Tekirdağ Gezilecek Yerler / Tekirdağ Şehir Rehberi

Abone ol

Tekirdağ gezilecek yerler / Tekirdağ Şehir rehberi adlı yazımda sizlere bu güzel şehir hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bu konuda çok şanslısınız! Zira üniversite eğitimimi Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi‘nde tamamladım. Burada ne yapılır, nereye gidilir, nerede yemek yenir… elimden geldiğince sizlere yardımcı olacağım.

Öncelikle bir gezgin olarak Instagram hesabım @travelwithyusuf üzerinde gezdiğim yerler hakkında güncel bilgilendirmeler yapmaktayım. Daha fazla fotoğraf görmek için hesabımı takip edebilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler… ?

blank
Gelincikler

Tekirdağ coğrafi lokasyon olarak İstanbul’un batısında yer almaktadır. İstanbul merkeze 2 saatlik mesafededir. Hafta sonları İstanbul’un sıkıntılı ve kalabalık ortamından kaçanlar bu şehri tercih ederek stres atabilmektedirler. Burası ben üniversiteye başladığım ilk yıllarda fazla büyük bir şehir değildi; ancak son yıllarda nüfusunda oldukça büyük bir artış yaşandı. 2014 yılından itibaren Büyükşehir Belediyeciliği ile yönetilmeye başlamıştır.

Trakya insanı çok neşeli, hayatı dolu dolu yaşayan bir yapıya sahip. “Arkadaş” yerine “Adaş” sözcüğünü kullanırlar. Genelde “h” harfini kullanmazlar. Mesela “Hayrobolu” yerine “Ayrobolu” derler. ? He bide unutmadan genelde hemen hemen herkes “bea” lafını cümlenin sonunda kullanırlar. Demem o ki; memleketin her insanı güzel Trakya insanları gibi…

Yaz aylarında Trakya’nın bu güzel şehrini ziyaret ettiğiniz takdirde ayçiçeği tarlalarının muazzam görüntüsü ile karşılaşırsınız. Haydi gelin, sözü fazla uzatmadan Tekirdağ gezilecek yerler nerelermiş birlikte bakalım bea! ?

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Namık Kemal Evi

blank
Namık Kemal Evi

Vatan Şairi olarak da bilinen Namık Kemal 21 Aralık 1840 tarihinde burada doğmuştur. Ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi de merkezde yer alan Namık Kemal Evi. Namık Kemal’in kaleme aldığı bazı eserler bu evde sergilenmektedir.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ gezilecek yerler Tekirdağ şehir rehberi
Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ gezilecek yerler tarih bölümünde şehir merkezinde yer alan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi oldukça şirin bir bina gözümüze çarpar. İçerisinde şehrin sınırları dahilinde varlığını sürdürmüş bir medeniyet olan “Traklar”a ait kalıntılar yer almaktadır. Burada Bizans ve Roma İmaparatorlukları döneminden kalma eserleri de görebilirsiniz. Ziyaret saatleri yaz ve kış aylarında değişiklik göstermektedir.

Rakoczi Müzesi

blank
Tekirdağ Gezilecekler Listesi

Rakoczi Müzesi benim en sevdiğim ve en çok gittiğim tarihi yapılardan birisiydi. Burası, Tekirdağ’da son yıllarını geçiren Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II. Rakoczi French’in anısına Macar Hükümeti tarafından müze olarak düzenlenmiştir. Müze 25 Eylül 1982 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müzede Rakoczi’ye ve ailesine ait eşyalar bulunmaktadır.

Tekirdağ gezilecek yerler Listesinde Kumbağ

Tekirdağ gezilecek yerler Tekirdağ şehir rehberi
Kumbağ Plajı

Tekirdağ şehir rehberi olarak yüzme seçeneği elbette sunacağım. Yüzmekten hoşlanıyorsanız, Kumbağ size hem kumsal hem de yüzme fırsatı sunuyor. İstanbulluların yaz aylarında akın akın ziyaret ettikleri yerlerden birisi. Yaz aylarında serinlemek mi istiyorsunuz? Ne bekliyorsunuz, hadi Kumbağ’a!

Tekirdağ Gezilecek Yerler Listesinde Yeme / İçme

blank
Tekirdağ Köftesi

Tekirdağ Köftesi

Bölgedeki değerli lokasyonları gezdikten sonra acıkmaya başladığınızı hissediyorum. Yemek için tabii ki Tekirdağ Köftesi olmazsa olmazlardan. Acıktığınız anda Özcanlar Köfte, Meydan Köfte ya da Köfteci İbrahim’e gidebilirsiniz. Ben genellikle Köfteci İbrahim’e gidiyordum. Restoran çok güzel manzaraya sahip. Manzara eşliğinde köftenizi yiyebilirsiniz.

Tekirdağ gezilecek yerler Tekirdağ şehir rehberi
Peynir Helvası

Tekirdağ Peynir Helvası

Gelelim Tekirdağ gezilecek yerler listesinin tatlı bölümüne! Tekirdağ Tatlı olarak meşhur Tekirdağ Helvası’nı denemelisiniz. Ayrıca Hayrobolu tatlısı, Trakya insanının deyişiyle “Ayrobolu Tatlısı” da bölgenin meşhur tatlılarındandır.

Gelelim alkollü içkilere; herkesin de bildiği gibi meşhur Tekirdağ Rakısı. Üniversiteye ilk başladığım zamanlarda Mey Rakı Fabrikası buradaydı. Yanından geçerken anasonun mis kokusunu alabiliyordunuz. Daha sonra fabrika ne yazık ki Manisa’ya taşındı.

blank
Şarap Keyfi

Tekirdağ gezilecek yerler, Şarap Keyfi

Tekirdağ gezilecek yerler listesinde şarap keyfi! Burası şarapçılıkta da gelişmiş bir şehir olma özelliğine sahip. Özellikle Şarköy İlçesi’nde şarap üretilen yerler yoğunlukta. Mürefte’de şarap tatmak için Kutman’a gitmeyi de unutmayın derim. Bu güzel şehir hakkında yazacaklarım bunlarla sınırlı değil elbette fakat sizleri sıkmamak adına izlenimlerimi şimdilik noktalıyorum. Sağlıcakla kalın, görüşürüz bea!

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler