Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Pakistan Havayolları Uçağı Yerleşim Alanına Düştü

Abone ol

Pakistan Uluslararası Havayolları’na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı Karaçi Kenti’ndeki bir yerleşim alanına düştü. Lahor Şehri’nden kalkan uçak, bugün öğle saatlerinde Karaçi’deki Cinnah Uluslararası Havaalanı’na giderken ikinci iniş denemesinde düştü. Talihsizlik sonucu yerleşim alanına düşen PK8303 sefer sayılı uçak, 91 yolcu ve 8 mürettebat taşımaktaydı.

97 Ölü Bildirildi

Pakistan

Havayolları’nın sözcüsü ve Yönetim Kurulu Başkanı Arshad Malik, inişe yakın bir zamanda pilotun hava trafik kontrol kulesine motorların arızalandığını bildirdiği ve acil durum çağrısında bulunduğunu ifade etti. Uçağın yerel saatle 14.30’dan hemen sonra hava trafik kontrol kulesiyle iletişimi kaybettiğini ekledi.

Pakistan Yıkılan Evleri Seyretti

BBC‘ye konuşan görgü tanığı Mohammed Uzair Khan, çok büyük bir ses duyduğunu ve dışarı çıkıp baktığında en az dört evin tamamen yıkıldığını gördüğünü söyledi. Ne yazık ki, yerleşim bölgesinden paylaşılan görüntülerde çok sayıda evin yıkıldığının belirlenmesiyle görgü tanığının ifadesi doğrulandı.

Uçak yerleşim yerine düştü.
Pakistan Yerleşim Yerine Düşen Uçak

Sindh Eyaleti Sözcüsü, sağ kurtulan yolcular arasında Pencap Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zafar Masud’un da bulunduğunu açıkladı. Kurtulan diğer iki yolcunun isimleri ise Muhammad Zubair ve Tahira Mahmood. Zubair ifadesinde, uçağın düşmek üzere olduğunu kimsenin fark etmediğini ve rahat bir uçuş gerçekleştirdiklerini belirtti. İfadesindeki önemli ayrıntı ise, uçağın ilk iniş denemesinde piste çarpıp yeniden havalanmasının ardından pilotun 10 dakika içerisinde ikinci kez iniş yapacağını anons etmesi oldu. Daha sonrasında uçak piste yaklaşamadan iddialara göre inişe 1 dakika kala düştü. Yolcu listesinde “24 News” adlı televizyon kanalının ünlü gazetecilerinden Ansar Naqvi ve Pakistanlı ünlü model Zara Abid‘in de olduğu açıklandı. Pakistan Başbakanı Imran Khan kendisini “şok ettiğini ve çok üzdüğünü” söylediği kazanın derhal soruşturulacağını söyledi.  

blank
Zara Abid

Kara Kutu Bulundu

Kaza sonrası bilincini kaybettiğini belirten Zubair, acı anları şu sözlerle ifade etti: “Her taraftan çığlıklar yükseliyordu. Çocuklar, yetişkinler… Tek görebildiğim alevlerdi. Emniyet kemerimi çözdüm, bir ışık gördüm ve o ışığa doğru yürüdüm. Kurtulabilmek için 3 metreden aşağı atlamam gerekti. Ardından ambulans geldi ve hastaneye götürdüler”.

Pakistan TV Kanallarından “Dunya News” ise, kara kutunun bulunduğu ve pilot ile hava trafik kontrol merkezi arasında geçen konuşmanın kaydına ulaştıklarını bildirdi. Uçak ile kaydedilen son iletişimde pilotun, iki motoru kaybettiğinin haberini verdiği ve birkaç saniye sonra tekrar tekrar “Mayday” diyerek yardım çağrısında bulunduğu duyuluyor.

KaynakBBC News
Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler