Pazartesi, Kasım 29, 2021

Türkiye’nin Yoğun Nüfuslu Olan Yerleri ve Nedenleri

Abone ol

Türkiye’nin yoğun nüfuslu olan yerleri ve nedenleri başlığıyla ülkemizde hangi bölgelerin ve şehirlerin daha yoğun nüfuslu olduğuna ve yoğun nüfuslu olan yerler neden yoğun nüfuslu olduğuna değineceğiz. Türkiye dağlık ve engebeli bir coğrafi yapıya sahip olduğundan Türkiye’nin nüfusu çoğunlukla yeryüzü şekillerine göre dağılış göstermektedir.

Dünya genelinde en yoğun nüfusun yaşandığı alanlar deniz ve okyanus kıyılarıdır. Dünyanın en yoğun nüfusa sahip ülkesi Çin’dir. Çin’i ikinci sıra ile Hindistan takip etmektedir.

Türkiye’nin en yoğun nüfusa sahip bölgesi Marmara Bölgesi’dir. İli ise İstanbul’dur. Türkiye’nin en az nüfusa sahip olan bölgesi Doğu Anadolu Bölgesi’dir. İli ise Tunceli’dir. Türkiye’de sanayinin gelişmiş olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu daha fazladır. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa ve Adana Türkiye en çok nüfusa ait illerdir.

Marmara Bölgesi’nde Türkiye’nin Yoğun Nüfuslu Olan Yerleri

Türkiye'nin yoğun nüfuslu olan yerleri Yoğun nüfuslu olan yerler

Marmara Bölgesi, Türkiye’nin en kalabalık ili İstanbul’un bu bölgede yer almasına bağlı olarak Türkiye’nin en yoğun nüfuslu bölgesidir. Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümü’nde “İstanbul, Kocaeli, Sakarya” sanayi ve ticaret çok geliştiği için bu bölümde nüfus yoğunluğu yaşanmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde Yoğun Nüfuslu Olan Yerler

Türkiye'nin yoğun nüfuslu olan yerleri Yoğun nüfuslu olan yerler
Trabzon

Doğu Karadeniz Bölümü’nün kıyı kısmı “Trabzon ve Rize çevresi” tarım ve hayvancılık faaliyetlerin fazla olmasından dolayı yoğun nüfus yaşanan bölgedir. Orta Karadeniz Bölümü’nde “Samsun, Ordu ve Tokat çevresi” tarım alanlarının fazlalığı ve sanayinin gelişmesinden dolayı fazla nüfuslu olan yerlerdir. Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş ili Samsun’dur. Karadeniz Bölgesi’nde Orta Karadeniz Bölümü diğer bölümlere göre fazla dağlık ve engebeli olmadığından kıyı ile iç kesimler arası ulaşım daha rahat yapılmaktadır.

Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde Yoğun Nüfuslu Olan Yerler

Ege Bölgesi’nde Kıyı Ege Bölümü “İzmir, Manisa ve Aydın” verimli tarım arazilerinin fazla olması, sanayinin ve turizmin gelişmiş olması bu yerlerde nüfus yoğunluğu fazladır. Ayrıca, Ege Bölgesi’nde dağlar kıyıya dik uzandığından kıyı ile iç kesimler arası ulaşım rahat yapılmaktadır.

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya çevresi ve Çukurova Yöresi’nde “Adana, Hatay ve Mersin” tarım ve turizmin gelişmiş olmasından dolayı yoğun nüfuslu olan yerlerdir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Türkiye’nin Yoğun Nüfuslu Olan Yerleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde “Gaziantep ve Şanlıurfa çevresi” tarım, turizm ve sınır bölgesinde ticaretin fazla olmasından dolayı nüfus yoğunluğu fazladır. Ayrıca, Suriye’de iç sorunlar yüzünden Türkiye’ye gelen mülteciler bu yerlere yerleşmişlerdir.

İç Anadolu Bölgesi’nde Yoğun Nüfuslu Olan Yerler

Türkiye'nin yoğun nüfuslu olan yerleri Yoğun nüfuslu olan yerler
Ankara

İç Anadolu Bölgesi’nde Türkiye’nin başkenti Ankara’nın ulaşımda kavşak noktasında bulunması ve Üniversite şehri Eskişehir’in bu bölgede olması nüfus yoğunluğunun yaşanmasında etkilidir.

blank
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler