Selanik Gezilecek Yerler / Selanik Şehir Rehberi

Abone ol

Selanik gezilecek yerler / Selanik şehir rehberi adlı yazımda sizlere Selanik hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Bu şehirde ne yapılır, nereye gidilir? Elimden geldiğince şehir hakkında bilgi vereceğim. Selanik, benim yurt dışında en çok gittiğim yerdir. 9 kez bu sahil şehrine gittim. Kendi memleketim olan Gaziantep’e bile daha az gitmişimdir. ? Selanik, Yunanistan’ın kuzeyinde Makedonya Bölgesi’nde yer alan ikinci büyük şehirdir. Bu şehrin İzmir’e benzediğini görebilirsiniz.

Şehrin ismi MÖ 316’da Makedonya Kralı Kassandros’un eşi Therman Thessaloniki’den gelmektedir. Ayrıca, Therman Thessaloniki, Büyük İskender’in kız kardeşidir.

Bir gezgin olarak Instagram hesabım @travelwithyusuf mevcuttur. Gezdiğim yerler hakkında daha fazla fotoğraf görmek için hesabımı takip edebilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler… ?

Ben Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde öğrenci iken Selanik’e çoğu kez otostop yaparak gittim. Genellikle Avrupa şehirlerini otostop yaparak gezdim. Öğrencilik işte ne yaparsınız… ? Sıklıkla sınır kapısından geçmekten dolayı Yunan sınır kapısındaki polislerle akraba olduk neredeyse. ? Bir keresinde Yunan polisi beni gördüğünde “Yusuf hoş geldin” demişti. Yunanistan hiç yabancılık çekmediğim bir ülkedir. İnsanları aynı bizim insanlarımız gibi sıcak kanlı ve hoşgörüler. Türkiye’den olduğumu söylediğimde “komşi ya da bacanaki” diye seslenmeleri gerçekten güzel bir duygu. Her şeyimiz hemen hemen aynı; kuru fasülye pilav yeme şansınız var.

Ulaşım olarak İstanbul’dan giden otobüsler mevcuttur. Alpar Turizm, Metro Turizm gibi şirketlerin her gün seferleri genelde mevcut. Uçakla gittiğinizde şehir merkezine giden otobüsler de mevcut.

Selanik’te çok Yunanlı arkadaşım var. Oraya gittiğimde genellikle Yunanlı arkadaşlarımın evinde kalıyordum. Birkaç seferde hostellerde kalmıştım. O zaman nerede kalınabilir hakkında konuşalım.

Selanik’te Konaklama Yerleri

Blue Bottle Boutique HotelOrestias KastoriasPark HotelBahar Boutique Hotel konaklayabileceğiniz bazı otellerdendir. Gençlere yönelik hostellerden bahsedersek, benim kaldığım hosteli RentRooms-Thessaloniki öneririm. Ayrıca ArabasAtlantis-Hotel gibi hostellerde mevcuttur.

Selanik Gezilecek Yerler

Atatürk Evi Müzesi

blank
Atatürk Evi Müzesi

Selanik’e ilk defa gittiğimde ilk gitme nedenim tabii ki Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret etmekti ki öyle yaptım zaten. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzeye giriş her seferimde gittiğimde ücretsizdi. 1933 yılında satın alınıp Atatürk’e hediye edilen ev, 1953 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Türk halkı için çok büyük bir öneme sahip ev, Selanik’in Apostolu Caddesi üzerinde hala sağlam bir şekilde bulunmaktadır. 1937 yılında Atatürk’e hediye edilmiştir.

Müze olarak kullanılan ev içerisinde Atatürk’ün kullandığı eşyaların bir kısmı ve evin eski düzeni bozulmamış bir şekilde görebiliyorsunuz. Evin içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ve annesi Zübeyde Hanım’ın silikondan yapılmış heykeli bulunmaktadır.

Beyaz Kule

blank
Beyaz Kule

Selanik’in simgesi durumunda olan Beyaz Kule Bizans döneminde inşa edilmiş bir kaledir ve sonrasında beyaza boyanmasıyla birlikte Beyaz Kule olarak adlandırılmıştır.

Çok eski bir tarihi olan bu kule hemen hemen herkesin ziyaret ettiği bir yapıdır. Sahil kenarında yürüyüşe çıkan herkesin gözüne çarpmaktadır. İçerisinde 15. yüzyıldan kalma bir hapishane ve o dönemi yansıtan eşyaların sergilendiği bir müze bulunuyor.

Aristoteles Meydanı

Selanik gezilecek yerler Selanik şehir rehberi
Aristoteles Meydanı

Aristoteles Meydanı, şehrin en meşhur yerlerinden birisidir. Selanik’i ziyaret eden hemen hemen herkesin uğradığı bir meydandır. Şehirde yapılan etkinlikler bu meydanda yapılmaktadır.

Aristoteles Meydanı Nikis Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Bu meydan Fransız mimar Ernest Hebrard tarafından tasarlanmıştır. Meydanda, meydana ismini veren Aristoteles’in heykeli bulunmaktadır.

Galerius Kemeri ve Yorgo Rotundası

Selanik şehir rehberi
Galerius Kemeri

Selanik şehir merkezinde bulunan Galerius Kemeri; Dimitriou Gounari ve Egnatia yollarının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Bu kemer M.S. 299 yılında Selanik’i bu bölgenin başkenti yapan, Sezar Galerious’u onurlandırmak için yapılmıştır.

Hemen ilerisinde Yorgo Rotundası bulunmaktadır. Rotunda ne demek olduğunu Sofya Gezilecek Yerler Listesi / Sofya Gezi Rehberi adlı yazımda sizlere bahsetmiştim. Roma İmparatorluğu zamanında bazilika olan bu yer, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Sultan Hortaç Camii olarak adlandırılmıştır.

Selanik Arkeoloji Müzesi

Selanik Arkeoloji Müzesi, bölgede birçok medeniyetten kalan eserleri korumak amacıyla 1962 yılında Yunan mimar Patroklo Karantino tarafından yapılmıştır. Selanik konumu bakımından her dönemde medeniyetlerin başlıca noktalarından olmuştur. Müzede antik döneme ait mezarlardan kalıntılar mevcuttur.

Tsimiski Caddesi

Selanik şehir rehberi Selanik şehir rehberi
Tsimiski Caddesi

Hemen hemen her şehrin ünlü bir caddesi bulunmaktadır. Selanik’in en ünlü caddesi de Tsimiski Caddesi’dir. Şehirde alışveriş yapmak isteyenlerin uğradığı yerdir. Caddede birçok ünlü markanın mağazaları ve restoranlar bulunmaktadır.

Club Le Freak

Selanik gezilecek yerler
Club Le Freak

Gelelim gece eğlencesine. Selanik şehir rehberi olarak Club Le Freak gece kulübünden bahsedebilirim. Selanik limanında buluna Club Le Freak haftanın belirli günleri hizmet vermektedir. Birçok müzik türünün çalındığı ve DJ performanslarının oldukça iyi olduğu bu mekan şehrin en önemli eğlence merkezlerinden birisidir.

Sözü uzatmadan Selanik gezilecek yerler Selanik şehir rehberi yazımda Selanik hakkında bilgi vermeye çalıştım. Merak ettiğiniz bir şey olursa yorum yazarak belirtebilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

blank
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler