Türkiye’de Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır?

Abone ol

1495’te Leonardo Da Vinci‘nin çizmiş olduğu ilk paraşüt deseni günümüz paraşütünün temellerini oluşturmaktadır. 1100’lü yıllarda Çinli bilim adamları paraşüt üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. 1980‘li yıllarda Avrupa’da hava sporları ile uğraşanlar ortaya çıkarmıştı. Avrupa’dan bütün dünyaya yayılmaya başladı bu spor. Türkiye’de yamaç paraşütü ise 90’lı yıllardan itibaren yapılmaya başlanmıştır. Bağlantıya tıklayarak “yamaç paraşütü nedir?” yamaç paraşütü hakkında temel bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu yazımızda Türkiye’de yamaç paraşütü nerelerde yapılır? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yamaç paraşütü eğitimi aldıktan sonra bu yerlere gidip uçuş yapabilirsiniz.

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılan En Popüler Yerler

1. Babadağ, Fethiye

Türkiye'de yamaç paraşütü

Babadağ hiç şüphesiz Türkiye’de yamaç paraşütü için en popüler yerdir. Bahar ve yaz aylarında 1700-1900 metre aralığında yükseklikten Ölüdeniz üzerinden eşsiz bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Turistik bir bölge olmasından dolayı tatil yapıp aynı zamanda uçuş yapabilirsiniz. Her yıl Ekim ayında Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali düzenlenmektedir.

2. Dinamit Tepesi, Pamukkale, Denizli

Türkiye'de yamaç paraşütü

Diğer bir turizm bölgesi olan Pamukkale’de de uçuşlar yapılabilmektedir. Bölgede yamaç paraşütü için iki tepe bulunmaktadır. Pamukkale travertenlerini havadan görüntülemek isteyenler Pamukkale’de uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

3. Munzur Dağları, Erzincan

3000 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip Munzur Dağları uçuş bölgesinde başlangıç ve ileri seviye pilotların uçuş yapabileceği yerler bulunmaktadır. 1200-1500 m aralığındaki uçuş noktaları başlangıç pilotlar için kullanılmaktadır.

4. Nemrut Dağı, Adıyaman

Türkiye'de yamaç paraşütü

Güneşin doğuşunun ve batışının izlendiği, Kommegene medeniyetinden kalma Dev Heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı sizlere eşsiz bir uçuş keyfi yaratabilir. Kültür gezinizin yanı sıra Adıyaman Nemrut Dağı’nda uçuş imkanı bulabilirsiniz.

5. Asas Tepesi, Kaş

Dalış sporuyla tanınan Kaş bölgesi, yamaç paraşüt yapanlara da ev sahipliği yapıyor. Asas Tepesi üzerinden uçuş gerçekleşip Çukurbağ yarımadasını izleme imkanı buluyorsunuz.

6. Gölbaşı, Ankara

Türkiye’nin başkentinde de yamaç paraşüt imkanı bulabilirsiniz. Rüzgarın elverişli olduğu durumlarda ova üzerinde uçuş gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.

7. Uçmakdere, Tekirdağ

Türkiye'de yamaç paraşütü

Uçmakdere, İstanbul’a yakınlığı durumundan dolayı pek çok yamaç paraşüt sporcularının ziyaret ettiği yerdir. Tekirdağ’a 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. 250 ve 600 m pistleri bulunmaktadır. Uçmakdere’de uçuş yapınca bütün Marmara ayaklarınızın altında olacağını göreceksiniz.

8. Alidağ, Kayseri

Alidağ uçuş bölgesi Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunmaktadır. Kalkış noktası 1750 m yükseklikte yer almaktadır. Bu yer 2004 yılında Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır.

9. İnönü C Tepesi

İnönü C Tepesi’nin bulunduğu yerde Türk Hava Kurumu’nun İnönü şubesi bulunmaktadır. Hava sporları ile ilgilenenler belirli dönemlerde açılan kurslara katılabilirler. Bu tepe 230 m yüksekliğe sahiptir. Usta ve acemi pilotların uçuş yapabileceği bir yerdir.

10. Çökelez Dağı, Denizli

Denizli ilçesinde yer alan Çökelez Dağı yamaç paraşüt yapmak isteyenlerin uğradığı bir noktadır. Şehir merkezine 30 km ve kalkış noktası 1650 m yüksekliğindedir. Çökelez Dağı Uzun Mesafe Türkiye Yamaç Paraşütü ve Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Şampiyonası faaliyetlerine de ev sahipliği yapmıştır.

11. Boztepe, Ordu

Türkiye'de yamaç paraşütü

Boztepe, Türkiye’de yamaç paraşüt sporunun yapıldığı ilk yerlerden birisidir. 450 m yükseklikte tepeden uçuşta bütün Ordu’yu gözlemleyebilirsiniz. Tepeye telefelik ile çıkma imkanı bulunmaktadır.

12. Ormanlı, İstanbul

İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan Ormanlı Köyü’nde yamaç paraşütü yapmak mümkündür. Yelken (Soaring) uçuşu yapmak için İstanbul’da bulunmaz bir nimet. Kıyıda bulunan falezler boyunca uçuş yapmak çok keyiflidir.

13. Kartepe

Kışın kayak yapmak için gidilen Kartepe, yaz aylarında 1200 m yükseklikten yamaç paraşütü yapma imkanı sunmaktadır.

14. Serdivan, Sakarya

Serdivan, Sakarya’da bulunan yamaç paraşüt durağıdır. Paraşüt Tepe diye adlandırılan 230 m yükseklikten uçuş yapılabilmektedir. Hava şartlarından dolayı burada 1000 m yükseğe de çıkılabilmektedir.

15. Abant, Bolu

Hafta sonu tatilini geçirmek isteyenlerin yamaç paraşüt yapmak içinde uğrayabilecekleri bir yerdir. Abant Dağları’nda uçuş yapmak bütün stresinizi alabilir.

16. Trabzon

blank

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Trabzon’da Uzungöl’ün muhteşem manzarasına karşı eşsiz bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

17. Bozdağ, İzmir

İzmir’in Ödemiş ilçesinde yer alan Bozdağ, yamaç paraşüt yapmak isteyenlerin uğradığı noktalardan birisidir. Akçakmak ve Güldalan tepelerinde uçuş yapılmaktadır. Başlangıç pilotlar için 130 m yükseklikteki Eseli Tepesi tercih edilmektedir.

18. Bursa

İstanbul’a yakın bir yerlerden olmasından dolayı Bursa yamaç paraşütü için tercih edilen noktalardan birisidir. Bursa’yı havadan görüntülemek isteyenler Uludağ ve Gürsu’da uçuş gerçekleştirebilirler.

19. Hazırbaba Dağı, Elazığ

Elazığ’ın en yüksek bölgesi olan Hazırbaba Dağı kışın kayak, yazın da yamaç paraşüt yapma imkanı sunmaktadır. Mayıs ayında burada festival de düzenlenmektedir.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler