Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Tutunamayanlar Romanı, Olric’in Gözünden

Abone ol

Olric’e Göre Tutunamayanlar Romanı

Oğuz Atay’ın 724 sayfadan oluşan Tutunamayanlar Romanı, Türkiye’de bir çığır açmış ve edebiyat dünyasına yepyeni bir soluk getirmiştir. Oğuz Atay ’ın bana verdiği yetkiye dayanarak şunu da söylemeliyim ki romanın ilk kısımları biraz ağır ilerlemekle beraber devreye ben girdikten sonra okuma hızınızın üç misli artacağından ve hızınızın bir daha düşmeyeceğinden eminim. Kendini beğenmiş miyim? Evet, galiba öyleyim. Son olarak romanın, 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazandığını da belirtmek isterim.

Ölmek İstemiyorsanız Oğuz Atay’ı Tanımalısınız

Tutunamayanlar romanı Oğuz Atay
Oğuz Atay, Tutunamayanlar Romanı

Hakan Günday’ın en sevdiğim karakterlerinden biri olan Derda, bir gün bir bara girer ve ‘’Oğuz Atay’ı tanımayanlar ayağa kalksın’’ der. Ardından oldukça soğukkanlı bir şekilde ayağa kalkanları kurşuna dizer. Bu alıntıdan da anlaşıldığı üzere, ölmek istemiyorsanız Oğuz Atay’ı tanımalısınız.

 İçine kapanık ve çok dürüst olduğunu bilmelisiniz mesela. Sınıfta’’ Kardeşini sevmeyen var mı ?’’sorusuna parmak kaldıran tek kişidir. Dostoyevski ve Kafka en sevdiği yazarlardır. Ne yazık ki hayattayken değeri bilinmemiş hatta Beyaz Mantolu Adam hikayesine çektiği kısa film kaybolmuştur. Hasta olduğu dönemde uzun süre banyodan çıkmayınca arkadaşları Oğuz Atay’a endişeli bir şekilde seslenmiş ve banyodan şu sözleri işitilmiştir:’’ Sevinmeyin daha ölmedim’’. 

Nitekim Oğuz Atay sadece 43 yıl tutunabilmiştir hayata. 13 Aralık 1977’de son vedasını yaptığında Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Bir Bilim Adamının Romanı, Korkuyu Beklerken, Oyunlarla Yaşayanlar, Günlük ve Eylembilim adlı eserleri bırakmıştır okuyucularına.

İçe Doğru Konuşanların Dostu: Olric

Güray Süngü ‘’ İnsan içe doğru konuşur, dışa doğru susar’’ diyor ya hani. İşte ben Turgut Özben’in  içe doğru konuştuğu kişiyim. Yaratıcımın her ne kadar Oğuz Atay olduğu kesinmiş gibi görünse de ben asıl yaratıcımın Turgut Özben olduğunu düşünürüm zaman zaman.  Çok zekiyim. Çoğunlukla lafı gediğine oturturum. Çok konuştuğumda çekilmez olduğumu bilirim buna rağmen birisine dua edeceğim zaman  ‘’Olric’iniz hiç susmasın’’ derim. Bensiz Turgut Özben ne yapardı diye düşünür, böbürlenirim.  Çok da ayrıntıya gerek yok kanımca. Hepinizin içinde konuşan Olric’ler var ne de olsa. Sorusu olanlar varsa nerde olacağımı biliyorsunuz Tutunamayanlar Romanı ‘ndayım daima.

Okuyucu: Bazı cümleleri çok ukalaca kurmadın mı Olric?

Olric: Tüm iç sesler ukala değil midir efendimiz?

Tutunamayanlar Romanı Turgut Özben Kimdir?

Efendimizdir. Tutunamayandır. Selim’in can yoldaşıdır. Bazen Oğuz Atay’dır. Kendisine sorsanız Danimarka Kralı’nın oğludur. Kesin olan şu ki Tutunamayanlar Romanı ‘nın omurgasıdır.

Turgut Özben ve Olric Sohbetleri

+ İnsan kendisinden başkasına tutunamaz mı?

-Kendisine de tutunamaz.

+Ne çok şey biliyor bu insanlar Olric?

-Herkes işine geleni biliyor efendimiz.

+Neden sadece hayal ürünüsün Olric?

-Siz gerçeksiniz de ne oluyor efendimiz…

+Hayat adil mi Olric?

-Hayır efendimiz, adil olsaydı size ‘efendim’ der miydim?

+İnsan nedir bilir misin Olric?

-Nedir efendimiz?

+Ağaçları kesip onlardan kağıt yapan, sonrada o kağıtlara ağaçları koruyunuz yazandır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler