Sağlıklı Beslenme Yolları Nelerdir? Nasıl Yapılmalıdır?

Abone ol

Sağlıklı bir yaşam süreci, toksik maddelerin besinlerimize kadar girdiği günümüz şartlarında oldukça zor. Buna rağmen hepimizin sağlıklı yaşamak, sağlıklı yaşlanmak ve hatta yaşlanmayı geciktirmek adına yapabileceğimiz şeyler var. Sağlıklı yaşamın temel şartları içinde sağlıklı beslenme ilk sırada yer alıyor. Sağlıklı Beslenme nedir? Nasıl yapılmalıdır? Ketojenik beslenme nedir? Gluten hangi gıdalarda bulunur? Sağlıklı olmak ozon terapi uygulanmalı mıdır? Gelin bu soruları açıklayalım…

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme temeli mümkün olduğunca doğal beslenmek, paketli gıdalardan uzak durmaktır. Günümüzde zehir olarak da adlandırılan şekeri ve allerjen yapısıyla vücudumuzda otoimmün reaksiyonu başlatan gluteni öğünlerimizden çıkarmak ilk aşama olmalıdır. Şeker, gluten ve gluten içeren her şey insülin salımına neden olur. Kronik insülin yüksekliği sonucu gelişen insülin direnci, tip2 diabetes mellitus (Şeker Hastalığı), hipertansiyon, eklemlerde ağrı, damar yapısında bozulma ve hatta tip 3 diabet olarak da bilinen alzeimer hastalığının da sebebidir. Şeker ve gluten tüketmeyen kişide uyku düzensizlikleri, sabah yorgun uyanma, vücuttaki tüm ağrılar, zihin bulanıklığı, depresyon gibi günü olumsuz etkileyen bulgular azalır. Şeker ve gluten tüketmeyerek zaman içinde doktor kontrolünde olmak şartıyla şeker hastalığına, hipertansiyona, kolesterol hastalığına ve ilaçlarına bile veda edebilirsiniz.

Peki Gluten Hangi Gıdalarda Bulunur?

blank

Buğday, çavdar, arpa gibi tahıl ürünleri ve bunlardan üretilen her şey gluten içermektedir. Yani gluten tüketmek istemeyen kişi ekmek, makarna, pilav, hamur işini öğünlerinden çıkarmalı.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme için bir diğer şartı ise bilinenin aksine sık ve az yemek değildir. Günde iki öğün beslenip aralarda ara öğün yapmamak, hatta bazı günlerde öğün sayısını bire indirmek insülin salgısını azaltarak bunu takip eden çeşitli zincirleme reaksiyonları tetikleyerek yağ yakımını, yağda depolanmış toksinlerin atılımını sağlar. Bozulmuş bağırsak florasını tamir eder. Bu da vücudumuza alınmaması gereken maddelerin emilmemesini sağlar. Aralıklı açlık otofaji dediğimiz hasarlı hücrelerin ortadan kaldırılma sürecini tetikler. Hasarlı hücrelerin yok olması kanser hücrelerinin gelişimini durdurur, yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Ozon terapi

Hem ekmek yeme hem de saatlerce aç kal nasıl mümkün olur dediğinizi duyar gibiyim. Çok haklısınız! Türk toplumu olarak yıllarca ekmekle büyütüldük. Ama şeker ve gluten tüketmemek insülin salgısını azaltacağından ani şeker düşmeleri azalır ve açlık basmaları da azalır. Şekersiz beslenmeye uyan beslenme modellerinin başında ketojenik beslenme gelir.

Ketojenik Beslenme

Ozon terapi

Sağlıklı beslenme Ketojenik beslenmede eser miktarda karbonhidrat, belirli miktarda protein ve bol yağlı yeme önerilir. Bu beslenme şeklinde kısa bir adaptasyon sürecinden sonra vücut yakıt olarak glikoz (şeker) yerine keton cisimlerini kullanmaya başlar ve keton cisimlerinin kaynağı olan yağ depoları vücudumuzda bol miktarda olduğundan hem daha uzun süre tok hissederiz hem de bu açlık döneminde enerjimiz düşmeyeceğinden yemek yemeden çok daha uzun süreler geçirebiliriz. Ketojenik beslenme ek hastalıklarınız varsa mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Sağlıklı Beslenme İçin Şekere Hayır Demek Kolay mı?

Sağlıklı Beslenme

Tabii ki yıllarca şekerli, karbonhidratlı beslenmeye alışmış kişi için şekere hayır demek çok da kolay olmasa gerek. Bu konuda bize yardımcı olabilecek tamamlayıcı tıp teknikleri vardır. Bunların başında yan etki profili çok sınırlı olan akupunktur gelir. Akupunktur iştahı baskılar, açlık ataklarını azaltır, karbonhidrat isteğini azaltır. Günümüzde sağlık bakanlığı onaylı kliniklerde doktorlar tarafından iştah kontrolü ve sağlıklı beslenme için akupunktur yapılabilmektedir.

Ozon terapi

Evaclinic olarak biz de kliniğimizde iştah kontrolü için akupunktur ve eş zamanlı sağlıklı beslenme danışmanlığı yapıyoruz. İnsülin direnci olan hastalarımıza bu konuda etkinliği kanıtlanmış tamamlayıcı tıp yöntemlerinden ozon terapiyi öneriyoruz. Ozon terapi diğer faydalarının dışında insülin direncini düşürürken, metabolizmayı hızlandırarak bu süreçte bize yardımcı oluyor.

Op. Dr. Fadime Nurdan Narlı
Op. Dr. Fadime Nurdan Narlı
Operatör doktor, Çocuk cerrahı Akupunktur, Mezoterap,i Prp - Cgf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler