotluk seviyesine kadar eğitimler yapılmaktadır. Bu eğitimlerde teorik bilgiler “Yamaç paraşütü nedir? Yamaç Paraşütü nasıl yapılır?” ve uygulamalı bilgiler “uçuşlar” verilmektedir. Eğitimler hakkında ayrıntılı bilgi için diğer yazımızı bekleyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler