Pazartesi, Kasım 29, 2021

Süper Bilgisayar ‘Fugaku’ Dünyanın En Güçlüsü Seçildi

Abone ol

Fransız Bilim, Kültür ve Aktüalite Dergisi Science&Vie‘nin geçtiğimiz gün duyurduğu üzere; Japonya’da üretilen ‘Fugaku’ isimli bir süper bilgisayar dünyadaki en hızlı 500 süper bilgisayarı listeleyen Top500 sıralamasında zirveyi gördü. Aynı zamanda Graph500, HPCG ve HPL-AI sıralamalarında da birinci seçilmesi dolayısıyla bu başarı, Japonya’da ve bilişim sektörü genelinde büyük yankı uyandırdı. 2011’den bu yana Top500’ün en üst sıralarında yer bulamayan Japonya, yıllardır ABD ve Çin’in zirveyi doldurduğu küresel teknoloji ve bilişim rekabetindeki varlığını bu iddialı geri dönüşüyle ispatlamış oldu.

2021’de tamamen faaliyete geçmesi beklenen Fugaku, Riken Araştırma Enstitüsü ve Fujitsu Bilişim Teknolojileri grubu tarafından şu anda konumlanmakta olduğu Kobe şehrinde geliştirildi.

Fugaku

Süper bilgisayar Fugaku, 415.5 petaflop (veya saniyede 10 ^ 15 işlem) işlem gücüne sahip. Eriştiği bu hızın, 148 petaflop’a kadar ulaşabilen Amerikan süper bilgisayarı Summit‘in önceki kaydından 2.8 kat daha fazla olduğu belirlendi. Öngörülere göre Fugaku, gelecekte bazı özel görevlerde 1000 petaflop hıza erişebiliyor olacak.

Fugaku, şu anda 48 çekirdekli bir yonga sistemi ve 158.976 düğüm içeren ARM mimarisine sahip bir Fujitsu A64FX mikroişlemci kullanıyor. Basitleştirilmiş ve az elektrik tüketen bu mimari, bugün genellikle cep telefonları ve tabletler için kullanılmakta.

Önceki unvan sahibine kıyasla iki kattan fazla güce sahip Fugaku, Covid-19 araştırmalarında da kullanılmakta. Süper bilgisayar 2021’den itibaren nominal gücünün %100’üne ulaşacak. Ayrıca planlamalara göre öncelikli olarak sosyal ve çevresel konular üzerinde çalışıyor olacak. Ancak, halihazırda mevcut ilaçların koronavirüs üzerindeki etkisini analiz ederek ve damlacıkların kapalı ortamlarda iletilme şeklini modelleyerek pandemiyle mücadele sürecindeki çalışmalara yardımcı oluyor.

Konuya uzak olanlar için ‘Süper Bilgisayar’ Nedir?

Süper Bilgisayar

Süper bilgisayar veya süper hesaplayıcı; mevcuttaki teknolojik kaynaklar ve bilinen teknikler kullanılarak, özellikle hesaplama hızı ile ilgili mümkün olan en yüksek performansı elde etmek üzere tasarlanmış bir bilgisayardır.

Süper bilgisayar bilimine “yüksek performanslı bilgi işlem” (HPC) denir. Bu disiplin ikiye ayrılır: Donanım kısmı (hesaplama aracının elektronik tasarımı) ve yazılım kısmı (hesaplamanın araca yazılım uyarlaması). Bu iki bölüm farklı uzmanlık alanlarını gerektirmektedir.

blank
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler