Perşembe, Haziran 30, 2022

Verimli Test Çözme Yöntemleri: YKS ve LGS Süreci

Abone ol

Verimli Test Çözme Yöntemleri: YKS ve LGS Süreci başlığı altında sizlerle beraberiz. Hedef oluşturan, geleceği için sınav sürecine dahil olan, planlı bir şekilde ilerleyen sizlerle bazı soruları cevaplandıracağız. Daha etkin ve pratik olarak soru nasıl çözülür? Az bilinen test teknikleri nelerdir? Bir adım öne geçebilmek mümkün mü? YKS ve LGS sınavı öncesinde ve sınav anında neler yapılmalıdır? Sınav anında olumsuz düşüncelerle nasıl baş edebilirim? Yanlış yöntemler nelerdir? Sıkça sorulan sorulara cevaplar bulmak için okumaya devam edin.

Verimli Ders Çalışma: Eylem Aşaması

Bir önceki yazımızda soru çözümü ve D-Y-B analizi konusuna kısaca değinmiştik. Şimdiyse bir kısmını sizin de bildiğiniz başarılı öğrencilerin etkili şekilde uygulamaya devam ettiği nokta atışı yöntemleri ayrıntılı olarak sıralayacağız.

Test teknikleri paylaşımımızı iki bölüm halinde ilerleteceğiz. Sorularımızı cevaplamak adına ilk başlığımızı dikkatle takip edin. Sunulan bilgileri, kullanıyor olduğunuz etkili yöntemleri de zihninizde değerlendirin ve birlikte en doğruya ulaşalım.

1- Sınav Öncesi Hazırlık: Testler ve Denemeler

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri:
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri: Ön hazırlık ve Sınav

1) Turlama Tekniği: Sınavlarda soru sayılarına göre süre verilmektedir. (1-1.5 dk.) Süre ile sınırlı bir yarışın içerisindesiniz. Doğruları sınırlı süre içinde bulmanız gerekiyor. Buradan yola çıkarak mutlaka süre tutarak deneme ve test çözmenin sınav anında süre sıkıntısı yaşamamanız için gerekli olduğunu belirtelim. Sorularla inatlaşmadan, ilk okumada cevaba ulaşmaya çalışın. Soruyu çözemezseniz bile süreden tasarruf edip ilerleyin. Soru havuzlarında kolay, orta, zor ve çok zor sorular mevcuttur. Uyanık davranıp, inatlaşmadan ilerlemek netleri artıracaktır. Soruda takılmak yok, yola devam…

2) Eleme Yöntemi: Sonuca hızlı ulaşmak için cevap olamadığına emin olduğunuz şıkları eleyerek azaltabilirsiniz. Doğru seçeneğe ulaşamasanız dahi sonuca yaklaşmış olacaksınız. Bu tekniği uygularken tüm şıkları da okumadan doğru cevaba koşmanın yanlış olduğunu hatırlatalım.

3) İlk Olarak Soru Kökünü Okumak: Soruları okurken ilk teması soru köküyle kurun. Sizden ne istendiğine kulak vererek soruya yaklaşın.

4) İdeal Okuma Hızı: Etkili olan okuma yöntemi; gözle ve sessiz takiptir. Sesli veya mırıldanarak okumaktan ve her şeyin altını çizme alışkanlığından uzak durmanızı öneriyoruz. Her şeyin altını çizmek hiçbir şeyin önemli olmadığı anlamına gelir.

5) Zihinden Soru Çözmek: Kalem oynatarak soru çözmeniz gerekiyor. Zihinden işlem yapma çabası basit hatalara (sayısal dersler) sebep olabilmektedir. Soruları kolay-zor olarak etiketlemeden verilenler-istenenleri belirleyip adım adım ilerleyin.

6) Başkasına Soru Çözmek: Çözdüğünüz soruları arkadaşlarınıza anlatın. Mini bir öğretmencilik oyunu sizin bilgilerinizi daha kalıcı hale getirir.

7) Sorular ve İpuçları: Önemli noktaları belirleyin. Altı çizili kısımlar, olumsuz soru kökleri, anahtar kelimeler… Soruyu hazırlayanın ne istiyor olduğunu düşünün. Küçük işaretler (+,-,!,?,x,__) koyarak zihninize o kısımları hatırlama fırsatı sunun.

8) Uzun Metin İçeren Sorular: Özellikle sözel derslerde ve TYT Matematik testlerinde uzun metin içeren sorularla karşı karşıya kalacaksınız. Metinler bazen gözünüzü korkutacak kadar uzun olabilir. Unutmayın, bu sorular fazlaca açıklama ve ipucu içerir. Test teknikleri birinci bölümü tamamladık.

2- Verimli Test Çözme Yöntemleri Sınav Anı

İlk dakikalar ve İlk sorular YKS ve LGS
Sınav Anı: İlk dakikalar ve İlk sorular

9) İlk Sorular ve İlk Dakikalar: Denemelerde, gerçek sınav anına hazırlık yaptığınızı unutmayın. Ruh haliniz (kaygı düzeyi) ilk dakikalarda ve ilk sorularda hata ihtimalinizi arttırır. Sınav anında ilk dakikalarda bekleyin, derin bir nefes alıp, yavaşça bırakın. Daha önceki başarılarınızı (en yüksek net-puan) hatırlayın. İç sesinizi (başaracağım) tekrarlayın.

10) Dikkat Salınımı Yaşanan Dakikalar: 20 ile 25. dakikalar arasında, yani test ortalarında dikkat dağınıklığı yaşanır. Bu gerçeği bilerek 30 saniyelik minik bir nefes molasıyla kendinizi yenileyebilirsiniz.

11) Deneme Çözerken ve Sınav Anında Hangi Dersten Başlanmalı: Bu konuda önerimiz; bir sözel, bir sayısal dersi tamamlayarak ilerlemenizdir. Kısacası elinizde ki denemelerin ve gerçek sınavların doğal sıralamasına uymanız uygun olacaktır.

12) İdeal Optik Kodlama: Kaydırma riskini en aza indirmek için sayfa sayfa yada 3’erli 5’erli gruplar halinde kodlama yapmanızı öneriyoruz.

13) Sınav Anında Rahatsız Eden Düşünceler: Soru çözmeye devam ederken beyniniz bazı olumsuz düşüncelerle boğuşabilir. Sınava yüklenen kişisel ya da toplumsal anlamın verdiği yük sizi o esnada sizi durdurabilir. Düşüncelerle boğuşarak ve aynı anda soru çözerek ilerleyemezsiniz. Yavaşlayın, soruyu geri dönmek üzere bırakın, o düşünceye (ya başaramazsam …) yönelik cevap (elimden geleni yaptım…) verin. ”Şuan ise önemli bir anda olduğunuzu kendinize söyleyin. Düşünceniz de cevaplarınız da size ait onları bastırma yoluna gitmemenizi öneriyoruz. Bir sonraki sorudan devam edebilirsiniz.

Verimli Test Çözme Yöntemleri Hatırlatıcılar

Verimli Test Çözme Yöntemleri:
Verimli Test Çözme Yöntemleri: Hatırlatıcılar

Verimli Test Çözme Yöntemleri: Sınav bir araçtır.

* Kodlamaları sınav sonuna bırakmayınız. (Olası bir karışıklığın telafisi zor olacaktır.)

*Hiçbir soruda net sonuca ulaşmadan işaretleme yapmayın. Önemsemeden işaretlediğiniz bir sorunun yanlış (-0.25 net) çıkması; sizi daha başarılı olduğunuz kişilerin gerisine atabilir. Minik bir öneri; boş bırakma hakkınızı kullanın.

*Okunmuş, üflenmiş nesnelerden ve sınav anında şans getirdiğine inanılan mantıksız inançlardan uzak durun ve onlara anlam yüklemeyin. Başaracak olan sizsiniz. Başaracağınıza inanın. Bunu kendinize söyleyin.

* Soru havuzu içinde %60’ a yakın çok kolay, kolay ve orta seviye sorular bulunduğunu unutmayın. (Her öğrencini doğru yapabileceği soruların olduğu bir sınava girmektesiniz.

*İki şık arasında kalırsanız cevap olanı bulmak için şıkkın içinde duran metne uyumlu bir anahtar kelime arayın. Size göre olanı değil, anahtar kelime yada kelime öbeğine göre işaretleme yapın.

* Daha kaliteli sonuçlar için test teknikleri önerilerimizi ve test edilmiş olan yöntemleri kendi stilinize göre güncelleyebilirsiniz.

Verimli Test Çözme Yöntemleri Son Söz

Unutmayın! Sizler YKS ve LGS gibi bir sıralama sınavına giriyorsunuz. Bu aşamada doğru yöntemleri arttırıp yanlışlarınızı da azaltmak faydalı olacaktır. Verimli test çözme yollarını ve işlevsel hamleleri beraberce değerlendirdik. Etkili, farklı yaklaşımlar ve teknikler elbette vardır. Hak ettiğiniz yerlere gelmeniz dileğiyle, hoşça ve takipte kalın.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler