Cumartesi, Kasım 26, 2022

Yamaç Paraşütü Kuralları, Yamaç Paraşütü Ne Zaman Yapılır?

Abone ol

Her işin bir kuralı olduğu gibi yamaç paraşütü kuralları da vardır. Yamaç paraşütü yaparken kurallarına harfiyen uymak gereklidir. Kurallar kalkış yapılacak yere kadar gidip inişi gerçekleştirip uçuşu tamamlayana kadar geçerlidir. Hatta evinizden yamaç paraşütü yapmak için çıktığınızda bile kurallara uymak zorundasınız. Kurallar ve yamaç paraşütü ne zaman yapılır hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yamaç paraşütü bireysel öğrenilebilecek bir spor değildir. Yamaç paraşütü yapmak için mutlaka eğitim almak gereklidir. Gerekli eğitimi aldıktan sonra yamaç paraşütü kurallarına uymak gereklidir.

Bir eğitmenle hiçbir eğitim almadan ikili (tandem) uçuşu yapıp gökyüzüne dokunmak isteyenler bizimle iletişime geçebilirler.

Yamaç Paraşütü Kuralları

Yamaç paraşütü kuralları yamaç paraşütü ne zaman yapılır

Yamaç paraşütü kuralları göz ardı edilmeden yapılırsa güvenli bir spordur. Bu kuralları sizlere anlatmaya çalışalım.

 • “Eğitim şart!” Evet arkadaşlar yamaç paraşütü sporu bireysel öğrenilip yapılacak bir spor değildir. Mutlaka bu sporu yapmak isteyenler teorik ve uygulamalı eğitim almaları gerekmektedir. Teorik ve uygulamalı eğitimler hakkında bilgi almak için diğer yazımızı bekleyiniz.
 • Yamaç paraşütü eğitimi alıp uçuşlara başlayanlar yamaç paraşütü kuralları uyulmalıdır. Bu kurallar daha uçuş noktasına varmadan evden uçuş için çıktığınız anda başlar. Uçuşa gitmeden önceki gece alkol alınmamaya dikkat etmeli ve uçuş noktasına giderken trafikte trafik kurallarına uymak gereklidir. Belirtmek isteriz ki; bu spor Türkiye’de ve dünyada hızla gelişmektedir. Her birey yamaç paraşütü spor yapanların camiasını temsil etmekte olup günlük yaşamda da başkalarına saygılı olmalıyız.
 • Her pilotun kendi ölçüsüne ve seviyesine göre ekipmanı olması gerekmektedir. Pilot ölçüsünü ve seviyesini iyi bilmelidir ve ona göre uçuşu gerçekleştirmelidir.
 • Uçuş noktasına varıldığında hava durumu kontrol edilmelidir. Hava şartları elverişli değilse kesinlikle uçuş gerçekleştirilmemelidir. “ya şimdi biz kaç km’den geliyoruz. Uçmadan dönmeyelim.” diyenler maalesef olabilmektedir. Bu insanlara aldanıp hava şartları izin vermediği sürece kesinlikle uçuş gerçekleştirilmemelidir. Arkadaşlar dağlar hep yerinde, hava şartlarının uygun olduğu durumlarda uçuş yapabilirsiniz. Ben de uçuş noktasına varıp saatlerce bekleyip geri döndüğüm oluyordu.
 • Uçuş kalkış noktasına vardığımızda iniş yapacağımız yeri görmemiz gerekmektedir.
 • Uçuş yapacaksanız kararlı olmak gerekmektedir. Psikolojinizin bozuk olduğu durumlarda uçuşunuzu iptal etmelisiniz.
 • Yamaç paraşütü kuralları denilince olmazsa olmazı kask kullanımıdır. Her uçuşun kalkışında ve inişinde kask takmak zorunludur.
 • Kuşamda (harness) ilk yardım çantası bulundurulması yararlı olacaktır.
 • Havadayken size rahatlık sağlayacak giysiler giyilmelidir.
 • Kalp rahatsızlığı, yükseklik, hamile, astım hastası… olan kişilerin yamaç paraşütü yapması yasaktır.
 • Alkollüyken yamaç paraşütü yapılmamalıdır.
 • Yamaç paraşütü yapmak için en az 45-50 kilo, en fazla ise; erkeklerde 100, kadınlarda ise 85 kilodur.

İkili (Tandem) Uçuşlarda Yamaç Paraşütü Kuralları

blank

Eğitmen pilot ile birlikte 1 kişi daha uçuş yapabilmektedir. Buna ikili (tandem) uçuş denilmektedir. İkili (tandem) uçuşlarda yamaç paraşüt kuralları:

 • İkili (tandem) uçuşlarda yamaç paraşütü kuralları eğitmen pilot tarafından belirlenir. Bu uçuşlarda eğitmenin talimatlarına harfiyen uymak gerekmektedir.
 • İkili (tandem) uçuşlar için herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Siz sadece anın tadını çıkartın.
 • 45 kilo üstü ve 14 yaş üstü sağlıklı kişilerle tandem uçuşu gerçekleştirilir. Bazı bölgelerde 7-8 yaşlarında çocuklarda uçurulduğu görülebilir. Ama bu güvenli bir durum değildir.

Yamaç Paraşütü Ne Zaman Yapılır?

Yamaç paraşütü kurallarına uyulduğunda uçuşlar gerçekleşebilir. Bazı bölgelerde yılın dört mevsimi uçuşlar yapılabilmektedir. Yeter ki yamaç paraşütü kuralları göz ardı edilmesin. İyi günler dileriz…

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler