Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Son Dakika :Üniversitelerde normalleşme 15 Haziran’da başlayacak

Abone ol

YÖK’ün süreçle ilgili açıklaması şu şekilde

Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020’den itibaren 14 gün boyunca COVID-19 salgınının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin bildirilmesi şartıyla, 15 Haziran 2020 tarihinden sonra üniversitelerimizde de normale dönüşün ilk aşaması bu şekilde yavaş yavaş başlayacaktır.

Kampüslerimiz Kapalı Olmasına Rağmen Eğitim Öğretim Durmadı

blank
YÖK

YÖK olarak bu süreçleri “güçlü koordinasyon, esnek yönetim, yetki paylaşımı” anlayışı içerisinde sürdürmekteyiz. Bu şekilde kampüslerimiz kapalı olmasına karşın eğitim öğretim pek çok ülkenin tersine durdurulmamış olup, dünyadaki iyi örneklerde olduğu gibi dijital ortamda farklı süreçlere evrilerek sürdürülmektedir. Diğer bir deyiş ile akademimiz hocası ve öğrencisi ile birlikte öğretmeye ve öğrenmeye devam etmektedir.

Üniversitelerimiz Öğrenci Merkezli Bir Yaklaşım Benimsemelidir

Elbette akademik takvim belirlenirken öğrencilerimizin önemli bir kısmının yurtlarından ayrılmış olması, seyahat imkanları, psikolojik durumları ve derse uyum sağlayabilmenin sosyal koşullarının hazır olup olmaması gibi faktörlerin yanı sıra aynı zamanda eğitim öğretim süreçlerinin büyük kısmının dijital imkanlarla yürütülüyor olması ve yeniden örgün öğretime döndürülmesinin zorlukları gibi hususların da göz önünde tutulması gerektiği ortadadır. Özellikle bu yaşanılan süreçte üniversitelerimizin öğrenci merkezli bir yaklaşımı benimsemesi gerekmektedir. Bu vazgeçilmemesi gereken esastır.

Bu Süreci Öğrencilerimizi Tedirgin Etmeden Sürdüreceğiz

Üniversitelerimizin Kabinenin normalleşmeye yönelik takvimi doğrultusunda 15 Haziran 2020’den itibaren önümüzdeki dönemin akademik takvimini belirlerken bu konuları göz önünde bulunduracağı malumdur. Bu dinamik süreçte YÖK olarak da; şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da öğrenciyi merkeze alan bir yaklaşım ile bu sürecin devam ettirilmesini önemsiyor ve kararlarımızda buna dikkat ediyoruz. Bu nedenle bu normalleşme sürecinin aşamalarının da YÖK ve üniversiteler tarafından, öğrencilerimizi tedirgin etmeyecek biçimde sürdürüleceğini açıklamak isteriz.

En güncel haberlere sitemizin Haberler bölümünden ulaşabilirsiniz. Haberleri anlık olarak almak için Google News üzerinden takip etmeyi unutmayın. Sağlıklı, mutlu, huzurlu günler geçirmenizi dileriz.

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler