Cumartesi, Kasım 26, 2022

Türkiye’de Hayvancılık ve Hayvancılık Yöntemleri

Abone ol

Türkiye’de hayvancılık önemli ekonomi kaynağındandır. Türkiye’de genel olarak her yerde hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bu faaliyetler ekonomik değeri olan hayvansal ürünlerden yararlanmak için yapılan faaliyetlerdir.

Türkiye’de Hayvancılık Yöntemleri

blank

Mera Hayvancılığı

Mera hayvancılığında ekstansif (ilkel) yöntem kullanılmaktadır. İlkel yöntemden kasıt, hayvancılığın doğal koşullara bağlı olarak yapılmasıdır. Et ve süt üretimi iklime bağlı olarak yapılmaktadır. Yağışın fazlalığına bağlı olarak beslenmenin olması için otlar olur, üretim artar. Üretimde her zaman aynı verim alınmayabilir. Bu yöntemde verim düşüktür. Günlük 10-15 litre süt üretimi yapılabilmektedir. Suni yem kullanımı azdır.

Besi Hayvancılığı

Besi hayvancılığında entansif (modern) yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemde hayvan beslenme için doğal koşullara bağlı kalmayıp suni yem ve bitki artıkları ile beslenir. Böylelikle, hayvan yıl bpyunca beslenme olanağına sahiptir ve iklim üretimi etkilememektedir. Üretimde verim yüksektir. Günlük 20-30 litre süt sağlanır. Üretim sürekli fazladır.

Türkiye’de Hayvancılık: Hayvan Türlerinin Dağılışı

Türkiye'de hayvancılık

Türkiye’de hayvancılık faaliyetlerinde kullanılan hayvan türlerinin dağılışını yüzdelik dilime ayıracak olursak; koyun %55.8, sığır %25.3, keçi %18.6 ve diğer türler %0.3’lük kısmı oluşturmaktadır. Türkiye’de koyun sayısı fazla olmasına rağmen, et ve süt üretimi en fazla sığırdan sağlanmaktadır.

Türkiye’de Hayvancılık: Küçükbaş Hayvancılık

Küçükbaş Hayvancılık

Küçükbaş hayvancılık dediğimizde koyun ve keçiyi bu grupta tutabiliriz. Küçükbaş hayvancılık kurak iklimin ve bozkırların olduğu yerlerde daha çok yapılmaktadır. Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde yaygın olarak yapılmaktadır.

Koyun

Koyun

Türkiye’de hayvancılık faaliyetinde en çok koyun yetiştirilir. Yer şekillerinin daha sade olduğu, bozkır bitki örtüsünün olduğu yerlerde yetiştirilmektedir. Koyunun sütünden, etinden, derisinden ve yününden faydalanılır. Koyundan Türkiye’de %6.3 oranında süt üretimi yapılmaktadır. En fazla koyun sayısı Doğu Anadolu Bölgesi’ndedir.

Keçi

Türkiye'de hayvancılık

Türkiye’de hayvancılık faaliyetinde keçiyi kıl keçisi ve tiftik keçisi olarak iki türde toplayabiliriz. Türkiye’de keçilerin yetiştirilme alanları kısıtlıdır.

Kıl Keçisi

Kıl Keçisi

Kıl keçisi, Türkiye’de en çok yetiştirilen keçi cinsidir. Yer şekillerinin engebeli olduğu yerlerde yetiştirildiği için koyuna göre daha dayanıklıdır ve daha kolay yetiştirilir. Ormanlara zarar verdikleri gerekçesiyle keçilerin yetiştirilme alanları kısıtlanmıştır. En çok Akdeniz Bölgesi’nde (Mersin, Antalya, Adana) kıl keçisi yetiştirilmektedir.

Tiftik Keçisi

Tiftik Keçisi

Ankara keçisi olarak da bilinen tiftik keçisinin kılları uzun ve kıvırcıktır. İklim şartları nedeniyle farklı renkte tiftik keçileri bulunmaktadır. Tiftik keçisi en fazla İç Anadolu Bölgesi’nde (Ankara, Güdül, Ayaş) yetiştirilmektedir.

Türkiye’de Hayvancılık: Büyükbaş Hayvancılık

Türkiye'de hayvancılık

Türkiye’de hayvancılık faaliyetinde mera ve besi hayvancılığı şeklinde yapılmaktadır. Otların fazla olduğu yerlerde mera, nüfusun fazla olduğu yerlerde ise besi hayvancılığı yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılığın %99’u sığır, %1’i ise mandadır.

Sığır

Türkiye'de hayvancılık

Sığır, etinden ve hayvan gücünden yararlanılan büyükbaş hayvanlardır. Türkiye’de et ve süt üretiminin %85’ine yakını sığırdan sağlanmaktadır. Sığır sayısının fazla olduğu bölüm Erzurum-Kars Bölümü’dür. Bu bölümde büyükbaş hayvancılık mera hayvancılığı yöntemiyle, İzmir ve Güney Marmara Bölümü’nde besi hayvancılığı yöntemiyle yapılmaktadır.

Manda

Manda

Manda, sulu alanları seven aşırı sıcaklığa dayanamayan bir hayvandır. Sütü, çok yağlı olduğundan kaymak ve yağlı yoğurt yapımında kullanılmaktadır. Türkiye’de süt üretiminin %0.4’ü mandadan karşılanmaktadır.

Türkiye’de Hayvancılık: Kümes Hayvancılığı

Türkiye'de hayvancılık

Tavuk, hindi, horoz, kaz ve ördek kümes hayvancılığı faaliyetinde kullanılan hayvanlardır. Türkiye’de bu hayvanların %97’sini tavuklar oluşturmaktadır. Tavukların yaklaşık %78’i et tavuğu, %22’si ise yumurta tavuğudur. Tavuk yetiştiriciliğinin en fazla olduğu bölgeler nüfuslanmanın fazla olduğu Marmara ve Ege Bölgeleri’dir.

Arıcılık

Türkiye'de hayvancılık

Bal ve bal mumu üretmek amacıyla yapılan arı beslemeye arıcılık denmektedir. Arıcılık, Türkiye’nin bütün illerinde yapılmaktadır. Arıcılıkta petek bal elde edilmesiyle sabit arıcılık, süzme bal elde edilmesiyle gezici arıcılık faaliyeti yapılmaktadır. Gezici arıcılıkta; bitki örtüsü, iklim ve yükselti etkilidir. En çok arıcılık faaliyeti Ege Bölgesi’nde yapılmaktadır. Rize’de (Çamlıhemşin) üretilen anzer balı ve Muğla’da üretilen çam balı çok değerlidir. Dünya’da çam balı üretiminin %80’den fazlası Türkiye’de üretilmektedir.

İpek Böcekçiliği

Türkiye'de hayvancılık

İpek ilk olarak Çinliler tarafından üretilmiştir. Dut ağaçlarının olduğu yerlerde yaşayan ipek böceği tırtılının salgıladığı madde ipektir. İpek, dokuma sanayinde, tıpta kullanılmaktadır. En fazla yaş ipek kozası üretimi daha önceki yıllarda Bursa iliydi. Güncel olarak en çok Diyarbakır’da üretilmektedir.

Türkiye’de hayvancılık hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sitemizin Coğrafya kısmını inceleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler