Perşembe, Mayıs 6, 2021

Şeker Portakalı-Kitap Özeti-Bir Nefeste Bir Kitap

Abone ol

”Şeker Portakalı-Kitap Özeti-Bir Nefeste Bir Kitap” başlığıyla beraberiz. Kitap değerlendirmemiz: Yazar Jose Mauro de Vasconcelos hakkında bilgi, kitabın özeti, teması, kahramanları, kitaptan alıntılar ve en önemlisi baş kahraman Zeze’ nin dünyasını içermektedir. Şeker portakalı özet ve değerlendirmesi sizlerle…

Eser Hakkında:

Şeker Portakalı, Jose Mauro de Vasconcelos isimli yazarın hayatından ve yaşadığı bölgenin gerçeklerinden izler taşıyan, yalın ve akıcı bir olay örgüsüne sahip, 199 sayfalık mini bir kitaptır. Yetişkin ve çocuklarca tercih edilebilir. Yazarın kitabı 12 günde tamamlamış olması ilginç bir ayrıntıdır. Kısa ve anlaşılır kitaplar tercih eden kitapseverler gönül rahatlığıyla buyursunlar.

Yazar Hakkında:

Ünlü yazar Jose Mauro de Vasconcelos
Ünlü yazar Jose Mauro de Vasconcelos

Brezilyalı ünlü yazar Jose Mauro de Vasconcelos Rio kenti yakınlarındaki Bangu kasabasında dünyaya gelmiştir. Annesi Kızılderili, babası Portekizlidir. Yazar, 11 çocuklu bir ailenin çocuğudur. Öz yaşamı eserlerini şekillendirmiştir. İyi bir gözlem yeteneğine sahip olan yazar içinde bulunduğu ailelerin sosyal ve kültürel yapısını eserlerinde başarılı bir şekilde işlemiştir.

Şeker Portakalı Özet:

Onun hikayesi taşındıkları evin bahçesinde görüp sahiplendiği şeker portakalı fidanıyla başlar. Zeze çevreyi ve olayları inceleyen meraklı bir çocuktur. Tek başına okuma yazma öğrenir. Sırlarını paylaştığı ve çok sevdiği portakal fidanı en sıkı dostudur. Zeki ama çokta muziptir. Bir gün ailesi dışında bir adam hayatına dahil olur ve ona karşı sevgi besler. Geri kalan hayatı acı ve şiddet ile iç içedir. Zeze yaramazlık yüzünden mahalle de şeytan olarak anılmaktadır. Okul hayatında uslu ve başarılı olan Zeze’ nin aile ortamında ve mahallede muziplikleri bitecek gibi değildir. Arkadaşı Portuga kaza geçirene dek onunla güzel zaman geçirirler. Hatta aralarındaki sevgi bağı Zeze’ nin uslu bir çocuk olmasını bile sağlar. Portuga kaza geçirince Zeze hastalanır, yataklara düşer, sevgi gördüğü insaninin artık olmayışı ve babasının iş bularak mahalleden taşınma durumuna gelmeleri bitmeyen bir hüzün ve derin bir üzüntünün başlangıcı olur… Portakal fidanıyla başlayan hikaye ayrılıkla biter.

Şeker Portakalı Romanının Teması: 5 yaşındaki minik bir çocuğun kocaman dünyası, kendi iç gözlemi ve çevresi ile olan çatışması işleniyor. Ona iyi gelen tek şey: Sevgidir.

Kahramanlar

Zeze: Şeker Portakalı kitabının baş kahramanı zeki ve afacan çocuk.
Zeze: Şeker Portakalı kitabının baş kahramanı zeki ve afacan çocuk.

Cecilia Paim: Zeze’ nin öğretmenidir.

Edmundo Dayı: Yaşlı, bilgili ve baş kahramanın sorularını cevaplayan kişidir.

Minguinho-Xururuca: Zeze tarafından portakal fidanına verilen isimlerdir.

Manuel Valaderes: Zezenin tek gerçek dostudur. Portuga olarak eserde çoğu yerde ismi geçer.

Gloria: Zeze’ nin ablalarından birisidir. Zeze’ yi koruyan ve ona yumuşak davranan ailedeki tek kişidir.

Ariovaldo: Zeze’ nin kendinden yaşça büyük arkadaşlarından birisidir. Ariovaldo şarkıcıdır. Birlikte şarkı söylerler.

Zeze: Şeker Portakalı kitabının baş kahramanı az rastlanan, zeki ve afacan bir çocuktur. Ailesi ve çevresi tarafından neredeyse portakal gibi suyu çıkarılana kadar dövülmektedir.

Şeker Portakalı: Altın Harfler

Şeker Portakalı-Kitap özeti: Altın harfler
Şeker Portakalı-Kitap özeti: Altın harfler

“Seni yüreğimde canlandırarak öldürdüm.”
“Çocuk yüreği unutur ama affetmez.”
“Onu yüreğimde öldüreceğim, artık sevmeyerek…”
“Sevginin ne olduğunu gerçekten keşfedeli beri, bütün sevdiklerimi sevgiye boğuyordum.”
“Büyükler birtakım masallar anlatıyorlar ve çocukların her anlattıklarına inandıklarını düşünüyorlar.”

Son…

Baba kendisine yeni bir iş bulur. Artık her şeyin daha iyi olacağı ümidini Zeze’ye anlatır. Ona her şey daha güzel olacak mesajını vermeye çalışsa da Zeze kesilecek olan şeker portakalını ve dostu Portuga’ yı düşünerek üzüntüyle boğulur.

Şeker portakalı bir çocuğun nasıl bir dünyaya sahip olduğunu ortaya koyan ve neye-kime ihtiyaç duyduğunu anlatan güçlü bir eser. Diğer kitap özeti için tıklayınız.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler