Sol Ayağım Kitap Özeti Ve Değerlendirmesi

Abone ol

‘SOL AYAĞIM KİTAP ÖZETİ VE DEĞERLENDİRMESİ’ Başlığı altında otobiyografi türünde bir eser değerlendirmek üzere beraberiz. Sol Ayağım nasıl bir kitap? Kitabın yazarı kim? Kitabın özeti ve konusu nedir? Kitapta anlatılmak istenen nedir? Kitaptan alıntılar… Çeşitli sorular ve başlıklara kendi yorumlarımızı da ekleyerek cevap vereceğiz. Sol ayağım en değerli parçam. Çünkü o benim hayata tutunmamı ve anlaşılmamı sağlıyor. Christy Brown’ ın iç sesini duymaya hazır olun!

Sol Ayağım Özet

Doğuştan beyin felçli olan, yirmi üç çocuklu bir ailenin içine doğmuş kahramanımızın annesinin çabası ve kendi azmiyle karanlık iç dünyasını aydınlatması ve sessiz iletişimini herkese ulaşabilecek noktaya getirme süreci eserin ana hattını oluşturuyor. Annesinin diğer insanların aksine zeki olduğuna ve iletişim kurabildiğine emin olduğu kahramanımızın sol ayağı ile bir harf yazmasıyla başlayan hikayesi aşk, mücadele, tedavi, hayaller ve bazen karamsarlık ile devam eder. En sonunda gerçek yaşam ürünü olan ve aynı ismi taşıyan filme kaynaklık eden bu başucu kitabı ortaya çıkar.

Yazar ve Eser Hakkında

Christy Brown'un ilham verici eseri.
Christy Brown’un ilham verici eseri.

190 sayfalık akıcı bir dili, olay örgüsü olan ve tek oturumda bitirilebilecek bir kitap. Bir varlık mücadelesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Kendi basit yılgınlıklarınızdan ve mazeretlerinizden utanacaksınız. İrlandalı yazar Christy Brown bu ilham verici eserle okuruna büyük bir armağan sunuyor. Bunu başarmasının altında ise kendi hayat mücadelesi yatmaktadır. Evet! Bu kitap onun hikayesi, doğuştan beyin felçli ve en büyük tutkusu resim yapmak olan yazar kendi hayat hikayesini bizlere anlatıyor. Otobiyografi türünde ortaya konan esere kendi motivasyonunuzu sağlamak için mutlaka zaman ayırmalısınız.

Kahramanlar

Sol Ayağım kitabında başarı, azim ve kahramanlık elbette Christy’e ait. Ancak onunla beraber yaşayan ondan fazla kardeşi var. Anlayacağınız üzere kahramanlar konusu sayı olarak epey karışık. Ön plandakiler ise şöyle sıralanabilir;

Tony: Christy’nin yaramaz ağabeyi.

Jenny: Kahramanımızın çocukluk aşkıdır.

Bayan Brown: Christy’nin annesi ve ona en iyi bakan kişidir.

Katriana: Christy’e yardım eden ve ziyaret ederek ona zaman ayıran bir kız.

Dr. Warnants: Christy’nin çocukluğundan itibaren doktoru ve onu iyileşmesine gayret eden kişidir.

Sol Ayağım Alıntılar

Sol Ayağım: Bazı alıntılar. Otobiyografi romanı
Sol Ayağım: Bazı alıntılar.

”Fark etmek acıydı ama gerekliydi.”

“Kendim dışında dünyadaki her şeyin farkındaydım.”

”Annemin gitmesiyle sanki evin üstüne ölü toprağı serpilmişti. Bu bir saatin içini çıkarıp, akreple yelkovanı hareketsiz ve güçsüz bırakmak gibi bir şeydi…”

“Daha önceden fazla okumuyordum. Kitaplar evimiz de pek fazla görülmezdi. Ekmeğin daha önemli olduğu düşünülürdü. Karnımızı doyurmak zihnimizi doyurmaktan daha önemli bir işti.”

Sol Ayağım Diyor ki

Kendi hayatınızı gözden geçirin. Sadece beş dakikanızı tembellik, yılgınlık, mazeret ve bahanelerinizi gözden geçirmeye ayırarak bunu yapabilirisiniz. Kıyaslama yapmadan ya da kendinizi yargılamadan… Öz yaşantımda neleri değiştirip geliştirebilirim? Bu soruyu sorun. Kendi hayatınızın kahramanı olmaya gayret etmenizi dileriz. Diğer kitap özetimize göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler