Pazartesi, Mart 27, 2023

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri YKS ve LGS Süreci

Abone ol

Değerli okuyucumuz ”Verimli Ders Çalışma Yöntemleri: YKS ve LGS Süreci” başlığı ile beraberiz. Ülkemizde hedeflerine ulaşmak ve gelecek oluşturmak için milyonlarca öğrencinin yürüdüğü uzunca bir yolda yürüyorsunuz. Birçok ülkenin nüfusundan daha fazla genç insan, hedeflerine ulaşmak adına sınav hazırlık sürecine dahil oluyor, çaba sarf ediyor ve yıllarını veriyor. Başarıya ulaşmak, potansiyelini kullanabilmek adına hazırlık sürecinde doğrular ve verimi arttıran hamleler neler? Beraberce ders çalışma yöntemleri üzerine eğilelim.

Hedef: Olmazsa Olmazımız!

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri: İlk adım
Verimli Ders Çalışma Yöntemleri: İlk adım

Hayat, aile, mutluluk, meslek, para veya herhangi bir önemli kavram düşünelim. Hepsi için uğraş veriyoruz. Onların uğruna bazı şeyleri yapıp bazı şeylerden uzak duruyoruz. Bu kavramlar bizim hayatta var olma amacımızın bir kısmını kapsıyor. Sınavlara da bu hedeflere ulaşabilmenin yollarından biri olarak bakabiliriz. Sınav; hedefe varmak adına geçilmesi gereken bir köprü ve kullanılan bir araç. Ne için bu aracı kullandığınızın cevabı ise sizin hedefinizi belirlemektedir. Cevabınızın olmaması hedef oluşturmadığınız anlamına gelir. Bu aşamada kısa ve uzun vadeli hedefler (örnekler yazının sonunda mevcut) belirlemelisiniz.

Verimli Ders Çalışma İç Ses

Bir hazırlık ve emek süreci içerisindesiniz. Zaman zaman ”Yapamam, başaramayacağım, olmayacak, bittim…” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bu ve benzeri olumsuz sesleri çevrenizden (arkadaş,aile,öğretmen…) duyuyor dahi olabilirsiniz. İdeal olanı belirtelim; içsel olarak motivasyon sağlayacak bir kelime veya minik bir cümle belirleyin. Düşünce bulutu gibi onu başınızda gezdirin. İç ses: Yapabilirim, başaracağım, inanıyorum, bu güce sahibim…

Verimli Ders Çalışma Öğrenme Sürecine Hazırlık

Verimli Ders Çalışma: Ön Hazırlık
Verimli Ders Çalışma: Ön Hazırlık

Zihinsel hazırlığı oluşturan başlıkları tamamladık. Şimdi taktiksel kısımdayız. Başlıklar halinde ele alıyoruz. Lütfen not alın!

1) Dinleme: İyi bir dinleyici olmak size doğru bilgiyi kolay kavrama şansı sunmaktadır. Bilgi aktarımı yapılan ortamda bulunmak için bir sebebiniz olduğunda dikkat ve odaklanma düzeyiniz daha yüksek olacaktır. Bu beceriyi güçlendirmek için; hedef, iç ses ve ortamda bulunma amacınızı mutlaka zihninizde tutmanızı öneririm. Hedef: 400 puan almak. İç ses: Başarabilirim. Burada bulunmaya ihtiyacım var.

2) Not Tutmak: Şimdi araziye girdik. Ortaya ürün koyma zamanı. Hedefleri olan, iyi bir dinleyici olarak bilgi aktaran kaynağı dinlerken, zihninizden geçenleri süzerek kağıda dökmelisiniz. Mümkün olduğunca size özel, hatırlatıcı tarzda notlar oluşturun. Kısaltmalar, şekiller, tablolar, şifreler ve haritalar oluşturun.

3) Fiziksel Hazırlık: Kendinizi fiziksel olarak gözden geçirin. Düşündük, dinledik, notlar aldık, yorulduk ve acıktık. Şimdi yenilenmek adına bedeninize zaman ayırıp dinlenmeli ardından masaya oturmalısınız. Üzerini değiş, soğuk suya temas et, yemeğini ye ve rahatlamak için çayını iç.

4) Çalışma Ortamı: Hedefe ulaşmak için doğru yerdesiniz. Şimdi olay yerini biraz düzenleyelim. Dikkat dağınıklığı yaratmamak adına masanız sade ve temiz olsun. Sadece çalışmak için seçtiğiniz dersin kaynağını ve notlarını masada bulundurun. Telefon, meyve tabağı, saksı, çay bardağı, kulaklık, kar küresi, fotoğraf albümleri… çalışma alanında bulunmamalı. Sadece dinlediğiniz yada konu çalışması yaptığınız dersin materyali (test kitabı-notlar) önünde olsun yeterli. Masaya dağ gibi kitap istiflemek sizi korkutabilir.

Verimli Ders Çalışma: Eylem Aşaması

Söylem değil, eylem.
Sınav Öncesi Söylem değil, eylem.

5) Ders Seçimi: Bilgileri küçük küçük sindirmek, ders ders ve konu konu çalışmak her zaman iyi bir tercihtir. Bu kapsamda saatlerce tek bir konu yada tek ders çalışmaktan yerine en az 2 farklı ders seçimi yapmanızı öneriyoruz. Bir sözel-bir sayısal-bir sözel… ders seçin ve sırasıyla beyninizin iki bölümünden de faydalanın. Konuyu dinlediniz, notlar tuttunuz ve tekrar yaparak bu kısmı bitirebilirsiniz.

6) Konuyla İlgili Soru Çözümü: Alıcısı olduğunuz bilginin pekişmesi ve kalıcı hale gelmesi için soru çözümü şarttır. Ders ve konu ayırmadan; dinleyip, tekrar edilen konuyla ilgili en az 1 test (süre tutarak) çözülmelidir. Test bitiminde ise mutlaka D-Y-B analizi yaparak eksik ve güçlü noktaların tespiti yapılmalıdır. Yanlışın nedenini bulmalısınız. İşlem hatası mı? Okuma yanlışı mı? Dikkatsizlik mi? Sallamak mı? İki şık arasında kalmak mı? Bu kısımda son hamle; etkili ve kaliteli bulduğunuz soruları çözümleriyle beraber saklayın. Haftalık, aylık geri dönüşler yaparak kalıcı olarak öğrenip öğrenmediğinizi test edin. Kısacası bir Soru Havuzu oluştursanız işler daha güzel olacaktır.

7) Zor Konu Nasıl Çalışılır: Her öğrencinin nefret ettiği, yapamıyorum diyerek çalışmaktan kaçtığı konular vardır. Unutmayın ki kaçtığınız o konu da sınava dahil. Ona özel zaman ayırın; yatmadan önce yada sabah ilk kalktığınızda o konuyu ayrıntılı ele alın ve gün içinde 1 test çözerek görevi tamamlamaya gayret edin. Sonucun değişmeye başladığını göreceğinizi inanıyorum.

Uyku-Öğrenme-Kitap-Teknolojisiz Zaman:

Kitaplar; düşünme, analiz yapma ve hayal kurma fırsatı sunar.
Kitaplar; düşünme, analiz yapma ve hayal kurma fırsatı sunar.

8) Uyku ve Öğrenme İlişkisi: Öğrenme sürecimiz uyurken devam etmektedir. Yatmadan önce günün değerlendirmesini yapın, uyku anına geçmeden önce hedefinize bir adım, bir gün daha ilerlediğinizi ve yarın daha etkili neler yapacağınızı kendinize anlatın. (5 dk.)

9) Teknolojisiz Zaman: Günümüz dünyasında teknolojinin yararı ve zararı tartışıladursun. Bu başlık altında tek bir öneride bulunuyoruz. Gün sonunda temas ettiğiniz son şey elinizden bırakmadığınız telefonlar olmasın. Öğrenme sürecinin baltalanmaması (8. maddeyi okuyun) için buna dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

10) Kitap Okumak: Tüm süreçlerden bağımsız olarak kitap okumak zihnimizin ihtiyacıdır. Kitap bizlere; düşünme, analiz yapma ve hayal kurma fırsatı sunar. Sınav hazırlık sürecinde her gün en az 25 dakika (ortalama dikkat süresi) süre ile başlayarak kesintisiz kitap okuyun. Gün geçtikçe süreyi arttırmayı deneyin böylece dikkat ve odaklanma gücünüzü de geliştirme fırsatı yakalamış olursunuz.

Verimli Ders Çalışma Süreci: Dipnotlar

* Somut hedefler belirleyin. Hedefinizi yazın ve görebileceğiniz bir noktaya asın ve onunla göz teması kurun. (Ankara Hukuk Fakültesi, 400 puan almak, diploma notunu 80 puan yapmak, Türkçe testinden 30 net yapmak…)

* Sınav içeriğine uygun (sınav saati ve süreli) denemeler çözün. Netlerinizin artış-azalış değerlendirmesini ve yapamadığınız konuların tespitini denemelerden yola çıkarak yapabilirsiniz.

* Ders aralarında ufak molalar verebilirsiniz.

* Çözeceğiniz soru sayısını ve çalışacağınız ders sayısını zamanla arttırabilirsiniz.

* Çalışma sürecinizi başka bir eylem ile eşleştirmemeye özen göstermelisiniz. (Müzik dinlemek, çay içmek, mesaj yazmak, yatıp uzanmak…)

* Kendinize ufak ödüller oluşturun. (hediye, tatlı, film…)

* Fiziksel etkinlikler yapın. (Aile içi grup oyunları, film, yürüyüş, spor, satranç…)

Hoşça ve takipte kalın. Başarılar dilerim.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler