Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Sınava 48 Saat Kala Öneriler-YKS ve LGS Son Taktikler

Abone ol

”Sınava 48 Saat Kala Öneriler-YKS ve LGS Son Taktikler” başlığıyla beraberiz. 2020 Eğitim-Öğretim yılı maratonunun sonu doğru yaklaşmış bulunuyoruz. Sırada yarış anı var. Milyonlarca öğrencinin yarışacağı heyecan dolu sınavlar için: YKS ve LGS son taktikler başlığını kapsayan önerileri sıralayacağız. Sınav tarihleri: MSÜ: 14 Haziran, LGS 20 Haziran günü ve YKS 27-28 Haziran günlerinde yapılacak. Her iki sınavı da heyecanla bekliyoruz.

Yıl boyu aklınızda delice sorular dolandı durdu. Günde kaç soru çözülmelidir? Günde kaç saat ders çalışmalıyım? YKS-LGS bu yıl kolay mı, zor mu olur?…. Şimdi son günlere girilirken önemli hale gelen sorulara cevap vereceğiz. Kalan zamanı nasıl kullanmalıyız? Son gün ders çalışılır mı? Sınav akşamında neler yapmalıyız? Sınav sabahı ne yemeliyim? Saat kaçta uyumalı ve uyanmalıyım? Son 48 saatte neler yapılmalıdır? Son günlerde neler yapılmamalıdır? Sınav sabahı nasıl hazırlanmalıyız? Sınav öncesi son taktikler nelerdir?… Biraz bunları konuşalım.

Sınava 48 Saat Kala Çalışmayı Durdur!

Sınava 48 Saat Kala Öneriler: Son 48 saat neler yapılmalıdır?
Sınava 48 Saat Kala Öneriler: Son 48 saat neler yapılmalıdır?

Aylar süren çalışmanızı artık (son 48 saat) durdurun. Son 48 saat kala iletişim ve paylaşımlarınızı sınav dışında konulara yönlendirebilirsiniz. Yapamam, başaramam ve acabaları fazla olan kişilerle iletişimi kesin. Moral bozmaya ve olumsuz düşünmeye sebep olacak ayrıntılardan uzak durmaya gayret edin.

Yılın Değerlendirmesini Yap!

YKS ve LGS Son Taktikler: Emeğini gözden geçir. Neler için uğraş verdin, nelere sabrettin ve gelinen noktada az ya da çok başarıyı hak edecek işler yaptın, bunu fark et.

En İyi Olduğun Netleri Listele!

Yıl boyu bir çok deneme sınavına girdiniz. Zihnine en iyi olduğun rakamları (netler) hatırlat. O rakamlara tekrar ulaşmayı hedefleyin! ‘Evet ben bunları bir kere yaptım yine yapabilirim.’ Bu düşünce moral sağlayacaktır.

Uyku ve Beslenme Düzeni!

Uzun süredir evdesiniz. Uyku ve beslenme düzeninizde bozulmalar olmuş olabilir. Hemen herkes aynı durumda. Gireceğiniz sınavsa erken saatte başlayacak. Bu nedenle; son bir haftalık sürece yaklaşırken uyuma-uyanma saatlerinizi düzenlemelisiniz. Sınav saatine uygun (erken) uyanmayı ve hafif bir kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Son sabah sınava geç kalmamak ve dinç olmak için buna ihtiyacınız olacaktır. Sınava 48 Saat Kala Öneriler başlığında en önemli önerilerden birisi budur.

YKS ve LGS Son Taktikler: Son bir haftalık sürece yaklaşırken uyuma-uyanma saatlerinizi düzenlemelisiniz.
YKS ve LGS Son Taktikler: Son bir haftalık sürece yaklaşırken uyuma-uyanma saatlerinizi düzenlemelisiniz.

Mutlaka Bir ‘B’ Planı Olsun!

Sınav öncesi, sınav anı olumsuz duygulara kapılabilirsiniz. Sınavların, hayatımızı etkileyen bir araç olduğu ülkemiz gerçeğidir. Bu aracı etkili şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Ancak hayatı keyifli kılabilen, yaşam alanı oluşturan alternatiflerin olduğunu da unutmayalım. Bu yıl hedefe ulaşamazsanız, birikimleriniz sizin için seneye pozitif katkı sunacaktır.

Kahvaltı Yap!

Şekerli, acı, ekşi ve taze olduğuna emin olmadığınız gıdalar tüketmeyin!
Sınav günü; şekerli, acı, ekşi ve taze olduğuna emin olmadığınız gıdalar tüketmeyin!

Uyuma ve uyanma saatlerinizi erkene aldıktan sonra, sınav sabahında son 1 haftaya benzer şekilde erken uyanın. Hazırlığınızı tamamlayacak ve kahvaltı yapacak kadar süre ayırmalısınız. Kahvaltı yapıp, hafif şeyler giyin, kimlik ve giriş belgenizi mutlaka kontrol edip, yanınıza alarak evden yürüyüş (mümkünse) yaparak çıkın. Hazırsınız.

Sınava 48 Saat Kala Son Öneriler

  • Son 48 saat kala, sınav akşamı ve sabahında şekerli, acı, ekşi ve taze olduğuna emin olmadığınız gıdalar tüketmeyin! Sınav akşamı sıvı tüketimine dikkat edin!

YKS ve LGS Son Taktikler başlıklı yazımızın sonunda hepinize iyi şanslar diliyorum… Kendinize iyi davranın.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler