Perşembe, Mayıs 6, 2021

Rouen Üniversitesi’nde Erasmus Deneyimi

Abone ol

Erasmus, herhangi bir üniversitenin başka bir ülkedeki üniversitenin 1 ya da 2 dönemlik eğitim anlaşmasına denmektedir. Türkiye’de bir üniversitede okuyan birisi anlaşmalı diğer bir ülkenin üniversitesinde eğitimine 1 ya da 2 dönem boyunca eğitimine devam etmesidir. Karşı üniversitede derslerde başarı gösterdiğiniz takdirde kendi üniversitesinde de Erasmus koordinatörü onaylarsa o derslerden başarılı sayılmaktasınız. Ben 2015 senesinde Rouen Üniversitesi’nde Erasmus deneyimi yaşadım. Rouen Üniversitesi ‘nde Erasmus deneyimi yaşamanız Paris’te herhangi bir üniversitede Erasmus deneyimi yaşamınızdan daha iyi olabileceğinden emin olabilirsiniz.

Rouen şehri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, “Rouen Gezilecek Yerler – Rouen Şehir Rehberi” yazımıza göz atabilirsiniz.

Rouen Üniversitesi'nde Erasmus

Benim gittiğim zamanda Rouen Üniversitesi’nin rektörü Ord. Prof. Cafer Özkul’du. Fransa’da bir üniversitenin Türk olması gerçekten gurur vericiydi. Ayrıca Mehmet Ali Akıncı ve Salih Akın gibi Türk hocalardan ders almakta çok keyifliydi.

Rouen Üniversitesi ‘nde Erasmus yaparken nelere dikkat etmenizi, Rouen’a varmadan önce ne yapmanız gerektiğine ve vardıktan sonra ne yapmanız hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yazıda belirteceğimiz fiyatlar ve kişiler her döneme göre değişiklik gösterebilir.

Rouen Üniversitesi’nde Erasmus

Rouen Üniversitesi'nde Erasmus

Rouen’a Varmadan Önce Yapmanız Gerekenler

 • Rouen’a gitmeden önce yanınızda 750-800 Euro olması gerekmektedir. 215 Euro “eğer AB vatandaşı iseniz, 215 Euros ödemeyeceksiniz.” SRI (Service des Relations Interntıonales)’e okul ve French Healty Assurance için. Eğer yurt işlemlerini CLE (Caution Lokaviz Etudiante)‘dan yapacaksanız, 2 aylık yurt ücreti, sonra iki ay ödemeyeceksiniz. Yurt ücretleri her dönem değişebilir. Benim dönemimde 245 Euro’du.
 • Campus France’a Garanti Bankası aracılığı ile para yatırmanız ve istenilen belgeleri toplamanız gerekmektedir. Bunun için aşağıda dosyayı size göndereceğim. Ama sonra kendiniz araştırmanız gerekmektedir. Her dönem fiyatlar değişebiliyor.
 • Gelmeden önce Doğum Kayıt Örneği (L’act de naissance) almanız gerekmektedir. CAF işlemleriniz için.
 • Uçak biletinizi Paris Charles de Gaule Havaalanına almanızı tavsiye ederim.
 • Paris’e vardıktan sonra Rouen’a gitmek için sakın Tren ile uğraşmayın. Charles de Gaule Terminal 3’te Rouen’a direk giden otobüs firması var. FLIXBUS adı, bilet internet üzerinden yalnızca alınabiliyor.

Rouen Üniversitesi’nde Erasmus İçin Gerekli Olabilecek Dosyalar

Rouen’a varmadan önce ve vardıktan sonra doldurmanız gerekli dosyaları paylaşacağız. Rouen Üniversitesi’nde Erasmus için gerekli olabilecek dosyalara aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 1. Başvuru Formu
 2. Konaklama Başvuru Formu
 3. Campus France Prosedürü ve Gerekli Evraklar
 4. 2015 – 2016 Akademik Takvim
 5. Sekreterlikler ve Koordinatörlükler
 6. Campus France Kayıt ve Form Doldurma Kılavuzu

Rouen’a Vardıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Rouen Üniversitesi'nde Erasmus
 • Rouen’a sabah varmanızı tavsiye ederim. Çünkü yurt işlemleri biraz zaman alıyor.
 • Yurt başvurusu için iki seçenek var: 1. AB vatandaşı olan bir akrabanız varsa, size kefil olsun. Kefil işlemi için CROUS size bir belge yollayacak. Bu işlem odanızın anahtarı anında sizde. Bu en iyi seçenek. 2. CLE (Caution Locaviz Etudiante), bu seçenek biraz zaman alıyor.
 • messervices.etudiant.gouv.fr bu linkte sizden istenilen bilgileri dolduracaksınız. Bir de sizden gelmeden önce kapora istiyorlar. Kaporayı yollayıp dekontunu linkte bir adımda yükleyeceksiniz. Sonra yurt işlemleri için bekleyeceksiniz. Yurt işlemlerinizi CLE’den yapacaksanız, CROUS sizden iki aylık yurt ücretini talep ediyor. Ona göre hazırlıklı olunuz. Sonra iki ay boyunca yurt ücreti ödemeyeceksiniz.
 • CROUS ofisine vardığınızda sizden Fransız kredi kartı çıkarmanızı isteyecekler. Üniversiteye yakın bir yerde Place Colbert’de iki tane banka var: BNP Baripas ve LCL. BNP bankasının Türkiye’deki TEB Bankası ile anlaşması var. Gelmeden önce TEB’den bir hesabınızın olmasını tavsiye ederim.
 • Yurdunuza yerleştikten sonra Rouen Üniversitesi SRI (Service des Relations Internationales)’e giderek, Learning Agreement’ınızı alıp, Erasmus Koordinatörüne imzalatmanız gerekmektedir. Rouen Üniversitesi’nde Erasmus Koordinatörü benim zamanımda Madame Vignes’di. Koordinatör değişebilir.
 • Sonra ders seçimi yapacaksınız. Ama, seçim yapmadan önce 1-2 hafta bütün derslere gidiniz. Geçebileceğinizi düşündüğünüz dersleri, dersler başladıktan 2- 3 hafta sonra seçebilirsiniz. Ders Seçimini Pierre Dumas ile yapacaksınız. Sorumlu kişi değişebilir.
 • Geldikten sonra Oturma izninizi (titre de séjour) Saint-Sever alışveriş merkezinin yanındaki bürodan almanız gerekmektedir.
 • Oturma izninizi aldıktan sonra hemen CAF (Caisse Allocation Familialle)’a başvuru yapınız. CAF sizin oturduğunuz yere para yardımı yapıyor. Detaylarını zaten kendiniz öğreneceksiniz.
 • Fransa’da resto du coeur diye bir kurum var. Eğer buraya kayıt olursanız, haftada 1 gün gidip ücretsiz erzak alabilirsiniz.
 • Rouen Üniversitesi içinde ESN Rouen gibi bir öğrenci topluluğu var. Bazı dönemlerde kültürel turlar ve partiler düzenliyor. Sosyal hayat için güzel bir topluluk. Facebook’ta sayfası mevcuttur.
 • Birazcık Avrupa turu yapmak istiyorsanız, Avrupa’da ulaşım çok ucuz bazı dönemlerde. Flixbus, Ouibus, Megabus, Eurolines… gibi şirketler çok ucuza ulaşım sağlıyor.
 • Çok gezeyim derken, dersleri de boşlamayın sakın. 😛 Hepinize başarılı bir Erasmus geçirmenizi dilerim.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler