Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Postcrossing Nedir? Postcrossing Nasıl Yapılır?

Abone ol

Postcrossing nedir? Postcrossing nasıl yapılır? Haydi! Biraz nostalji yaratalım.

Günümüz şartlarında nostaljik bir anı biriktirmek zor olsa da imkansız değil. Telefonlar, bilgisayarlar ve diğer elektronik haberleşme cihazları ile bugün bir çok bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Lakin fotoğrafları ve videoları çektiğimiz telefonlarımız bile bir kartpostalın heyecanını yaşatamıyor.

Günümüzden çok değil 10 yıl kadar önce e-posta göndermeyi ve almayı hevesle karşılıyorduk. Çünkü bizler için yeni ve teknolojik bir iletişim aracıydı. Bugün ise kartpostal göndermek ve almak e-posta göndermekten daha keyifli. Postcrossing nedir? Nasıl yapılır? hakkındaki yazımızı keyif almanız için hazırladık.

Postcrossing nedir

“Kartpostal da ne? 22. Yüzyıla giriyoruz kartpostal mı kaldı?” demeyin. Bilmediğiniz bir insandan, şehirden, ülkeden gelen kartpostal sizi şaşırtabilir ve mutluluk sebebiniz olabilir. Eğer gezmeyi, yeni yerler ve insanlar keşfetmeyi seven biriyseniz “Postcrossing” tam size göre. Yoğunluktan,çalışmaktan gezmeye vakit bulamayan biri misiniz? Sizi stresten uzaklaştıracak keyifli bir hobi mi arıyorsunuz? Karantinadan sıkıldığımız şu günlerde yeni uğraşlara heves etmişseniz; bir yenisine ne dersiniz? Ayrıca genç, yaşlı demeden her yaş grubu ve ilgi alanına sahip kişilerin, “Karantinadan sıkıldım artık, arkadaşlarla çıkıp gezemiyoruz!” diyenlerin sitemlerine ufak bir çözüm öneriyoruz. Oturduğunuz yerden dünyayı keşfetmek ve insanları tanımak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Postcrossing nedir mi? Nasıl mı? Hep birlikte bakalım.

Postcrossing Nedir?

postcrossing.com sitesi üyelerinin farklı ülkelerdeki kullanıcılarının kendi aralarında kartpostal gönderimini sağlamasıdır.

Peki Postcrossing Nasıl Yapılır?

Postcrossing nasıl yapılır

Öncelikle siteye üye olup profilinizi oluşturuyorsunuz. Profilinizde görüntülenecek olan başlıklar “Hakkında” kısmı kendinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsettiğiniz ayrıca cinsiyet, doğum günü ve konuşulan diller gibi temel bilgilerinizin yer aldığı bir sayfa. İlgi alanlarınızdan bahsetmenizde fayda var. Çünkü size kartpostal gönderecek kişi ilgi alanınıza uygun bir kartpostala sahip ise bunu sizin için seçip gönderebilir.

Profilinizi oluşturduktan sonra ilk etapta sistem size otomatik olarak 5 kişi seçme hakkı veriyor. Bu sayı etkileşiminiz arttıkça zamanla artacaktır. Böylece aynı anda çok daha fazla kartpostal gönderebilecek ve alabileceksiniz. “Postcard – Send a postcard” sekmesine tıkladığınızda sayfada bulunan adres talep butonuna tıklayarak kartpostal göndereceğiniz kişiyi belirlemiş oluyorsunuz. Karşınıza çıkan sayfada kişinin adres bilgileri ile birlikte ülkenizin harf kodu (Ör: TR-12345) ile başlayan bir kod ve kişinin profili çıkacak. Sonrasında kişinin profilini inceleyerek kartpostalınızı seçebilirsiniz. Kartınızı istediğiniz gibi süsleyebilir ve tarih, hava durumu vb. gibi küçük ayrıntılar ekleyerek kartınızı yazdığınız güne dair güncel bilgiler ekleyebilirsiniz. Ayrıca adres bilgileri ile birlikte size verilen kodu kartınıza / zarfınıza yazmayı unutmayın. Çünkü kart alıcıya ulaştığında ”Postcard-Register a postcard” sekmesine tıklayarak bu kodu yazacak ve sisteme aldığı kartın girişini yapacak. Böylece gönderici yeni bir alıcı seçme hakkına sahip olacak. Postcrossing nedir? Sanırım şimdi daha iyi anlaşıldı. Anlaşılmayan bir durum varsa, yorum kısmına yazarak belirtebilirsiniz.

Tüm Adreslerinizi Belirlediniz mi? Peki Şimdi Ne Olacak?

Artık gönderdiğiniz kartların adreslerine ulaşmasını bekliyorsunuz. Artık kart gönderdikçe alabilecek, kart aldıkça da gönderebileceksiniz. Ve “postcrossing trafiğine hoşgeldiniz!”.

Happy Postcrossing!

Gülay Işık
Gülay Işık
Gezmeyi ve dansın her çeşidini seven bir peyzaj mimarı 😀

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler