Testosteron Erkeği Nasıl Etkiler? Kadınlar Ne ister?

Abone ol

Testosteron Erkeği Nasıl Etkiler? Kadınlar Ne ister? Testosteron Nedir? Biz serseri desek de, illa kötü adam mı olalım desek de bazı kadınlar, ilginç bir şekilde kriminal tipleri daha çekici bulur? Peki neden? Bu gün kadınların erkek tercihini inceleyeceğiz. Bu incelemeleri testosteron hormonun etkileri üzerinden yapacağız.

Testosteron Nedir?

Öyle uzun kimyasal yapısını incelemeyeceğiz, onun için google’da yeterince veri var. Erkekler üzerindeki etkilerini inceleyip bu etkilerin kadınları erkeklerin gözünde nasıl çekici yaptığını inceleyeceğiz. Ancak başta söyleyeyim testosteron dediğimde aklınıza saldırganlık, liderlik ve cinsellik gelsin.

Testosteronun Yüz Yapısına Etkisi

blank

Testosteron hormonun etkilerinden biri de yüz hatlarına olan etkisidir. Zafer kazanan erkekte testosteron hormonu salgılanır. Şampiyon dövüş sporcularını gözünüzde canlandırın, neredeyse her biri çocuk yaşta spora başlamış olan ve sayısız zafer kazanan bu sporcular nasıldır? Ben size söyleyeyim kalın kaş kemikleri, belirgin elmacık kemikleri ve geniş bir çene. Çene çoğu zaman kare şeklindedir. Sert erkeğin tasviri gibi oldu değil mi? Testosteronun uzun süreli ve çok salgılanması yüzde bu şekilde değişiklere neden olabiliyor. Bu yüz tipine sahip olan erkeklerin ordu içinde daha fazla terfi aldığına dair çalışmalar mevcuttur. Hatta diktatörlerden örnek verelim. Benito Mussolini, Josef Stalin, Adolf Hitler, Muammer Kaddafi örnekleri çoğaltabiliriz. Francisco Franco hariç çene, yüz ve kaş kemikleri belirgin olmayan çok fazla diktatör hatırlamıyorum. Zaten Franco şükürler olsun diğerleri kadar zalim değildi.

Kendi çevrenizde de bakarsanız bu yüz tipine sahip erkeklerin daha agresif daha saldırgan ve daha başarılı olduğunu görebilirsiniz. Yine aynı şekilde yuvarlak ve küçük çeneli erkeklerin daha sakin olduğu düşüncesi çoğumuzda haizdir. Yine günümüz liderlerine bakarsanız bu özellikleri görürsünüz sanırım toplum bunu kabullendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ona en yakın rakiplerden görülen Ekrem İmamoğlu’da yine bu belirgin yüz hatlarına sahip olduğunu görüyorsunuz. Bu yüz hatlarına sahip olmayan Kemal Kılıçdaroğlu belki de seçmeninden istediğini bu yüzden alamıyor. Donald Trump son örneğimiz olsun.

Kadınlar bu yüz hatlarına sahip olan erkekleri çekici bulduğuna dair araştırmalar olsa da bebeksi erkekleri öne çıkaran araştırmalar da mevcuttur. Yine de elmacık kemiklerini belirgin hale getirmek için operasyon yapan erkeklerin sayısı hiç de az değildir.

Testosteronun Sakal Yapısına Etkisi

Sakal ve vücuttaki kıllar testosteron hormonun ilk etkilerindendir kirli bir sakal kültürden kültüre değişse de sizi daha erkeksi gösterir.

Testosteronun Kokuya Etkisi

Yapılan bazı araştırmalar da erkeklerin ter kokuları kadınlara koklatılmış ve kadınlar testosteron hormonu daha fazla salgılanan erkekleri daha çekici bulduğu görülmüştür. Erkeksi parfümler ve deodorant kullanarak bunu avantaja çevirebiliriz. Kötü bir koku elbette erkekleri itici yapacaktır.

Testosteronun Ses Tonuna Etkisi

blank

Testosteronun hormonu sesin daha kalın ve sert olmasını sağlar. Neredeyse topluma yön veren tüm siyasetçilerin bu ses tonuna sahip olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca testosteron hormonu fazla salgılanan kadınların da sesleri kalınlaşır. Testosteronun hormonu kullanan kadın erkek tüm sporcuların da seslerinin sıklıkla kalınlaştığı görülmektedir. Ayrıca kendisini görmesek bile kalın bir erkek sesi duyduğumuzda onun uzun boylu olduğunu düşünürüz. Örneklere bakınca kadınları etkilemek için kalın ses bir avantajdır demek yanıltıcı olmaz diye düşünüyorum.

Testosteronun Kas Kütlesine Etkisi

testosteron kadınlar ne ister

Beyler kaslı erkek görmek bizim bile hoşumuza giderken, kadınların bunu beğenmemesini beklemeyin. pek çok kadın için bu durum çekicidir. Yüksek testosteron salgılanması kas kütlesini arttırır. Hatta bu nedenle dışardan hormon alıp kas kütlesini arttıran sporcular mevcuttur. Bu oldukça sağlıksız bir uygulama olsa da çekici olma arzusu bazen sağlığın önüne geçebiliyor. Yine eklemek isterim ki; kadınlar çok kaslı değil hafif kaslı erkekleri çekici bulur. Vücut geliştirme şampiyonları çoğu zaman seksi bulunmaz.

Geniş Omuzlar Kadınları Neden Cezbeder

testosteron kadınlar ne ister

Geniş omuz erkeklerin güç çarpanlarının başında yer alır, özellikle dövüş sporcularının tamamına yakını geniş omuzludur. Erkeğin dövüşmesini sağlayan kollarıdır. Kollardaki kaslar kürek ve omuz kemiğinden tutunarak güç alır, ne kadar geniş alandan tutarsa o kadar güç uygulayabilir. Barfiks çekerken dar yerine kolları geniş açarak çekerseniz daha rahat çektiğinizi görürsünüz. Kürek ve omuz kemikleri geniş ve kaslı erkekler daha güçlü erkek imajı verirler bu durumda ilkel içgüdüleri ile hareket eden kadınlar için çekici bir durum oluşturabilir. O yüzden beyler spora başlıyoruz.

Uzun Boyun Çekiciliğe Etkisi

uzun boy ve çekicilik testosteron etkisi

Uzun boylu olmakta erkekler için geniş omuz için güç çarpanıdır ve erkekte çekiciliği doğrudan etkiler. Ayrıca şunu eklemek isterim uzun boylu erkeklerin aynı işi yapan kısa boylu erkeklere göre daha fazla para kazandığına dair çalışmalar mevcuttur ve erkeklerinde kadınlarda aradığı anatomik özellikler de mevcüttur. Aynı araştırma kadınlarda bu sonucu bulmamıştır. Sanırım kısa boylu erkeğe hiç bir yerde ekmek yok, uzun olmak erkek için bir avantajdır. Ancak uzun boylu erkeklerin kalp ve damar hastalıkları yönünden çok daha şansızdır.

Güçlü bir yüz yapısı, kalın bir ses tonu, kaslı bir vücut, uzun bir boy ve geniş omuzlar sizi kağıt üzerinde avantajlı yapıyor olsa da bu fiziksel özelliklere sahip olmanız her zaman kazandırmaz veya olmaması kaybettirmez. Testosteronun etkisi kadınları elbette cezbedebilir ancak asıl önemli olan toplumdaki statünüzdür. Bu özelliklerin hiç birine sahip olmayan fakat maddi olarak güçlü olan erkeklerin istediği eşi bulmada çok daha avantajlı olduğunu görmüşsünüzdür.

Bu özelliklerin hiç birine sahip olmasınız bile çok çalışıp toplumda iyi bir statü elde ederek arzu ettiğiniz kadına sahip olabilirsiniz.

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler