Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Yabancı Kitap Özeti: Bir Nefeste Bir Kitap

Abone ol

”Yabancı Kitap Özeti: Bir Nefeste Bir Kitap” başlığı altında 112 sayfalık, keyifle ve kısa sürede okunabilen, nobel ödüllü yazar Albert Camus‘ un ilk eserini mercek altına alıyoruz. Kitabın orijinal ismi: L’étranger.

Yazar Hakkında:

Nobel ödüllü yazar-Albert Camus: Yabancı
Nobel ödüllü yazar-Albert Camus: Yabancı

Yabancı’ nın nobel ödüllü yazarı Albert Camus; birçok dilde eserleri çevrilen, dünya ve ülkemiz okurlarına ulaşabilmiş bir yazardır. Etki alanı geniş bir kalem ile karşı karşıyayız.

Yabancı’ da İşlenen Tema

İnsanın hayata, duygulara, olaylara ve kendisine yabancılaşması ince ince işlenmektedir. Kahramanının duygu hali: ”Herkes bilir ki, hayat yaşamak zahmetine değmeyen bir şeydir.” cümlesiyle kısaca özetlenebilir.

Yabancı: Kitap Özeti

Kahramanımızı; annesinin ölümünü haber alıp, cenazeye katılmak için yola çıkmasıyla başlayan süreçte tanımaya başlıyoruz. Hikayesini anlamak adına cenaze sürecinde ipuçları yakalıyoruz. Meursault; ilişkilerine ve annesinin ölümüne hissiz yaklaşan bir yabancı olarak karşımıza çıkıyor. Olaya bir evlat gibi değil de gözlemci olarak bakan, epey kayıtsız bir kişiyle karşılaşacaksınız.

Eser; hayat, sevgi ve ölüme yaklaşım şekli açısından şaşırtıcı bir öyküsü sunar. Kahramanın varoluşsal kaygı taşımayan, yüzeysel ve şaşırtıcı bir ruh hali mevcuttur. Sevgisini, isteğini ve arzusunu söylemeyen değil, söylese de söylemese de fark olmaz diye düşünen bir ”X” adam karşınıza çıkar. Olayları beklenenin dışında yorumlayan, kalıplara sokulmak istenen bir direnç adamı… Kendi içsel sürecini dahi kendine egemen kılmayan sevilesi esrarengiz… Ölümle yüzleşirken hiçliği fark eden bir ruh adam. Sürüden ayrı davrandığı için yargılanan, davranışlarını öyle hissettiği için sergileyen; ancak çevrenin, yasaların ve inanç otoritesinin: ”Hayır bu şekilde hissetmek ve var olmak suçtur.” dediği Meuursault’ un hikayesine tanık olduk.

Yabancı’ da Karakterler:

Yabancı: İnsan her zaman az buçuk suçludur.
Yabancı: İnsan her zaman az buçuk suçludur.

Marie: Mersault’ ın sevgilisidir. Marie; neşeli ve sabırlı bir kadındır.
Raymond: Mersault’ın oteldeki komşusudur. Raymond; çapkın ve belalı birisidir.
Bay Meursault: Ana karakter. Kendi dahil her şeye nesnel yaklaşan bir yabancı.

Yabancı’ yı İki Bölüme Ayırıp Değerlendirelim:

I. Kısım: Annesinin ölümüne hissiz bir yaklaşım sergileyen kahramanımız üzüntü belirtisi göstermez, cenaze boyunca insanları inceler. Cenaze sürecinde ağlamaz ve sorulan sorulara verdiği cevapları yüzeyseldir. Annesinin yaşını dahi bilmez. Bu tabloda insanlara his yoksunu ve ruhsuz bir adam olarak gözükür.

II. Kısım: Cinayet işlendikten sonra başlayan; cezaevi, mahkeme ve sorgulama-savunma süreciyle yeni bir perde açılır. Kahramanımızın annesinin ölümünden bir gün sonra sevgilisiyle komedi filmine gitmesi, cenazede hüzün belirtisi göstermemesi… Tüm bu kesitler onu, insanların gözünde “ruhsuz bir canavar” olarak belirginleştirir. ”Sevgi hissetmeyen bu hissiz canavar işlediği suçun cezası gereği ölmelidir.” diyen hakimin de çıkış noktası ve karar kaynağı bu kesitler olmuştur. O, er yada geç gelecek olan ölüm karşısında kendini savunmaz.

Ölüme Bakış:
“Değil mi ki insan ölecekti, öyleyse bunun ne zaman ve nasıl olacağı pek önemli değildi.”

Yabancı: Altın Harfler

blank

“İnsan her zaman az buçuk suçludur.”


“…Zaten herkesin hayatı birbirinin aynısıdır. Buradaki hayatımı hiç beğenmiyor da değilim.”
“Onu kırmak istemezdim, ama hayatımı değiştirmek için de bir neden göremiyordum ortada.”


“Kendisi Tanrıya inanırmış, kanısınca hiç kimse Tanrının bağışlayıcılığına kavuşmayacak kadar suçlu olamazmış”


“İşte, bu davanın aynası! Her şey doğru, ama hiçbir şey doğru değil!”


(Yabancı adlı eseri yaratan yazarımızdan bazı alıntılar… )

L’étranger

Sevgili Okuyucumuz,
Eğer bir suçlu arıyorsanız muhtemelen bulamayacaksınız. Gerçek duygu ve düşüncelerini sessiz bir şekilde kükreyen, kalıplara sığmayan, bu yüzden normalliğin dışına itilen, ölümü hak ettiği yüzüne vurulan ve zorla yabancılaştırılan bir adam bulacaksınız. Kitap, cesaretiniz ölçüsünde size de kendi varoluşunuzu, olaylara bakışınızı ve içtenliğinizi sorgulatacak. Kahramanımız farklı kişiliğiyle cezalandırıldı. Sizler nobel ödüllü yazar Albert Camus’ un kitabını sevin ve benimseyin. Kahramanı benimsemeseniz de kitabı benimseyin isterim. Yargılamadan olduğu gibi kabullenmenizi dilerim. Yabancı ile tanışın, o bizden biri ve iyi bir tercih. Okuduğunu anlayanlara selam olsun…

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler