Yamaç Paraşütü İçin Gerekli Ekipmanlar

Abone ol

Yamaç paraşütü yapmak için birtakım ekipmanlara ihtiyaç vardır. Yamaç paraşütü için gerekli ekipmanlar nelerdir? Yamaç paraşütünde temel bilgiye sahip olmak istiyorsanız, bağlantıdan “Yamaç paraşütü nedir?” ulaşabilirsiniz. Yamaç paraşütü sporunda emniyet için bazı gerekli malzemeler vardır. Bu malzemeler şunlardır:

Yamaç Paraşütü için Gerekli Temel Ekipmanlar

Kanat (Kubbe, Kanopi)

Yamaç paraşütü için gerekli ekipmanlar arasında kanat olması gerekmektedir. Kanat naylon ipek ve polyester karışımından yapılan bir malzemedir. Uçuşu gerçekleştirmek için kanada ihtiyacımız vardır. Kanadın içinin hava dolmasıyla uçuş gerçekleşmektedir. Kanatlar pilotun kilosuna ve seviyesine göre farklı şekillerde üretilmektedir.

Yamaç paraşütü için gerekli malzemeler

Askı İpleri

Askı ipleri kanat ile taşıyıcı kolonlar arasında bir bağlantıdır. Askı ipleri kevlar (karbon lifi) ve dacron gibi maddelerden üretilmektedir. Askı ipleri ne kadar ince görünse de bir ip 100 kiloyu taşıyabilmektedir.

Taşıyıcı Kolonlar

Kanada bağlı askı iplerinin oturduğumuz kuşam arasında bağlantıyı üstlenen taşıyıcı kolonlardır. Taşıyıcı kolonlar karabina aracılığıyla kuşama bağlanır. Ayrıca, frenler de taşıyıcı kolonlarda yer almaktadır.

Kuşam (Harness)

Yamaç paraşütü için gerekli ekipmanlar

Kuşam (Harness) pilotun uçarken oturduğu ekipmandır. Pilot uçarken kanat ile bağlantısını kuşamda bulunan karabinalar ile sağlamaktadır. Bacak ve göğüs kısımlarından bağlantılar bulunmaktadır. Kuşamlar vücut ölçülerine göre farklı boylarda üretilir ve uçuş için pozisyonlara ayarlanabilmektedir. Ayrıca, yedek paraşütün olduğu bölümdür.

Yamaç Paraşütü İçin Gerekli Yardımcı Ekipmanlar

Yedek Paraşüt

blank

Yedek paraşüt kuşamda yer almaktadır. Uçuşa başlamadan önce yedek paraşüt gereklidir ve yerinde sağlam bir şekilde olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yedek paraşüt asıl paraşütün olası durumunda kapanması ve uçuş işlevini yitirmesi halinde pilot tarafından açılır. Yedek paraşütü inişlerinde iniş sert olabileceğinden iniş anında 5 nokta taklası yapılmalıdır.

Kask

blank

Yamaç paraşütü ekipmanları içinde kasklar çeneli ve çenesiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Kasklar kalkışta ve inişte mutlaka takılması gerekmektedir. Olası bir durumda meydana gelebilecek kazalarda kaskın önemi çok büyüktür.

Telsiz

blank

Telsiz yamaç paraşüt sporuna yeni başlayanlarda bulunması gereken bir yamaç paraşütü ekipmanları içindedir. Eğitim uçuşlarında eğitmen kursiyere telsiz ile yönlendirmeler vermektedir. Olası bir acil iniş durumunda pilotun yerini bildirmesi için de gerekli olmaktadır.

Rüzgarölçer (Anemometre)

Rüzgarölçer (Anemometre), rüzgarın hızını ve darbe aralığını km cinsinden ölçen ve buna göre pilotun hareket etmesini sağlayan alettir.

Uçuş Botları

Uçuş botları kalkışta ve inişte gerekli olabilecek malzemelerdendir. Botlar ayak bileklerini arkadan kavrar durumda olması inişte gerçekleşebilecek kazalarda ayağın zarar görmesini engellemektedir.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler