Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Vaka Dosyası: Amerika’da Pandemi Nereye Gidiyor?

Abone ol

Covid-19 vaka dosyası, New York Times’ın veritabanına göre ABD’de bugüne kadar 1,598,600’den fazla kişinin hastalığı ve en az 95,500 kişinin ölümüyle ciddiyetini koruyor. Pandeminin Çin’de başlayarak İtalya ve İspanya’daki seyrinden sonra ABD acı bir şekilde son merkez üssü olmuş durumda.
Yeni vaka ve ölümlerin sayısı azalan bir ivme gösterse de, Amerika Birleşik Devletleri’nde virüsün yayılımı devam ediyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı indir-1024x614.png
ABD Vaka Tablosu

Trump Vaka Durumuna Diyor?

ABD’deki her koronavirüs vakasının ayrıntılarını izleyen New York Times, 24 saat boyunca federal, eyalet ve yerel yetkililerden bilgi topluyor. İnternet sitesi üzerinde gazetecilerin ülke çapında topladığı en son verilere dayanarak günde birkaç kez güncellenen tablo yayımlanıyor. Times, bu verileri, salgını yavaşlatarak gelecekteki potansiyel vakaları engellemeyi hedefleyen araştırmacılara ve strateji uzmanlarına yardımcı olma umuduyla kamuoyu ile paylaşıyor.

Beyaz Saray son açıklamasında vakaların aşağı doğru ivmelenmesi baz alınarak kurumların yeniden açılma kriterlerinin yayımlanacağını duyurdu. Donald Trump, önceki gün vaka durumu ve ekonomik açılım hakkında yaptığı basın toplantısında “Ekonomiyi durdurmayacağız!” açıklamasında bulunarak tepkileri yeniden üzerine çekti.

Bilindiği üzere Şubat ayının sonlarında, ABD’de çoğunluğu yurt dışı seyahatleri sebepli tanımlanmış yalnızca birkaç düzine vaka vardı. Ancak baharın sonlarına doğru virüs her eyalete yayılmıştı bile. Bazı olumlu gelişmelere ve ilerleyişe rağmen, her gün yeni sıcak bölgeler oluşmaya devam ediyor. Yüzlerce insan ölüyor. Virüs nedeniyle Amerikan yaşamı temelde yeni bir düzen aldı. Konserler, geçit törenleri ve beyzbol oyunları iptal edildi. İşsizlik talepleri arttı. Bazı valiler, devlet sınırlarını aşan Amerikalılara karantina zorunluluğu getirdi. Ve devletler yeniden dışa açılmaya başlasalar da yetkililer virüsün kalıcı bir tehdit olarak kalacağı konusunda uyardı.

blank
ABD Vaka Dosyası

İşletmeler Yeniden Açılıyor

50 eyaletin tümü ekonomilerini bir miktar da olsa yeniden işler hale getirmeye başladı. Ancak yeniden açılan iş yerlerinin sayısı vaka sayılarındaki farklılık sebebiyle eyaletten eyalete değişiklik gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi’nde halk sağlığı alanında doçent olan Andrew Noymer, “50 farklı vali 50 farklı uygulama yapıyor” açıklamasında bulundu.

Kişi başına düşen vaka sayısında en yüksek ikinci sırada yer alan New Jersey’de, vatandaşların büyük çoğunluğu karantinada kalırken sadece belirli sektörler faaliyetlerine devam edebildi. Connecticut’ta ofislerin açılmasına izin verildi; maske kullanımı zorunlu hale getirildi ve sosyal mesafe düzenlemeleri yapıldı. Nispeten az sayıda vakanın tespit edildiği ancak son günlerde birkaç ziyaretçinin testlerinin pozitif çıktığı Alaska’da ise restoranlar, spor salonları ve diğer işletmeler tam kapasiteye dönebilmek için yeniden hazırlıklara girişti.

Sonuç olarak, birçok eyalet ve şehir Beyaz Saray’ın virüs hakkındaki yönergelerine uymayan ekonomik açılıma başladı. Teksas ve Minnesota gibi eyaletlerde vaka sayıları artsa dahi kısıtlamalar hafifletildi. Ancak daha kısıtlayıcı eyaletlerdeki valiler, bazı Cumhuriyetçi yasa koyucuların Demokratik valiye dava açtığı Illinois ve Detroit’teki bir erkeğin Demokratik vali ve başsavcıyı öldürmekle tehdit etmekle suçlandığı Michigan da dahil olmak üzere artan baskı ile karşı karşıya kaldı.

Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler