Xbox Lockhart Uygun Fiyatlı ve Ps5’ten Daha Hızlı

Abone ol

Xbox Lockhart, Gamespot sitesinin dünkü haberine göre Microsoft’un önümüzdeki Ağustos Ayı’nda çıkaracağını duyurduğu Xbox Series X‘e kıyasla daha uygun fiyatlı ve daha düşük performanslı oyun konsolu. Kod adı ‘Lockhart’ olan projenin detayları daha önce sayısız defa kamuoyuna sızdırılmıştı. Lockhart’ın görece zayıf grafiklerine rağmen herhangi bir donanımsal bileşen es geçilmemişe benziyor.

Konsol hakkında şimdilik sadece kod adı biliniyor: “Lockhart”. Xbox Series S olarak gayet uygun bir şekilde adlandırılabilecek olsa da (Xbox One X ile aynı ruha sahip bir fakat daha düşük performanslı bir Xbox One S) henüz Microsoft tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok. Sektör içerisindeki ısrarcı iddialar, bu düşük performanslı muadilin yaz bitmeden satışa çıkarılacağı yönünde. Söz konusu iddia, aynı zamanda Eurogamer‘ın Xbox “Lockhart” duyurusunun Ağustos Ayı’nda yapılacağını açıklayan bir makalesi ile de doğrulanmış durumda.

Xbox Lockhart Hangi Teknik Özelliklere Sahip?

The Verge Gazetesi editörlerinden Tom Warren’ın hazırladığı raporda; Xbox Lockhart, çok daha güçlü olan ‘Xbox Series X’ ile aynı CPU‘ya, ancak Sony’nin Ps5’inden daha hızlı bir CPU’ya sahip olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla en iyi senaryoda bile Sony, Microsoft’un konsollarının 100 MHz gerisinde kalarak yakın takibi sürdürmeye devam edecek.

Xbox Lockhart


Xbox Lockhart ayrıca depolama için aynı SSD ve Velocity Architecture’ı kullanacak, yani hem kendisi hem de X Serisi için geliştirilen oyunlar aynı şekilde daha hızlı depolamayı kullanabiliyor olacak. Negatif yöndeki fark ise grafik gücü. Lockhart’ın sadece 4 teraflop GPU performansını (Xbox One X’ten daha düşük) hedeflediği, X Serisi’nin ise 12 teraflop hedeflediği bildirildi. Lockhart ayrıca daha az RAM’e sahip olacak ve X Serisi’nde oyunlar için 13.5 Gb yerine sadece 7.5 GB kullanılabilir.

Bu tablodan çıkarılan o ki, Xbox Lockhart daha düşük çözünürlüklerde, özellikle 1080p/1440p’de yeni nesil oyunlar arayan tüketicileri hedeflemektedir. Microsoft, iki oyun arasında grafiksel ölçeklemeye izin verirken, bundan sonra tamamen farklı bir kitle için daha uygun fiyatlı konsollar da üretiyor olacak. XCloud oyun akışı ile birlikte, Lockhart’a kıyasla çok daha pahalı Xbox Series X ve Ps5’i geride bırakması teorik olarak oldukça muhtemel.

Xbox Series X – Xbox Smart Delivery Trailer

Dünyadaki oyun haberlerini ilk bizden duymak isterseniz oyun kategorimize göz atmayı unutmayın ve sitemizi sosyal medya hesaplarımızdan takipte kalın. Ayrıca sevgi ve oyunla kalın!

KaynakGAMESPOT

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler