Tanrı Yok Mu? İnsanlar Neden Tanrı Arar? Ateizm Gerçekleri

Abone ol

Tanrı yok mu? İnsanlar neden tanrı arar? İnsanlar tanrıyı görebilir mi? Ateizm Nedir? Deizm nedir? Hepimizin kafa yorduğu başlıca konulardan değil mi? Gelin bu konular hakkında biraz tartışalım…

Tanrı Yok mu? Ateizm ve Deizm!

Ateizm tanımı inanlara ve inanmayanlara göre farklılık göstermektedir. Ateistlere göre kendilerini ”Tanrı vardır düşüncesini kabul etmeyenler olarak kabul etsene de. İnanlar tarafından tanrıyı reddedenler olarak kabul edilirler. Deistler ise bir tanrının varlığını kabul etseler dahi bir dine inanmazlar. Deizm dediğimizde bir dinden bahsedilmemesidir.

Varoluş Felsefesi

Var olmak, nasıl var olduğumuz. İnsanlığın başlangıcından beri bütün felsefi akımların ve dinlerin üzerinde fikir yürüttüğü ve farklı açıklamalar getirdiği bir konudur. Muhtemelen bu soruyu biz de başta kendimize ve sonra çevremize sormuşuzdur. İnsanlık var olduğu sürece de bu sorular sorulmaya devam edecektir.

İnsanlar Neden Tanrı Arar? Tanrı Yok mu?

Ateizm ve Deizm Tanrı yok mu
Güvercinler

İnsanlar yaşadıkları kültür etkisiyle, anlam veremedikleri doğa olaylarına anlam yüklemek veya evrenin bir yaratıcı olması gerektiği düşüncesi vs çeşitli nedenlerle tanrıya ve dinlere inanırlar. Ateizm ve deizm bu yüzden ortaya çıkmış olabilir.

İnsanlar Tanrıyı Görebilir Mi?

Var olan bir şeyi kanıtlamak çoğu zaman kolaydır. Bir şekilde gözlemleyip gösterme şansın varsa işte burada dersin ve kanıtlarsın. Peki bir şeyin olmadığını kanıtlamak bu kadar kolay mıdır? Ben görmüyorum o halde yok, bitti midir? Görmüyorum, duymuyorum, dokunamıyorum, tadına varamıyorum, kokusu da yok. O halde yok. evren senin beş duyu organından mı ibaret? İnsan bedeni tanrı var mı veya tanrı yok mu demek insan bedeni için yeterli midir? Yazımızın devamı bu düşünceyi tartışmak üzere olacaktır. Genelde bu konuyu felsefeciler, teologlar ve din adamları tartışırken bir fen bilimci olarak tartışmaya dahil olmak istedim.

İnsan Gözü Ne Kadar Görebilir?

İnsan gözü var olan ışığın sadece 1000’de 4’ünü görebilir. Yani kızılötesi, morötesi, gama ışınları vs. göremiyoruz. Teknoloji bu kadar gelişmeden öce ne gama ışınından ne de pozitron ışınından haberimiz yoktu. Bundan bin yıl önce dünyaya gelmiş birisi. Kızılötesi ışığı görmüyorum o halde ”kızılötesi ışık yok” dediğinde ve bu gün kızılötesi kameralarla görseydi. Bilgi yetersizliğinden dolayı yanlış bir kanıya varmış olmaz mıydı? Günümüzde tanrı neden görünmüyor diye düşünüyorsak belki henüz keşfetmediğimiz bir dalga boyundadır? Sonuçta her şeyi göremiyor ve gelişen teknoloji ile sürekli daha fazla alan görüyoruz.

Çıplak Gözle Her Şeyi Görebilir Miyiz?

Az önce insan gözünün ışığın her dalga boyunu görmediğini gördük. Peki gördüğümüz dalga boyundaki maddeleri direkt olarak görebiliyor muyuz? Bu her zaman mümkün değil.

Bir biyolog, mikrobiyoloji laboratuvarında bir bakteri incelemek istediğinde bunu hemen yapamaz. Önce bakteriyi içinde bakteri besini (Besiyeri) bulunan petri kabında eker. Uygun nem ver uygun ısıda gelişmelerini sağlar.

Bakteriler yeterli sayıya ulaştıktan sonra, biyolog tarafından hala görünemez. Görebilmesi için yine mikroskoba (büyüteç olarak düşünün) ihtiyaç duyar. Bu durumda biyolog mikroskop incelemesi yapmadan önce, bakterileri göremiyorum o halde bakteri yoktur dese hata yapmış ve yanlış bir kanıya varmış olur. Belki de bir kişiyi tedaviden mahrum bırakmış olur. Mikroskop üzerinde de direkt incelemek mümkün değildir. Önce lamın üzerine çıplak gözle görünmeyecek kadar bakteri almak ve de bunu gram boyama ile boyamak gerekir. Ayrıca görüntü için immersiyon yağına da ihtiyaç duyulur. Neyse ki artık bakterileri görebiliyoruz.

Tanrı yok mu Ateizm ve Deizm
Mikrop

Peki bu örneğin üzerine biraz düşünelim. Bu işlemlerden önce bakteri yok muydu? Bakteri göremeyen biri bunu inkar etse ne derece mantıklı olur? Peki ya bakteri insan yoktur dese! Bir bakteriyi bile kırk takla atıp görebilirken, tanrıyı göremiyorum diye o halde tanrı yoktur demek? Bilimselliğe ne kadar yakın?

Tanrı yok mu? Başka Duyulardan Örnek Verelim! Kulak ve Duyma!

Tanrıyı duyamıyorsak bunun nedeni, insan kulağı 20 ile 20000 Hz. arasındaki sesleri duyabilir. Belki de bizim duyma aralığımız dışında bir sesi vardır.

İnsanlarda Olmayan Duyular: Sonar ve Jacobson Organı.

Bu gün biliyoruz ki; tüm duyular insanlar da mevcut değil. Örneğin sonar yarasalarda yön bulma, yunuslar da ise daha çok iletişim için kullanılır. Sistem ses dalgası gönderme ve bu ses dalgasının analizi üzerine dayanır. Bu şekilde canlılar çevrelerini algılarlar. İnsanda olmayan bir sistemdir. İnsanlar bu sistemin muadili olarak radar geliştirmiştir.

blank
Yunus ve Yarasa

Doğada pek çok duyu organı olsa da, bizde olmayan duyu organlarına yılanlar da bulunan jacobson organı son vereceğim. Bu organ ile sürüngenler havanın kimyasal ve ısı analizlerini yaparak çevrelerini algılarlar. Bir yılan sizi gözleri ile görmeden karanlıkta yerinizi saptar. Hatta damarlarınızı dahi fark edebilir.

blank
jacobson organ

Rüya Görmeyen Var Mı?

blank
Rüya

Son olarak tanrı yok mu? sorusunu tartışacağımız bir konu: hepimiz rüya görüyoruz, görmeyenimiz yoktur diye düşünüyorum. Rüyada olduğumuz zaman sanki farklı bir alemde oluyoruz, dünya farklı bir alem, rüya farklı bir alem! Rüyada gördüklerimiz belki dünyada yoktur ama rüyada vardır. Dünyada olmadıkları onların yok oldukları anlamına gelir mi? Belki dünya alemi, rüya aleminden başka bir alem daha vardır ki tanrı orada gözüküyordur. (Nasıl dünyada olmayan bazı şeyler rüyada gözüküyorsa) ve de belki, bu aleme de ölümden sonra gideceğimiz yerdir. Bunu o zaman göreceğiz. Ben gitmeden inanmam yok diyebilirsiniz. Veya hiç uyuyamayan insanlar var. bu hastalık pençesinde kıvrananlar hiç rüya göremezler. Bu durumdaki insan çıksa sana ben görmedim rüya yoktur dese, rüya denilen şeyin olmadığını kanıtlamış mı olur? Nasıl uyumadan rüya göremiyor isek, belki de ölmeden de tanrıyı görmen teknik olarak imkansızdır. Bunu bilemeyiz.

Sonuç olarak; görüldüğü üzere insanda tüm duyular yoktur, olan duyular da tam olarak çalışmamaktadır. Bu durumda duyularımızla algılayamadığımız için tanrı yok mu demek söyleyen kişi için bilimsel olsa bile insanlığın tamamı için bilimsel değildir. Benim kişisel görüşüme göre de insan buna karar verebilecek bir canlı değildir. Bilmediğimiz öğrenemediğimiz çok şey var.

Ayrıca eklemek isterim ki; eğer konuşmanız ile ilgili bir sıkıntınız yoksa rahatlıkla ”Tanrı yok mu?” diyebilirsiniz. Ancak başkalarının inandığı ilahi varlıkların olmadığını söylemek onlarla dalga geçmek, akla mantığa uygun olmayıp etik değildir. Zira metafizik öğelerin varlığını veya yokluğunu nesnel manada tam olarak açıklamanın ispatlamanın mümkün olmadığı inançla alakalı şeylerdir. Yine tam tersi durum olarak da aynı şekilde inanların inanmayanlara hakaret etmesi, dışlaması negatif ayrımcılık yapması da etik değildir. Belki herkesin aynı dine yada görüşe inanması mümkün değil. Ancak herkesin düşüncesine saygı duymayı insanlık olarak öğrenebileceğimizi düşünüyorum. Bu yazımızda genel olarak tanrı, ateizm ve deizm hakkında tartıştık. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler