Sosyal Medya Düzenlemesi Nasıl Olacak?

Abone ol

Hemen hemen herkesin kullandığı sosyal medya hesaplarına yeni düzenlemeler getiriliyor. Sosyal medya dediğimizde herkesin aklına Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi kanallar gelmektedir. Bu kullandığımız sosyal medya kanallarına nasıl bir düzenleme getirilecek? Kullandığımız sosyal medya kanallarının kanunda bir tanımı bulunmuyor. AK Parti tarafından bu hafta meclise sunulacak olan 11 maddelik sosyal medya düzenlenmesi sonrasında sosyal medyayı yeni bir süreç bekliyor. Peki sosyal medya düzenlemesi nasıl olacak?

Sosyal Medya Düzenlemesi Hakkında Kanun Teklifi

Sosyal medya düzenlemesi

Birçok kişi tarafından kullanılan fakat şimdiye kadar hiçbir kanunda herhangi bir tanımı bulunmayan sosyal medya kanalları Türkiye’de temsilci bulundurması zorunda olacak. AK Parti tarafından bu hafta meclise sunulacak 11 maddelik sosyal medya düzenlemesi kanun teklifiyle, sosyal medya kanalları ya tüzel kişilik kurup Türkiye’de temsilci bulunduracak ya da gerçek kişiyi temsilci olarak bulunduracak. Kanun teklifi ile birlikte temsilci olacak kişinin Türk vatandaşı olma zorunluluğu da getiriliyor. Vatandaşların kişilik hakları ve özel hayata ilişkin başvurularını rahatlıkla yapabilmeleri için temsilciye ait iletişim bilgileri, rahat bir şekilde ulaşılabilecek şekilde sosyal medya kanalın resmi internet sitesinde yayınlanacak. Böylece vatandaşlar muhataba alacak bir kişiye rahat ulaşarak karşılaşmış oldukları sorunları kolaylıkla giderebilecekler.

Sosyal Medya Kanalları Kapanacak Mı?

Sosyal medya düzenlemesi

AK Parti tarafından sosyal medya düzenlemesi ile ilgili meclise sunulacak teklifle sosyal medya kanalları herhangi bir kapanma sürecine girmeyecek. Ancak, sosyal medya kanalları Türkiye’de temsilci bulundurmama konusunda ısrar ederlerse, sosyal ağlar temsilci bulundurana kadar beş aşamalı bir yöntemle temsilci bulundurmaya zorlanacak. Bununla birlikte, ilk etapta 30 gün içinde temsilci bulundurmaması durumunda 10 milyon lira, ikinci 30 gün süre için 30 milyon lira idari para cezası kesilmesi söz konusudur. Üçüncü etapta reklam yasağı getirilmesi, dördüncü etapta %50 oranında internet bant genişliğinin daraltılması hakim kararı ile uygulanacak. Son etapta ise %90 oranında internet bant genişliğinin daraltılması hakim kararı ile olacak.

Sosyal medya düzenlemesi

Söz konusu sosyal medya düzenlemesi kanun teklifi ile sosyal ağ sağlayıcıları, kişilerin ihbarlarını 48 saat içinde değerlendirecekler. Sosyal medya üzerinde sahte hesap kullanarak kişilerin şeref ve itibarlarını zedeleyecek paylaşımlar kolaylıkla denetlenebilecek. Böylelikle, kullanıcı haklarına karşı daha duyarlı olmak zorunda kalınacak.

Güncel haberler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sitemizin “Haberler” kısmını inceleyebilir ve Google Haberler‘den bizi takip edebilirsiniz.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler