Cumartesi, Kasım 26, 2022

Sessiz Sarı Bir Çocuğun Hikayesi Kim O?

Abone ol

“Bir Çocuk Hikayesi: Sessiz Sarı” başlığı altında sizlere Sarı’ nın hikayesini anlatmak istiyorum. Kendisi hakkında az da olsa bir şeyler anlatmama izin verdi. Hikaye kahramanı: O sarı çocuk kim?

Onun Adı: Sarı

Size, onu biraz tanıma fırsatı vermek için yazıyorum. Tanıyan herkes onu çok sever. Siz de seversiniz diye düşünüyorum. Birinin onu sevmesi umurunda mı? Sarı’ ya sormak lazım tabi.

Sessiz Sarı Kim?

Sessiz Sarı: Bir çocuğun hikayesi..
Sessiz Sarı: Bir çocuğun hikayesi. Tertemiz, meraklı ama hep sessiz.

Adı nedir? Hikayesi nerede başladı? Cevabı yok. Soranlara cevap vermez. Soranlara maviş gözleriyle kocaman kocaman bakar. Tertemiz, meraklı ama hep sessiz. Henüz 5 yaşında ve ailesi annesinden ibaret.

Nerede ve Nasıl Yaşıyorlar?

Çocuk ve Annesi nereden geldiler, niye oradalar? Kim bilir? Annesi bu varoş mahalleye Sarı’ya hamile olduğu süreçte yerleşti. Beş yıl önce… Yalnız ve kimsesizler. Anne yıllarca geceleri sessiz sessiz ağladı. Yaşadığı acı olayı hatırladığında ise isyan ettiği Tanrısına sığınarak avundu. Anne, Sarı’ yı doya doya saramadı ama Sarı büyüdükçe teselli buldu ve daha az ağlamaya başladı. En azından her gün ağlamıyordu. Bu iyiye işaretti.

Sessiz Sarı Neden Konuşmuyor?

Sarı annesiyle hiç konuşmadı. Anne bile demedi. İşaret eder, eliyle gösterir ve hayatını devam ettirirdi. Sarı’nın zaman zaman sokakta oynadığı arkadaşı Ali vardı. Ali ile babası el ele bakkala giderken Sarı onları görür, eliyle işaret eder ve ağlardı. Niye sarı, niye ağlıyorsun? Niye konuşmuyorsun? Cevap yok.

5 Yıl Önce Sessiz Sarı‘ nın Babası Nerede?

Baba, baba, baba...
Baba, baba, baba…

Anne 5 yıl önceyi zihninde canlandırdı. Acıya bulanan bedeni titriyor ama ağlarsa, susmazsa öleceğini düşünüyordu. Eşinin babası olan adam onu tehdit ediyordu ve ona tekrar tekrar tecavüz ediyordu. Kadın tehditlere boyun eğmek zorunda kaldı. Bu suskunluk ise eşinin (Kadir) işten erken döndüğü bir gün bozuldu. Babasının eşine döve döve tecavüz ettiğine şahit olan Kadir’in gözü döndü. Kan, gözyaşı ve çığlıklar ayyuka çıktı. Herkes payına düşeni elbette aldı. Kadir ceza evine, kayın peder mezara girdi. Kadın ailesi ve akrabaları tarafından aşağılanıp kapı dışarı edildi. Sarı, bu sürgünden sonra yerleştikleri varoşta ki tek odalı evde dünyaya gözlerini açtı. Ne yaşandı ne oldu hiç bilmeden.

Yıl 1974 Af Çıktı

Kapı çalındı. Sarı ile annesi sessiz sedasız oturuyorlardı. Anne dalgın, Sarı sessiz. Sarı, tahta kapının sürgüsünü açtı. Bıyıklı, sarışın ve uzun bir adam kapıda. “Çocuğum evde kimse yok mu?” dedi. Anne de kapıya yöneldi ve gözleri fal taşı gibi açıldı. ”Kadirrr…” dedi. Adam: “Af çıktı, geldim.” dedi. Sarı, sessiz ama dikkatli izliyordu. Adam ile annesi ağlaşıyorlardı. Sarı annesine baktı, Kadir’ i işaret etti. Kim bu? Der gibiydi. Kadir eşine baktı. Kadın başıyla onayladı. Her şeye rağmen onu kendi evladı gibi sevmeliydi. Mektubunda eşine öyle söz vermişti. (O bizim çocuğumuz…) Sarı yine adamı gösterdi, cevap istiyordu. Annesi bir Sarı’ya bir de Kadir’ e baktı. ”Bu adam senin baban’’ dedi. Beş yıldır Sarı’ya kurduğu en uzun cümleydi. Sarı’ nın maviş gözleri kocaman oldu. Sadece tek bir kelimeyi tekrarladı. Beş yıldır ağzından çıkan ilk kelime. Baba, baba, baba… dedi. Ve onun hikayesi başladı. Elini tuttu ve arkadaşı Ali gibi bakkala gitmek için kapıdan dışarı adımını attı.

Bu Son, Mutlu Son Mu?

Kısa Hikaye: Çocuk ve çocuk
Kısa Hikaye: Çocuk ve çocuk

Sarı çocuk anlatmam için bu kadarına izin verdi. Başka neler oldu? Sessiz Sarı‘ nın dilinin bağı çözüldü mü? Şimdilik, bilmiyorsunuz. Size tek bir soru sormak isterim: Hikaye boyunca Sarı’ yı kız çocuk olarak mı, erkek çocuk olarak mı hayal ettiniz? Değerli okuyucumuz, Sarı’ yı dinlediğiniz için teşekkürler.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler