Protein Tozu Zararlı mı? Ne gibi Zararları Bulunur?

Abone ol

Spora başladıysanız illaki protein tozu gözünüze ilişecektir. Kocaman kocaman kutular içinde olan protein tozları. Ve o tozları kullanan kocaman kasları olan vücut geliştirme sporcuları! Ve sonra akla gelen ilk soru: “bu tozu kullansam böyle olur muyum?” Çok düşünmeyin ben cevabı vereyim. Uzun yıllarınızı ve paranızı bu spora vermediğiniz sürece öyle bir vücut imkansız steroid kullansanız bile. Yani toz içerek, ilaç kullanarak birkaç ayda olmuyor o işler.

blank

Gelelim Neden Zararlı Olmalı Kısmına

Önce neden protein tozunun zarar vermesi gerektiğini düşündüğümüz konusunu irdeleyelim. İlk neden; konu ile bilgisi olmadan yorum yapan doktorlar. Aşı karşıtı bir doktorun önerilerini dikkate alan biriyseniz, yazının buradan sonraki kısmını okumanızı tavsiye etmem. Evet ilk neden bu doktorlar, ikinci neden ön yargılı ve bu doktorların dediklerini dikkate alan anneler ve son neden “ya zararlıysa” korkunuz. İlk ikisi için modern tıp çaresiz ama üçüncü neden bilgilenmeyle ortadan kalkabilir. Zaten ilk iki neden cahil kesim en azından protein tozu konusunda. İlk gruptaki kişiler tepki üzerinden prim toplayıp reklam yapan kişilerdir ki; spor ve diyetle doğrudan uzmanlıkları yoktur. Spor ve beslenme üzerine uzmanlığı olmayan bir kişiden sporcu beslenmesi konusunda akıl almak? Ne derece mantıklıdır? Bunu siz düşünün. Spor hekimleri ve sporcu diyetisyenleri ise bu gıda takviyelerini öneri ihtiyaç durumunda önerir. Hiç sporcu beslenmesi üzerine çalışmamış hekimler bu konuda neden konuşur hiç anlamam.

Algı Operasyonları

Bir yalanı inandırmanın en iyi yöntemlerini sıralamak gelirse; bilgiyi çarpıtmak, yanlış veya eksik bilgi vermektir. Bunu nasıl yapıyorlar peki; steroid ilaçlarla aynı kefeye koyarak. Örneğin, bir sporcu ilaç kullandığı için hayatını kaybederse, organlarında fonksiyon kaybı yaşarsa, kalbi mi büyürse, suçlu protein tozu. Cinsel işlev bozukluğu mu yaşadı? Evet doğru tahmin, bildiniz suçlu protein tozu! Tabii çarpıtanlara göre. Bu algıyı neye dayanarak yapıyorlar çünkü tüm sporcular gıda takviyesi kullanır. Bu dediğim rahatsızlıkları yapan şey aldıkları doping ilaçlarıdır. Protein tozunu kullanmasa da o ilaçlar bu kişilerde rahatsızlığa neden olacaktır. Yani suçluyu yanlış tarafta arıyoruz. Bu protein tozu kullanımını kısıtlama getirmeye çalışarak (Çünkü sporcuların yeterli proteini alması engelleniyor) ve doping ile mücadele de hedef saptırarak iki yönden ülke sporuna zarar veriyor.

Peki Kocaman Adamlar Protein Tozu Kullanıyor

Evet onlarca milyarlık ilaç kullanıyorlar ve onun üstüne protein tozu içerken fotoğraf çektirip reklam geliri elde ediyorlar. Sen ilaçlı fotoğrafları görmediğin için kerameti tozda zannedebiliyorsunuz.

Protein Tozu İlaç Değildir

Protein tozları peynir altı suyu tozudur. İlaç veya sihirli değnek değildir. Yeterli proteini alan bireyler içinde gereksizdir.

blank

Protein Tozunun İçinde İlaç Olabilir Mi?

Olamaz, mantıklı düşünelim! Siz protein tozu üretiyorsunuz. Kilosunu birkaç yüz liraya sattığınız bir ürüne gramı birkaç bin lira olan bir katkı maddesi koyar mısınız? Şunu da eklemek isterim ki, bu ilaçların saklama koşulları çok farklıdır. Çoğu zaman dolapta saklanırlar. Onu da geçtim ilaçlar yasaktır! Yani bir sporcu bunu kullanırsa hiçbir yarışmaya ve olimpiyatlara katılamaz, tespit edilirse ceza alır ve ısrar ederse spordan men edilir. Bu durumda hangi sporcu bunu kullanır? Sporcular bunu kullanmayacağı için üreticilerinde böyle bir işe girişmesi olası değildir. Bu ilaçları yapanlarda supplement değil ilaç firmalarıdır. Kaldı ki bu ilaçlar sporcular için değil hastalar için üretilir. Bazı sporcular maalesef çeşitli nedenlerle bunları kullanır ve kendilerine zarar verir.

Protein Tozu

Protein Tozu Hiç Mi Zarar Vermez

Şimdi her şeyin fazlası zarardır. Günde 100 gram protein tozu alırsanız bu sorundur. 10 tane yumurta yerseniz de ya da bilmem kaç kilo et. İhtiyacınız kadar kullanmalısınız. Her besini olduğu gibi. Ayrıca proteinler karaciğerde metabolize edilir, atıkları böbrekte süzülür. Bu iki organınızda akut veya kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Çünkü bu tarz hastalığı olanların fazla proteini almaları çeşitli sakıncalar doğurabiliyor. Yine 18 yaş altı olanlar ve hamileler doktora danışmadan kullanmaması önerilir.

Sigara, Alkol Ve Çikolata Tüketenler

Sağlık konusunda en büyük risk altında olanlar bu kişilerdir. Protein tozu, peynir altı suyu tozudur ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir zararı yoktur. İsterseniz Google akademik ve PubMedde çeşitli makaleleri inceleyerek bunu kontrol edebilirsiniz. Kaçınmamız gereken sigara, alkol, trans yağlı ve basit şekerli besinlerdir.

Protein Tozu

Özetlemek Gerekirse

Protein tozları ilaç değildir; ilaçlar yasaktır, çok pahalıdır ve kalıcı zarar verirler. Bebek mamaları dahil pek çok besin içinde bulunan peynir altı suyu tozudur. Bilinçli kullanımda yarar sağlarken, alkol ve sigara her durumda zarar verir. Gençlerin proteinini kısıtlayarak gelişimlerini yavaşlatmayalım. Ayrıca eklemek isterim ki; et, yumurta, soya fasülyesi vb.’den de protein tozu elde edilmektedir.

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler