Perşembe, Mayıs 6, 2021

Stres Yönetimi Karantina Sürecinde Stres ile Başa Çıkma

Abone ol

Stres Nedir? Fiziksel ve Zihinsel Olarak Neler Yaşatır? Stresle Başa Çıkma Sürecinde Yöntemler Nelerdir? Karantina Sürecini ve Stresli Halimizi Yönetmek Mümkün Müdür? Stres Yönetimi ve Stresle Baş Etme Süreci Nasıl Planlanır? Hangi Egzersizler Stres Yönetimi Sağlar?

Stres yönetimi
Kısıtlanmış hayat stres sebebidir.

Kendimizi ve toplumumuzu geliştirmek ve güçlü tutmak için yoğun bir uğraş içerisindeyiz. Bu gelişim sürecinde stres yaratan olumlu veya olumsuz birçok durumla yüzleşiyoruz. Devam eden hayat ve karantina sürecinin herkes için geçerli, zorlayıcı ve stresli bir durum olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzleşme bizi çeşitli duygulara ve fiziksel duyumlara yönlendiriyor. Hepimiz süreç içinde stres yüküne sahip oluyoruz. Var olan denge halini etkileyen durumlarla mücadele için stresin sahip olunması gereken uyum ve baş etme gücümüzü hatırlatan uyarıcı olduğunu göz önünde bulundurarak devam edelim.

Stres Yönetimi Nedir? Vücudumuzda Neler Yaşanıyor?

Savaş ve kaç tepkisi devreye girer.
Savaş ve kaç tepkisi devreye girer.

Stres kelimesi Lâtince kökenlidir. “Estrictia” kelimesinden gelmektedir. Tarihsel süreçte anlamı güncellenerek şuan ki kapsamlı halini almıştır. Stres; çevresel ve içsel süreçlere karşı bireye uyum ve baş etme becerisinin gerektiğini haber veren uyarı sistemi olarak ifade edilebilir. Sanılanın aksine olumsuz, uzak durulması gereken veya varlığı itibariyle zararlı bir durum değildir. Stresle başa çıkma becerisi edindiğiniz de gerekli bir duygu durumu olduğunu sizlerde fark edeceksiniz.

Stresli anlarda vücutta bazı farklılıklar oluşabilir. Beraberce basit düzeyde ele alalım. Etki kaynağı hayatımıza dahil olduğunda sempatik sinir sistemimiz aktifleşir. Savaş ve kaç tepkisi devreye girer. Kalp ritmi artar, tansiyon yükselir, kandaki adrenalin hormonu seviyesi yükselir. Kısacası savaşmaya yada kaçmaya hazır hale geliriz. Devam eden süreçte stresle mücadele sürecimiz başlar. Parasempatik sinir sistemi devreye girer, yeniden uyum sağlanmaya çalışırız ve becerilerimiz sayesinde kontrolü sağlarız. Yıpratıcı etkiye sahip ve dengeyi bozan etkinin devam etmesi halinde gücünüz tükenebilir. Zararlı sonuçlar doğabilir.

Stres Yönetimi Nasıl Planlanır?

İlk olarak algıladığımız kontrol durumunu gözden geçirmeliyiz. Durum nedir? Stres anında ben neler yapabilirim? Benim kontrol gücüm hangi seviyede? Bu soruları cevaplamalıyız. Stres yönetimi adına kontrol gücü elde edebilmek için yöntem ve egzersizlere ihtiyacımız var. Bu aşamadan önce zararlı alışkanlıklardan mutlaka uzak durulması gerektiğini belirtelim.

Zihnin analiz ve değerlendirme gücüne kimyasal olarak saldıran maddeler bizi güçsüz kılar. Unutmayın zararlı akışkanlık edinmiyoruz.

Kontrol Gücü İçin!

Stres Yönetimi: Stresle Başa Çıkma Yolumuz Planla ve Kontrol Et!
Stres Yönetimi: Stresle Başa Çıkma Yolumuz Planla ve Kontrol Et!

1) Etkinlik Planlama: Yönetme ve baş etme becerisi oluşması için; doğum günü, yardım kampanyası, film gecesi düzenlemek etkinlik örneği olarak verilebilir.
2) Sosyal Destek:
Hislerinizi paylaşabileceğiniz, yargılamayan ve stres anında sizi dinleyen arkadaşlar edinin. Negatif yaklaşan grup ve kişilerden hızla uzaklaşın.
3) İyimser Yaklaşım:
Olayların etkisinin üstesinden gelebilmeye inanmalısın. İç ses olarak bunu kendinize söyleyebilirsiniz. Ayna karşısına geçip; yapabilirim, inanıyorum, kontrol bende… diyerek kendinize gülümseyin.(Ayna karşısında 1 dk.)
4) Spor-Yoga-Meditasyon:
Yürüyüş, klasik müzik ve kurallı sporlar zihin ve beden direncini yükseltir. Yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri (yazının sonunda uygulama mevcut) fiziksel dengeyi ve zihinsel iyiliği arttırır. Çeşitli ruhsal problemlerin çözümünde uzmanların önerdiği fayda veren örneklerden bahsediyoruz.
5) Ve İnanç:
Anlam arayışında olan bir canlıyız. Bir aidiyet, bir dayanma gücü bulmak direncimizi arttırıyor. Stres anında direnç sağlayan, manevi inançları önemsemeli ve yaşatmalıyız.
*Yöntemler elbette arttırılabilir. Kim bilir belki de sizin kendinize ait yaklaşımlarınız mevcuttur.

Uygulama: Nefes Egzersizi

Stresle Başa Çıkma-Nefes Egzersizi: Kontrol gücü
Nefes Egzersizi: Kontrol gücü

Stresle baş etme adına basit ve etkili bir uygulama için hazır olun. İlk olarak dik bir şekilde oturun ve vücudunuzu kasmayın. Ayaklarınız yere temas etsin. Egzersizin size rahatlama ve kontrol gücü katacağını düşünün. Bir elinizi karnınıza koyun. Tek kuralımız var. Nefesi burundan alırken içinizden üçe (3) kadar sayın ve nefesinizi tutun. Şimdi üçe kadar sayıp bekleyin. Ardından nefesinizle eş zamanlı içinizden sayarak (5-6′ ya kadar) ağızdan nefesinizi yavaşça verin. Karnınızın yavaşça inişini fark edin. Bu uygulamayı gün içinde 3 tekrar olarak uygulayabilirsiniz. Minik egzersizi tamamladık. Daha fazlası için takipte kalın.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler