Parkur Sporu Nedir? Parkur Sporu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Abone ol

Parkur, son yıllarda dünyanın birçok noktasında hayli kişinin ilgisini çekmeye başladı. Bir yerden başka bir yere insan vücudunun yeteneklerini en verimli şekilde kullanıp, önüne çıkan engellere karşı hızlı ve etkili hareket etmeyi hedefleyen bir spor türü olarak kabul edilmektedir parkur. Erkek sporcularına traceur, kadın sporcularına ise traceuse denir. Fransızca kökenli bu iki kelime, bu dilde isimlerin eril ve dişil olmalarından dolayı sporcuları tanımlarken de ayrışmakta, isimlerin yazılış ve telaffuzunda farklılık olmaktadır. Ayrıca “izci” anlamına gelmektedir.

Parkur

Sporun Kurucuları

1980’lerin sonunda Fransa’da yaşayan David Belle ve onun arkadaşları “Le Parkour” adıyla bu sporu yapmaya başlamışlar ve onu bir yaşam tarzı olarak benimsemişlerdir.

Ekstrem sporlardan biri olan parkurun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Hatta iddia edildiğine göre insanların var olduğu günden beri o da vardı. “Aslında Le Parkour her zaman vardı. Biz buna sadece bir isim verdik. Bizim yarattığımız bir şey değil. Biz sadece onun varlığını bulduk. Taş devrinden beri Le Parkour vardı. Avlanmak kaçmak veya kovalamak için insanlar koşturuyorlardı.” der Sebastien Foucan.

Parkur Sporu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Parkur sporu için bedensel dayanıklılık, denge ve hız olmazsa olmazdır. Yapabilmek için herhangi bir güzergah ya da belirli bir mekan yoktur. Bu sporda kafana göre karşına çıkan engelleri aşmak gerekir. İster doğada, ister şehir merkezlerinde yapılabilmektedir. Şehir merkezlerinde bulunan duvarlar, tırabzanlar, merdivenler vb. yerleri hızlıca ve kesintisiz atlayarak, koşarak, tırmanarak yapılır. Amaç, bu engelleri kesintisizce aşabilmeyi başarmaktır. Dört mevsim yapılabilir. Belirli bir zamanı yoktur. Yağışlı havalarda zeminde kaymayı önleyecek ayakkabı ve giysiler tercih edilmelidir. Şiddetli rüzgarlara karşı dengede kalmak için daha dikkatli davranılmalıdır.

Sakatlıklara sebebiyet vermemek için başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır. Ayrıca, sporun yapılması planlanan alanın iyi bir şekilde gözlemlenmesi gerekmektedir. Zihinde engellerin nasıl geçilmesi için bir plan oluşturmak da avantajlıdır.

Parkur

Dünyaca ünlü parkur sporcuları Jason Paul ve Dimitris Kyrsanidis, İstanbul Haydarpaşa Limanı’nda Dreamland Projesi kapsamında görsel bir şölen niteliğinde aksiyon sunmuşlardı. Ülkemizin bir başka tarihi mirası olan Fethiye’deki Kayaköy’de ise, dünyaca ünlü Team Farang 2014 yılında bir performans sergilemişti.

Parkur sporu ile ilgili daha fazlasını merak ediyorsanız ‘Banlieue 13veYasak Bölge‘ filmlerini izlemenizi tavsiye ederiz. Diğer spor dalları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sitemizi takipte kalınız.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler