Perşembe, Mayıs 6, 2021

Sosyal Medya Hesapları Kapatılacak mı?

Abone ol

Sosyal medya, hemen hemen herkesin birbirleriyle hızlı bir şekilde iletişim kurduğu platformdur. Bu platform kapatılacak mı? Sosyal medyada ne gibi düzenlemeler getirilecek? Sosyal medyanın kontrol altına alınması gerçekleşecek mi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya kanalları hakkında açıklamaları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyanın kontrol altında tutulması hakkında yaptığı açıklamadan sonra AK Parti, Facebook, Twitter ve Instagram’da hukuka aykırı içeriğinin kaldırılması ve içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesine yönelik planlama yapılıyor.

Sosyal Medya Kanalları Üzerinde Nasıl Bir Düzenleme Yapılacak?

blank

AK Parti sosyal medya kanalları üzerinde uygunsuz, zararlı ve hakaret içeren paylaşımlar için yasal uygulamalar için bilişim hukukçuları ile çalışmalara başlıyor. Bu hukukçular Avrupa’daki ülkelerin konu ile ilgili var olan yasaları göz önünde bulundurarak kanun teklifi yapmayı planlıyorlar.

2018 yılında Almanya’da sosyal medya üzerinde düzenlenen yasaya göre Twitter, Facabook ve YouTube gibi kanallarda uygunsuz ve hakaret içeren paylaşımlar tespit edildiğinde, 24 saat içerisinde paylaşımın kaldırılması gerekmektedir. Paylaşımın belirlenen süre içerisinde kaldırılmadığı takdirde 50 milyon Euro para cezası ödenebiliyor. Fransa’da da ırkçılık, din, terör propagandaları… gibi yapılan paylaşımlar tespit edildiğinde 1 saat içerisinde paylaşımın kaldırılması gerekmektedir. Paylaşımının belirlenen süre içerisinde kaldırılmadığı takdirde, 1 milyon 250 bin Euro para cezasına çaptırılıyor.

Yapılmak istenen bu kanun teklifinde sosyal medyanın üzerinde terör propagandası, dolandırıcılık, kumar, cinsel istismar ve hakeret gibi eylemlerin önlemenmesi belirtildi. Kişisel verilerin korunmasına yönelik çalışmalar da mevcut olduğu belirtildi. Ayrıca, sosyal medya kanalları üzerinden haksız kazanç elde edenlerin önüne geçilmesi yönünde çalışmalarında var olduğu belirtildi.

İletişim Bakanı Fahrettin Altun’un Açıklamaları

Sosyal medya

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyayla ilgili açıklamalarını yapmasının ardından şu sözlere değindi: “Cumhurbaşkanımızın bazı sosyal medyayla ilgili yaptığı açıklamaları bağlamından koparıp çarpıtmaya kalkışanlara bir çift sözümüz var. Cumhurbaşkanımız bütün siyasi hayatı boyunca vesayetle, anti-demokratik unsurlarla, yasakçı zihniyetle mücadele etmiştir. Bugün kimi sosyal medya platformları ne yazık ki vatandaşlarımızın haklarını gasp etmektedir.

Söz konusu sosyal medya platformları cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası, hakaret gibi kanunlarımızın suç saydığı konularda vatandaşlarımızın haklarının korunmasına yönelik hiçbir katkı sunmamakta, aksine bu suçlara zemin teşkil etmektedir. Ayıca bu platformlar ülkemizde kontrolsüz şekilde kazanç elde etmekte, hiçbir vergi yükümlülüğüne tabi olmaksızın faaliyet göstermektedir. Cumhurbaşkanımız da milletin birliği, bütünlüğü ve menfaati için söz konusu alanda hukuki düzenlemelerin ilgili organlarca yapılmasını vurgulamış ve uluslararası sosyal medya şirketlerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştır. Söz konusu alanda tüm dünyada olduğu gibi düzenlemelerin ve kontrollerin hukuk devleti ilkesi içerisinde yapılacağını da özellikle vurgulamıştır.

blank
İletişim Bakanı Fahrettin Altun

Milletimize ve değerlerimize düşmanlıkta sınır tanımayan bazı kesimlerin, yasaklara ve baskılara karşı yıllarca mücadele etmiş Cumhurbaşkanımızın bu yaklaşımını baskıcı ve yasakçı bir kalıp içerisinde sunma çabaları beyhudedir. Türkiye’yi başka ülkelerle karşılaştıranların, kendi ülkesinin tarafında değil de iki yüzlü davranan sosyal medya şirketlerinin yanında durmalarına şaşırmadığımızı da belirtmek isteriz. Türkiye bir hukuk devletidir, güçlü bir devlettir. Hak arama mücadelemiz devam edecektir.”

Güncel haberlere ulaşmak istiyorsanız, sitemizin “Haberler” kısmını inceleyebilir ve Google Haberler‘den bizi takip edebilirsiniz.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler