Perşembe, Mayıs 6, 2021

SpaceX, NASA ve Tom Cruise Ortaklığında İlk Uzay Filmi

Abone ol

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, NASA ve Tom Cruise ortaklığında çekilecek ilk uzay filmi için ön hazırlıklara başlandı. Aksiyon-macera türündeki filmde rol alması düşünülen Tom Cruise, proje başarıyla tamamlandığı takdirde uzayda çekilen bu ilk filmin başrol oyuncusu olarak tarihe geçecek.

blank
NASA

Amerikan Deadline Gazetesi’nin bildirdiğine göre bahsi geçen yeni film, “Mission Impossible” serisinin bir parçası olmayacak. Bildiğiniz üzere Tom Cruise, serinin filmlerinde rol aldığı esnada kalkış sırasında bir jet uçağına asılma, helikopterden sallanma vb. yerçekimi yasalarını zorlayan bir dizi yüksek oktanlı aksiyonu dublörler yardımıyla sergilemişti. Şimdiyse merakla bekliyoruz. Bakalım bu defa yerçekimsiz ortamda kendisini ne gibi aksiyonlara atılırken seyretme imkanı bulacağız.

blank
Uzay Mekiği

Bu projenin gerçekliği, geçtiğimiz günlerde NASA yöneticisi Jim Bridenstine tarafından doğrulandı. Filmin potansiyel olarak Dünya’nın 250 mil üzerinde bulunan ve içerisinde ileri teknoloji birçok deneyin yapıldığı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekileceğini tweet atarak duyurdu.

blank
Uzaydan Dünya

Biraz da konuyla ilgili bazı detaylara değinelim:

Eğitim ve Hazırlık

Tom Cruise uzaya hazırlık için, mümkün mertebe en pratik formda olsa dahi her türlü güvenliğin sağlanabilmesi adına hızlandırılmış bir astronot eğitimi alacak. Taramalar, tıbbi, teknik vb. süreçler de bu eğitime dahil edildiğinde, rolüne tam anlamıyla hazır duruma gelmesinin en az 2 yıl süreceği tahmin ediliyor. Bu öngörü film açısından fazla uzun görünmese de, 57 yaşındaki Tom Cruise için zorlayıcı olabilir.

John Glenn, 77 yaşında uzaya giden en eski astronottur. Elbette ki bunu askeriyedeki başarılı kariyeri ve uzay yolculuğu için yıllar boyu süren kapsamlı eğitimi sayesinde gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla uçmayı öğrenmenin yanı sıra, NASA aracılığıyla astronot eğitiminde fiziksel yeterlilik düzeyinin bir uzay ziyaretçisi için zorunlu olacağını tahmin edebilirsiniz.

Elon Musk ve Ticari Uzay Yolculuğu

Uzay yolculuğunu ticarileştirme konseptinin fikir babası bilindiği üzere Elon Musk’tır. Bu film sayesinde Tom Cruise’un çekimlere hazır hale gelene kadar geçireceği tüm aşamalar tecrübe edilmiş olacak. Elon Musk, kurucusu olduğu SpaceX ile ileride başlatmak istediği ticari uzay yolculukları için hangi adımları atması gerektiğini ve ortalama bir kişi için uçuşun uygulanabilirliğini gözlemleme fırsatı bulacağa benziyor.

blank
SpaceX

KaynakDeadline
Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler