Pattaya için Tavsiyeler – Pattaya Şehir Rehberi

Abone ol

Pattaya için tavsiyeler – Pattaya şehir rehberi hakkında soru ve öneriler geliyor. Planlarınızda Tayland varsa şayet, Pattaya gezilecek görülecek yerler listesini sizler için hazırladık! Gelin hep birlikte bakalım.

Turistik açıdan önemli bir şehir olan Pattaya’da, dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilere hitap eden tesisler ve oteller yeterince mevcuttur. Oteller ülkemize kıyasla da fiyat açısından uygundur. Pattaya, Ukrayna’dan sonra bayi toplantıları için gidilen en popüler şehirdir. Havalimanından ayağınızı yere bastığınızda ilk olarak suratınıza çarpan nemli bir sıcak hava dalgasını hissedeceksiniz. Ülkeye girişin vizesiz olduğunu da unutmadan belirtelim, pasaportunuzu kapmanız yeterli.

Gezilecek Yerler Listesi

Pattaya Gezilecek Görülecek Yerler
Pattaya için Tavsiyeler
  1. MillionYears Stone Park ve Pattaya Timsah Çiftliği
  2. Gems Gallery Pattaya
  3. Mercan adası
  4. Park waterworld
  5. Hakikat Tapınağı
  6. PattayaFloating Market
  7. NongNoochTropicalBotanicalGarden
  8. PattayaElephantVillage
  9. TukcomPattaya
  10. PattayaNightBazaar

Şehir Hakkında Tavsiyeler: Pattaya Ucuz mu?

Pattaya
NongNooch Tropikal Botanik Bahçesi

Ben Pattaya’ya ilk olarak 2015 Ocak ayında gittiğimde hayli ekonomik bir şehir olduğunu gördüm. Türk liramız o dönemlerde Tayland para birimine (Baht) göre daha değerliydi. Örneğin günde 50 dolar ile dolu dolu vakit geçirebiliyorduk. Tayland’a seyahat etme fikri olanlara tavsiyem kesinlikle paralarını önceden dolar veya euro’ya çevirip yola koyulmaları. Böylelikle şehre vardığınız anda direkt olarak keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

Pattaya’ya en yakın havalimanı başkent Bangkok’tadır. Havalimanından Pattaya’ya ulaşmanın en pratik yolu bir taksici ile sıkı pazarlık yaparak anlaşmaktır. Hatta önemli bir not: Tayland genelinde her nereye gider, nerede alışveriş yaparsanız mutlaka pazarlık yapın. Ülkede fazlaca turist olduğundan her zaman turistler üzerinden fazla para kazanma arzusu ve bu konuda satıcılar arası büyük rekabet mevcut. Satın alacağınız her ürünü en az yarı yarıya indirtmeniz mümkün. Sizi başka satıcıya kaptırmamak için indirim isteğinizi birçoğu kabul edecektir.

Havalimanı ile Pattaya arasıdaki mesafe araç ile yaklaşık 2 saatte katediliyor. Seneler önce Çanakkale’den yola çıktığımda; ilk olarak 4 saatlik bir araba yolculuğuyla İstanbul’a, oradan THY aktarmasız uçak ile 9 saatte Bangkok’a ulaşmış ve sonrasında yine bir araba ile 2 saatte Pattaya’ya varmıştım. Yolculuğum toplamda 15 saat sürmüştü, tahmin edersiniz ki epey yorucuydu. Bu yorgunluk eğer sizi şehir turu yapmaktan alıkoymuyorsa durmayın. Fakat eğer dinlenmeyi tercih ederseniz otelinize varır varmaz yaptırabileceğiniz ayak masajı, onca yolun ardından enfes bir enerji ve serotonin yüklemesi olabilir. Ama merak etmeyin! Pattaya’daki masaj kültürünün içine bir defa düştüğünüzde buradan dönmeyi istemeyebilirsiniz.

Asya Otelleri
Pattaya Şehir Rehberi: Pattaya Otel

Pattaya için tavsiyeler: Ulaşım

Ulaşım için her yerde mototaksiler mevcut. Bir de tuk-tuk olarak geçen üç tekerlekli ve yanları açık taksileri sokaklarda her daim vızır vızır gezerken göreceksiniz. Tuk-tuklar ile oldukça ucuza şehir turu bile yapabilirsiniz. Mutlaka denemelisiniz! Tayland’da yaşam bize oranla uygun ancak son dönemlerde dövizin yükselmesiyle ülkede ulaşım fiyatları da yükselmiş durumda.

blank

Fikrimce Tayland’a kış aylarında gidilmeli. Yazları ciddi anlamda sıcak oluşu ve muson yağmurlarına ev sahipliği yapmasıyla sizi sersemletebilir. Türkiye’deki kış aylarından birinde valizinizi kapıp yaz aylarını yaşayan bir ülkeye gitmek bana kalırsa çok daha rahatlatıcı. İstanbul’a dönüşünüzde üşüyor olacak ve oradaki tatilinizi daha da özleyeceksiniz. Özlemek güzeldir, unutulmaz kılar.

Ülkede filler ve timsahlar çok özel şovlar yapıyor ancak gidilmemesi gerektiğini düşündüğüm için bu kısmı anlatmayı es geçiyorum. Bu gösteriler inanın ki hayvanların zarar görmesine sebep oluyor.

Yemek kültürü

Hiç merak etmeyin burada asla aç kalmazsınız. Ülkenin geleneksel sokak lezzetlerinden şüpheye düştüğünüzde yardımınıza koşacak Mcdonald’slar ülkenin her yerinde mevcut. Walking Street Caddesi’nde Türk lokantaları ve İstanbul kebap gibi restoranlar da yine kurtarıcınız olabilir. Eğer vazgeçemediğiniz çay zevkiniz varsa yanınızda götürebilirsiniz zira orada böyle bir kültür yok. Evet böcek yiyorlar ama siz onun kokusunu bir cadde öteden alacağınız için o sokaktan geçmeyebilir, bütçeniz yeterliyse biraz daha pahalı olan restoranlarda geleneksel Tayland mutfağından merak ettiğiniz et ve deniz ürünlerini deneyebilirsiniz.

Walking Street

Walking Street
Pattaya Şehir Rehberi: Pattaya Yürüyüş Caddesi

Sahil kenarında konumlanan ve oldukça popüler olan Walking Street, boydan boya uzanan bir caddedir. İçerisinde her şey mevcuttur. Hayli büyük ve kaliteli diskoları, barları vardır. Aklınıza ne geliyorsa her şey buradadır diyebilirim. Eğlenmeyi sevenler için tam bir eğlence cenneti olmasının yanı sıra çok rahat ve güvenli bir yerdir. Bu anlamda Rusya ve Ukrayna’ya benzemez. Burada eğlence sektörünün zirvesinde hissedersiniz. Dikkat edin bağımlılık yapabilir.

Pattaya Gezilecek Yerler: Gece Hayatı

Pattaya Gece Hayatı
Pattaya’da eğlence sabaha kadar sürer.

Mekanlar ve eğlenceli etkinlikler sabaha kadar sürer. Her yere damsız girebilirsiniz. Hiç korkmayın, güvenilir yerdir. Yine de turistlere karşı dikkatli olun derim. Kalabalık bölgelere giriş çıkışlarda özellikle turistlere dikkat eden polisler yer alır.

Biraz da kaldığım otellerden bahsetmek istiyorum: Nova Platinum Hotel PattayaDiscoveryBeach Hotel hem uygun fiyatlı hem de Walking Street’e yakın oluşlarıyla kesinlikle tavsiye edebileceklerim arasında.

Diğer oteller: Thesea otel, TheEncore Hotel, Natural Beach Hotel….bunlar çok pahalı olmayan otellerdir. Özel bir hizmet almayı dilerseniz daha pahalı oteller de mevcut.

Pattaya için tavsiyeler yazımın sonuna geldik. Umarım keyif almışsınızdır. Diğer seyahat yazılarımız için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler