Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya Sitesi Nedir?

Abone ol

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya nedir? Dediğimizde şu tanımı yapsak yanlış olmaz. Sosyal medya, bilgi paylaşımının ve iletişiminin en hızlı yapılmasını sağlayan medya sistemidir.

Akıllı cihazların artış göstermesine ve internetin gelişmesine bağlı olarak sosyal medya siteleri günden güne artmaktadır.

Sosyal medya nedir

Sosyal Medya Sitesi Nedir?

Sosyal medya sitesi nedir? Sorulduğu zaman aklımıza Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin gelmektedir. Herhangi bir firmaya ait bir bilgi öğrenmek istediğimizde o şirketin ilk etapta sosyal medya sitesi olup olmadığına bakarız. Günümüzde hemen hemen bütün firmaların sosyal medya siteleri bulunmaktadır. Bu siteler bir şirketin çabuk tanınmasına ve en düşük maliyetle şirket kendisinin tanıtımını yapmasına olanak sağlamaktadır. Yeni kurulan bir şirket kendisini büyütmek ve tanıtımı yapmak istiyorsa, yapacağı ilk işlerin başında sosyal medya sitelerinde bir kanal oluşturmaktır. Kanal oluşturan şirketler, reklam ve tanıtımı sosyal medya üzerinden gerçekleştirmesiyle web sitelerinin üzerinden yaptığı satışlarda artış olmaktadır.

Ülkemizde ve dünyada her geçen gün sosyal medya kullanıcı sayısı artmaktadır. “We Are Social”ın “Digital 2019” raporuna göre Türkiye’deki sosyal medya kullanıcı sayısı 52 milyona ulaşıldığı belirlendi. Türkiye nüfusunun %70’i aktif olarak sosyal medyayı kullanmaktadır. Her iki kişiden biri de Instagram hesabı kullanmaktadır.

Sosyal medya sitesi nedir

En Popüler Sosyal Medya Siteleri

En popüler sosyal medya siteleri: Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin’in dünyadaki ve Türkiye’deki kullanıcı sayıları hakkında bilgi vereceğiz. İnternet hızının sosyal medya kullanımının artmasına neden olabilmektedir. 2019 verilerine göre; sabit internet hızının en hızlı olduğu ülke “190.9 Mbps” hızı ile Singapur gelmektedir. Dünya’daki sabit internet hızının ortalaması: 54.3 Mbps. Türkiye’de sabit internet hızının 19.3 Mbps olmasıyla Türkiye dünyada 36. sırada yer almaktadır.

Mobil internet hızının en hızlı olan ülkenin başında “63.1 Mbps” hız ile Kanada gelmektedir. Dünya’daki mobil internet hızının ortalaması: 25.1 Mbps. Türkiye’deki mobil internet hızının 34.1 Mbps olmasıyla da dünyada 16. sırada yer almaktadır.

Facebook

Dünya genelinde Facebook kullanıcı sayısı: 2 milyar 271 milyon. Facebook’u dünyada en fazla kullanan ülke Hindistan’dır (300 milyon). Türkiye’de Facebook kullanıcı sayısının 43 milyon olmasıyla beraber Türkiye Facebook kullanımında 9. sırada yer almaktadır.

Instagram

Dünya genelinde Instagram kullanıcı sayısı: 900 milyon. Instagram’ı dünyada en fazla kullanan ülke: ABD (120 milyon). Türkiye’de 38 milyon kişinin Instagram kullanmasıyla Türkiye dünyada 5. sırada yer almaktadır.

Twitter

Dünyada Twitter kullanıcı sayısı: 326 milyon. Twitter’ı dünyada en fazla kullanan ülke: ABD (47 miyon). Türkiye’de Twitter’ı 9 milyon kişi kullanmasıyla Türkiye Twitter kullanımında 5. sırada yer almaktadır.

Linkedin

Dünyada Linkedin kullanıcı sayısı: 604 milyon. Linkedin’i en fazla kullanan ülke: ABD (150 milyon). Türkiye’de 7 milyon 300 kişi kullanmasıyla Türkiye Linkedin kullanımında 17. sırada yer almaktadır. “Sosyal Medya Kanalları En Popüler Sosyal Medya Kanalları” adlı yazımızda sosyal medya kanalları hakkında sizlere ayrıntılı bilgi vermekten mutluluk duyacağız.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler