Uzaktan Öğretim Nedir? Online Eğitim Sakınca ve Faydaları

Abone ol

Uzaktan öğretim nedir? Nasıl uygulanır? Avantajları nelerdir? Dezavantajları nelerdir? Tehlikeleri var mıdır? Online eğitim sakınca ve faydaları.

Uzaktan Öğretim Nedir?

Uzaktan eğitim, zaman ve mekandan bağımsız olarak öğrenme ve öğretme faaliyetlerinin yürütüldüğü bir eğitim sistemi olarak tanımlanmaktadır. Öğrenciler es, grafik, bilgisayar, CD, kitap, dergi gibi araçlarla çeşitli kazanımlar elde etmeye çalışmaktadır. Covid-19 pandemisinin yaşandığı günlerde eğitim camiasının adeta can simidi olmuştur. Peki bu can simidi Covid-19 oluşturduğu dev dalgalarda ne kadar hayat kurtarabilmiştir?

blank
Uzaktan öğretimde veli desteği çok önemlidir

Uzaktan Öğretimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan öğretimin avantajlarından önce şu tanımı yapmak istiyorum. Uzaktan öğretim eğitimin konservesi gibidir. Okul aile yemeği ise uzaktan öğretim tek başına yenen konservedir. Belki anı kurtarır karın doyurur ama etkileşimi o sıcaklığı muhabbeti vermez. Asla yerini tutmaz.

Zaman ve mekan tanımaması kaçan dersi tekrar dinleme şansı sunması, yol yeme içme gibi masraflarının olmaması, giyim ve hazırlık için ekstra zaman gerektirmemesi bu eğitim yönteminin en önemli avantajları arasında sayılmaktadır. Bu eğitim ile yurt dışındaki pek çok kurumdan diploma ve sertifika alma şansına sahip olursunuz.

blank
Online eğitim ile çeşitli sertifikalar alınabilir

Online Eğitimin Dezavantajları Nelerdir? Tehlikeleri Var Mıdır?

Uzaktan eğitim Online eğitim
Ücretsiz uygulamaların ücretini kişisel verileriniz ile ödeyebilirsiniz

Online eğitim mesafeleri yaklaştırdığı gibi güvenlik sorunlarını yakınlaştırıyor. Her geçen başta Zoom uygulaması olmak üzere çeşitli uygulamalarda katılımcıların kimlik ve kredi kartı ve e-posta bilgilerinin çalındığı haberleri ile sarsılıyoruz. Bu başta eğitim verenleri ve sonra öğrenci ve velileri endişelendiriyor. Kurum yöneticileri ise masraftan kaçmak için eğitimcilere ücretsiz uygulamaları kullanması için baskı yaptıkça sorunun çığ gibi büyümesine neden oluyor. Endişeli olan eğitimci ve öğrencilerin dolaylı yoldan motivasyonu düşüyor. Zaten yeterli motivasyonu sağlamadan uzak olan uzaktan eğitimin bu şekilde bir mayın tarlasına dönmesi bu eğitimin en önemli handikapların. Başta MEB, YÖK ve diğer özel kurumlar aba altından sopa gösterip eğitimcileri zorla ücretsiz uygulamalara yönlendirmekten çok, kendi uzaktan eğitim altyapılarını kurana kadar ücretli ve daha güvenli uygulamaları tercih etmesi bu tehlikelerin azalmasına katkı sağlayacaktır. Bir ücretsiz bir uygulama ya reklamdan gelir elde eder ya da kişisel verileri satarak gelir elde eder bunu bilmek için çok zeki olmaya gerek olmasa da pek çok idareci bunu anlamamakta ısrar ediyor. Dahası eğitimcilere sorumluluk sizde diyor. Sayın veliler size uyarım resmi veya ücretli olmayan uygulamalar üzerinden çocuklarınızın eğitim verilmesine müsaade etmeyin!

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler