Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Sigara Bırakma Yolları-Sigaranın Zararları-Sigarayla Mücadele

Abone ol

Değerli okuyucumuz, ”Sigara Bırakma Yolları-Sigaranın Zararları-Sigarayla Mücadele’’ başlığıyla 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’nde beraberiz. Sigara öldürücü müdür? Sağlığıma etkisi nedir? Nasıl bir içeriğe sahiptir? Sigara bağımlılığı nasıl bırakılır? Bireysel olarak sigarayla mücadele mümkün müdür? İnsanlar neden sigaraya başlar? Bırakmazsam ölür müyüm? Sigara güçlü bir bağımlılık mı? Sigarayla mücadele için tıbbi müdahale işe yarar mı? Sigara bırakma yolları ile ilgili soruların cevaplarını beraber bulmaya çalışalım.

İçerisinde 4000’den fazla kimyasal barındıran ve süreç içinde hayata mal olan bir ürünle kar karşıyayız. Sigaranın zararları saymakla bitmez. Başlama nedeni genelde merak dürtüsü olsa da çok çeşitli sebepler sıralanabilir. Binlerce kimyasalın tütün maddesiyle harmanlanarak hazırlandığı basit ve kolay ulaşılabilen ancak etkisi karmaşık bir maddedir. Zorlayıcı bir bağımlılık-alışkanlık gücüne sahiptir. Fizyolojik ve psikolojik etkileri mevcuttur. TÜİK verilerine göre ülkemizde yılda yaklaşık 90 bin kişi hayatını sigaraya bağlı ölümlerden kaybetmektedir. Olumsuz tablo daha da kararma eğilimindedir. Beden sağlığına verdiği zararı rakamlarla ve ölümlerle anlatmak mümkün. Kişisel ve ailevi olumsuz etkileri de elbette göz önünde bulundurulmalıdır.

Sigara Bırakma Yolları

blank
Sigaranın zararları…

Sigara sadece kimyasal etkiyle bireyi kontrol altına alan basit bir içeriğe sahip değildir. ”Yani buradan ne anlamalıyım?” Diyebilirsiniz. Bu madde çoklu bir bağımlılık etkisine sahiptir. Tek bağımlılık gücü içindeki nikotin maddesi değildir. Hayatınızda var olan sigaranın peşinden, öncesinden ve eş zamanlı olarak yaptıklarınız sigaranın hatırlatıcısı ve pekiştireci haline gelmektedir. Çay-sigara ikilisi yalnızca nikotin bağımlılığı değil aynı zamanda davranışsal bir eşleşmedir. Öfkelenince ve ya gergin anlarda bir dal sigara yakmak ve rahatlatıcı olduğunu söylemek de aynı şekilde bir eşleşmedir. İki halkalı bir zincir. Her eşleşme yeni bir halka ekler ve sizin bağımlılığınız kırılması güç bir zincire dönüşür. Eşleşmeyi kırarak ve yüklenen anlamları sorgulayıp, değiştirme yoluna gitmek faydalı olacaktır. Sigaranın size sunduğunu sandığınız faydalı kavramları doğal yönden karşılamaya çalışın. Sırlarınızı ve sıkıntılarınızı sigarayla değil, güvendiğiniz insanlarla ya da yazarak kendinizle paylaşın. Böylece bunun bir gerekçe değil, bahane olduğunu da fark etmiş olursunuz.

Sigara Bırakma Yolları: Anlamları Sorgulama

blank
Kontrolü geri alabilirim, bu güce sahibim.

Birkaç örnek verip bırakalım ama siz, size ait olan anlamları mutlaka belirleyin ve sorgulayın!

-Baş ağrıma iyi geliyor.

-Sohbeti güzelleştiriyor.

-Beni sakinleştiriyor.

-İçince uykum açılıyor.

-Sigara kilo almamı engelliyor.

-O benim dert ortağım ve sırdaşım.

Bunlar, sizi ölüme götüren birlikteliği pekiştiren mantıksız cümleler. Onların yerine sigara bırakma yolları için nedenler sunan;

-Benden sağlığımı ve paramı aldı, almaya devam ediyor.

-Düzgün nefes almama engel oluyor.

-Kötü kokuyorum.

-Hastalığa yakalanma riskim çok yüksek.

-Bu ana kadar beni zehirledi ve kontrol ondaydı.

Ben kontrolü geri alabilirim, bu güce sahibim.

*Sizin için sigaranın gerçek anlamı bulun, not edin ve devam edelim.

Ben Sigarayı Bırakmak İstiyorum

Sigara bırakma yolları Sigaranın zararları Sigarayla mücadele
İlk adım olarak; sigarayı bırakmak için geçerli sebep belirlediniz.

Değerli okuyucumuz, elbette bu içerikte sigara bırakma yolları-sigarayla mücadele sürecini anlatmaya ve kolay uygulanabilir yollar sunmaya çalışıyoruz. İlk adım olarak; sigarayı bırakmak için geçerli sebep belirlediniz. Bu sebebi not ettiniz.

Zaman Çizelgesi-İçilen Anların Belirlenmesi

sigarayla mücadele sigaranın zararları

Sigara Bırakma Yolları: 24 saatlik bir kayıt tutmak, tehlikenin boyutunu somut olarak görmeye yardımcı olacaktır. Kaç paket, kaç adet içildi. İlk ve son dal ne zaman ve neyden sonra ya da önce içildi? Kendinize neyi reva gördüğünüzü, ne miktarda ve ne oranda sigaranın hayatınızı esir aldığını görmeniz gerekmektedir. Hangi iş ve aktiviteler sigarayla iç içe, tek tek bulmalı ve sıralamalısınız.

Sigara Bırakma Yolları-Çözüm İçin Atılması Gereken Adımlar

sigara bırakma yolları
Erteleme ve istek düzeyi değerlendirmesi önemli.

Sigara Bırakma Yolları:

 1. Bırakmak için belirlediğiniz nedeninizi en başa yazın.
 2. 24 saatlik takip cetvelinde istisnalar yaratmak için seçim yapın. Artık arabada sigara içmemek, ev içinde hiç sigara içmemek, kısa süreli yürüyüşe çıkıp paket taşımamak gibi kendinize özel kurallar belirleyin. Bu kurallara sadık kaldığınız zamanlarda kendinizi ödüllendirin. (sigara dışında bir şeyle tabi)
 3. İçme isteği geldiği anda 1 dk. bekleyin, ardından bu bekleyişin sigara içme isteğinizde değişme sağlayıp sağlanmadığına bakın. Erteleme ve istek düzeyi değerlendirmesi önemli.
 4. Kararınıza saygı göstermeyen arkadaşlarınızdan süreçte uzak durun yada onlarla anlaşma yapın.
 5. Sigarayı hatırlatan nesneleri evden uzaklaştırın. (küllük, paket, çakmak, kibrit…)
 6. Zihinsel olarak karar vermeden plansız şekilde bırakmaya çalışmayın. Zira her başarısız girişim kendinize olan inancınızı sarsacaktır.
 7. Sigarayı bırakmış insanlarla fikir alışverişi yapın. Nasıl başardıklarını dinleyin. Ben de yapabilirim, düşüncesini pekiştirin.
 8. Bırakma nedenlerini sevdiklerinle paylaşıp onların desteğini arkanıza alın!
 9. Stres ve gerginliğe iyi gelecek egzersizler belirleyin; yürüyüş, stres çarkı, koşu, spor, bulmaca, zeka oyunları, resim…
 10. Su tüketimi: Ağız alışkanlığına en iyi alternatiftir. Yanınızda 1 şişe su bulunsun.
 11. Marka değişimi geri çekilmeye yardım edebilir.
 12. Odak noktanızı değiştiren alternatif davranışlar bulun; diş fırçalamak, duş almak…
 13. Anlamlı ve özel bir gün belirleyin! Yeni yıl başlangıcı, doğum günü vb. olabilir. Sigara bırakma yolları üretmek için gerçekçi olmakta fayda var. Sigarayı tamamen bırakmak için moral sağlayacaktır.

Azaltma ve Bırakma Sürecinden Sonra

Sigara krizleri kısa ve yoğun içme dürtüsü olarak yaşanır. Bu dürtüye birkaç dakika sabrettiğiniz anda kazançlı çıktınız demektir. Plan dahilinde alternatiflere yönlenmek kazancınızı daha da sağlamlaştırır. Hayat akışı içinde aylar yıllar geçse de sigaraya tekrar başlama ihtimaliniz olabilir. 9 ay hiç içmeyip bir anlık boşluğa düşüp bir dal sigara içmek sizi tekrar bağımlı yapmaz. Bu noktada yaptığınız inşaatı kırılan bir tuğla için yıkmayın derim. Bu hatayı düşünerek emeğinizi çöpe atmak için bahanelere lütfen sığınmayın.

”Hata yaptım, ama şuan eskiye dönmüş değilim, tekrar etmezsem, hiçbir şeyi bozmuş olmam’’ deyin. Ve kendinize belirlediğiniz sebebi hep zihninize davet edin. Bu şekilde hata ve krizleri yönetmeniz kolaylaşacaktır. Yazı içeriğindeki öneri ve uygulamalar bazı okuyucularımıza sirayet etmeyebilir. Bu yüzden ciddi manada ölüm ihtimali taşıyan illetten kurtulmak için tıbbi destek ve terapi desteği almak süreci hızlandırabilir. Sigaranın zararları ve sigarayla mücadele eden ilgili kuruluşların danışma hatlarını arayarak bilgi almanız da faydalı olacaktır.

Temiz bir nefesin hazzını yaşamak için duman solumayı bırakıp, doğaya koşun.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler