Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Rouen Gezilecek Yerler – Rouen Şehir Rehberi

Abone ol

Rouen gezilecek yerler – Rouen şehir rehberi adlı yazımda sizlere Rouen’da gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğim. Rouen, benim için ayrı bir yere sahiptir. Üniversitede okurken Rouen Üniversite’nde (Université de Rouen) Erasmus programıyla 1 sene öğrenim gördüm. Bu sebeple hemen hemen her yerini bilirim; Nerde ne var, nerede en ucuz peyniri alırsınız ve nerede alışveriş yapabilirsiniz? Sizlere elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Rouen, Fransa’nın kuzeybatısında bir şehirdir. Ünlü yazar Gustave Flaubert‘in yaşadığı şehirdir. Yukarı Normandiya bölgesi ve Seine-Maritime’in il merkezidir. Sanat ve kültür şehri Rouen, Fransa’da “la ville aux cent clochers” yani “yüz çanlı şehir” olarak bilinmektedir. Şehri Seine Nehri ortadan ikiye ayırmaktadır. Nehrin sağ tarafında kalan yer için Rive Droite, nehrin sol tarafında kalan kısım için Rive Gauche denilmektedir. Genellikle Rouen ‘da gezilecek yerler Rive Droite kısmında yer almaktadır. Şehirde gezerken sanki Orta Çağ’da yaşıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. ?

Rouen Gezilecek Yerler Listesi

Katedraller

Rouen’da birçok katedral ve kilise bulunmaktadır. Rouen’da başlıca katedraller şunlardır; Notre Dame de Rouen, St. Maclou ve Jeanne d’Arc Kiliseleridir.

Notre Dame de Rouen Katedrali

Rouen gezilecek yerler Rouen şehir rehberi

Şehrin sembolü olan bu yapı 14. yüzyıldan kalma orta çağ eseridir. Şehre girdiğinizde bu katedral sizlere merhaba diyor. Neredeyse Rouen’ın her yerinden görülmektedir. Fransa’nın en önemli katedrallerinden biridir. Bu katedrali Rouen gezilecek yerler listesinde ilk sıraya yazabilirsiniz. Jeanne d’Arc’ın yakılmasına neden olan mahkeme burada kurulmuştur.

St. Maclou Katedrali

Yapımı 1521 tarihinde tamamlanan katedral Rouen şehir merkezinde yer almaktadır. En iyi Gotik tarzda mimariye sahip katedrallerden birisidir.

Jeanne d’Arc Kilisesi

blank
Jeanne d’Arc Kilisesi

Adını Azize Jeanne d’Arc’dan almaktadır. Kilise Vieux-Marchè Jeanne d’Arc’ın diri diri yakılmasını tasvir etmektedir. Kilise mimarisi de odunların ateşe tutuşturulup yanması şeklindedir. Rouen gezilecek yerler listesinde en önemli yer değişik mimarisi ile bu kilisedir.

Jeanne d’Arc, İngiltere ve Fransa arasında yapılan Yüz Yıl Savaşları’nda Fransa ordusunda görevler yapmıştır. İngilizler tarafından yakalanıp İngiliz yanlısı Piskopos Pierre Couchon’un başkanlığındaki bir engizisyon mahkemesinde kâfir olduğu öne sürülerek henüz 19 yaşındayken 30 Mayıs 1431 tarihinde Rouen şehrinde 10.000 kişinin toplandığı Vieux-Marchè meydanında diri diri yakılmıştır. Ölümünden 500 sene sonra yine aynı kilise tarafından azize ilan edilmiştir.

Vieux-Marché Meydanı

Rouen gezilecek yerler Rouen şehir rehberi
Vieux-Marché meydanı

Vieux-Marché meydanı şehrin merkezinde Orta Çağ’dan kalma bir meydan. Birçok kafenin ve restoranın bulunduğu bir meydandır. Bu meydanda yukarıda bahsettiğimiz Jeanne d’Arc Kilisesi bu meydanda bulunmaktadır. Mimarisi Jeanne d’Arc’ın yakılmasını tasvir etmektedir. Şehrin en sıra dışı yapılarından birisidir.

Gros Horloge

Rouen gezilecek yerler Rouen şehir rehberi
Gros Horloge

Gros Horloge (Büyük Saat Kulesi), Rouen gezilecek yerler listesinde yer alan önemli bir yapıdır ve şehrin sembollerinden birisidir. Saatin en ilginç yönlerinden birisi de saatte yelkovan bulunmuyor. Saatte sadece akrep bulunmaktadır.

Rouen Üniversitesi

blank
Rouen Üniversitesi

Özgün adı “Université de Rouen” olan üniversite Fransa’nın en iyi üniversitelerinden birisidir. Rouen Üniversitesi’nin 7 tane kampüsü var. Şehrin belirli bölgelerinde kampüsler yer alıyor. Benim öğrenim gördüğüm fakülte Mont Saint Aignan’da yer alıyordu. Bence, üniversitenin en güzel kampüsü burasıydı. Hukuk Fakültesi şehir merkezine yakın bir yerde yer alıyor.

Ben 2015 yılında Rouen Üniversitesi’ne Erasmus programı ile gittim. Rouen gezilecek yerler için Rouen Üniversitesi’ni listeye ekleyebiliriz. Erasmus programından yararlanmak için çok iyi bir üniversite. Rouen Üniversitesi’nde Erasmus yapmak Paris’te Erasmus yapmaktan kat kat iyi olabileceğini söyleyebilirim. Hele de döviz kurunun yüksek olduğu bu dönemlerde! Sizlere daha önceki yazım olan “Rouen Üniversitesi’nde Erasmus Deneyimi” başlıklı yazımı Rouen Üniversitesi’ne Erasmus yapmak isteyenler göz gezdirebilirler. Yazımda Rouen’a varmadan önce ve Rouen’a vardıktan sonra tek tek neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalıştım. Tavsiye almak istiyorsanız, bağlantıya “Rouen Üniversitesi’nde Erasmus Deneyimi” tıklayınız.

Rouen Gezilecek Yerler Listesinde Alışveriş

Saınt Sever

blank
Saint Sever

SAINT SEVER Alışveriş Merkezi, Rouen gezilecek yerler listesinde sıra alışverişe geldi. SAINT SEVER alışveriş merkezi hemen hemen Fransa’nın bütün büyük şehirlerinde var. Şehir merkezinde dolaştıktan sonra alışveriş yapmak isteyenlerin adresi burasıdır. Bu alışveriş merkezinde sinema, giyim mağazaları, market mevcuttur. Ulaşımı ise çok rahat. Şehir merkezinden ister yürüyerek ister de tramvay ile Saint Sever durağında inip durağın hemen karşısında yer alan SAINT SEVER alışveriş merkezine varabilirsiniz.

Rouen’a öğrenci olarak gittiyseniz ya da uzun süreli ikamet edecekseniz, hemen bu alışveriş merkezi yanında bulunan OFII ofisinden oturma izninizi “titre de séjour” almanız gerekmektedir.

Rouen’da Türk marketler de var elbette. Rouen’da Türk marketinin olduğu yerin üst kısmı camidir. Caminin ve Türk marketinin yerini ACT Rouen tıklayarak görebilirsiniz.

Super U ve Intermarché

Bir Fransız marketler zinciri olan Super U, Fransa’nın hemen hemen her şehrinde bulunmaktadır.

Intermarché, Les Mousquetaires’ın bir parçası olan genel bir ticari Fransız süpermarket markasıdır. Hemen hemen bu süpermarketi Fransa’nın bütün şehirlerinde görebilirsiniz.

Rouen Gezilecek Yerler Listesindeki Müzeler

Müzeler de Rouen gezilecek yerler listesinde yer alıyor elbette. Ziyaret etmeniz gereken müzelerin ilk başında Jeanne d’Arc Müzesi gelmektedir. Ayrıca, Monet ve Caravaggio gibi ressamların eserlerinin bulunduğu Güzel Sanatlar Müzesi, Antik Dönem Müzesi, Gros-Horloge Saat Müzesi… gibi müzelerde Rouen’da ziyaret edilebilecek müzelerdendir.

Rouen’da Ulaşım

Rouen şehir rehberi sizlere ulaşım konusunda bilgi vermek için burada, hiç merak etmeyin! Rouen’da ulaşım oldukça rahat, hemen hemen her noktaya metro ve otobüslerle ulaşabilirsiniz. Rouen’da TEOR denilen, kendine ayrılmış yoldan giden T1, T2 ve T3 hat isimli otobüsler var. Bir yerlere gitmek için bu otobüsleri kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

blank
Teor

Rouen’da bulunan tramvayı “Rouen’da bildiğimiz tramvaya metro diyorlar.” da Rive Gauche ve Rive Droite arasında seyahat etmek için kullanabilirsiniz. Tramvayın Rive Droite’daki son durağı Boulingrin, tramvayın Rive Gauche tarafında iki tane son durağı var. Boulingrin durağında başlayan hat Saint-Sever durağına kadar tek hat olarak devam ediyor. Saint-Sever durağından sonra tramvay iki hatta ayrılıyor. Ayrılan iki hattan birisinin son durağı Techopôle, diğerinin son durağı ise Georges Braque durağıdır.

Rouen şehir rehberi olarak Paris’ten Rouen’a nasıl ulaşabileceğinizden bahsedeyim. Ben Paris’te Charles de Gaulle Havaalanı’na iniş yaptım. Buradan nasıl Rouen’a geçebilirsiniz? Birinci yol havaalanından Saint Lazare Garı’na gidip oradan tren ile Rouen’a varabilirsiniz. Bence hiç tren ile uğraşmayın. Havaalanına indikten sonra gidin Terminal 3’e, orada Flixbus şirketi ile daha önceden bilet alırsanız 4-5 euroya Rouen’a varabilirsiniz. Paris şehir merkezinden de Flixbus otobüsleri Rouen’a gitmektedir. Bağlantıya “Flixbus” tıklayarak Paris şehir merkezinde size en yakın yerleri görüntüleyebilirsiniz. Sizlere Rouen gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Diğer yazılarımıza sitemizin seyahat kısmından ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler