OZON Tanrının Nefesi Corona Salgınında Ozon Tedavisi

Abone ol

Ozon gazı (O3), 3 oksijen atomundan oluşan bir gazdır ve atmosferin üst katmanlarında yer alır. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) bu gazı 1840 yılında keşfetmiş ve ozon ismini vermiştir. Ozon gazı (O3) oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. Ozon yunanca kökenli bir kelime olup Tanrının nefesi ve koklamak anlamına gelen ozein kelimesinden türetilmiştir. Fırtınalı havalardan sonra yüksek yerlerde ve deniz kenarında aldığımız koku ozon gazına aittir. Peki ozon tedavisi nasıl uygulanıyor, nasıl etki ediyor, nerelerde kullanıldı… Corona salgınında ozon tedavisi.

Tarihçe

blank

Ozon 19. yüzyılda keşfedildikten sonra bu gazın özellikleri incelenmeye başlamış ve solunması zararlı olan ancak hemen hemen her türlü mikroorganizmayı çok hızlı bir şekilde yok eden bir madde olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle 19. yüzyıldan itibaren özellikle şehir sularının, havuzların dezenfeksiyonu için Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır. Ozonu elde etmek çok yüksek elektrik akımları ile mümkün olduğundan ancak 20. yüzyılda tıbbi uygulamalar yapılabilmeye başlanmıştır. Burada da ozona dayanıklı sadece cam kullanımı zorunluluğu, uygulamaların gelişimini sınırlamıştır. 1970’ler sonrası özellikle ozona dayanıklı malzemelerin geliştirilmesi ile özellikle İtalya, Almanya, Avusturya gibi ülkelerde çok ciddi bir tıbbi kullanıma ulaşılmış ülkemizde de uzunca yıllardır sınırlı sayıda hekim tarafından uygulanmıştır.

Ozon ilk olarak ameliyathane ve suların dezenfeksiyonunda kullanılmaya başlandı.
Bakteri ve virüsleri öldürmesinin yanı sıra sudaki koku ve kötü tadı da ortadan kaldırdığı keşfedildi ve içme suyunda dezenfektan olarak kullanıldı.

 • 1. Dünya Savaşı sırasında kangren ve yaraları ozonla tedavi edildi.
 • 1939 Meyvelerin depolanmasında maya ve küfün yayılmasını önlediği bulundu.
 • Ozon, 1992’den bu yana da Rusya’da yanık tedavilerinde kullanılıyor.
 • 1998’den bu yana Türkiye’de hastane ve muayenehanelerde kullanılmaktadır.

Medikal Ozon Tedavisi

Ozon gazı Birinci Dünya Savaşı’nda kangren olan Alman askerlerinde kullanılmasıyla Tıp dünyasına girmiş, 1935’de yayınlanan “Cerrahide Ozon Tedavisi” tebliği, ozon tedavisinin başlangıcını oluşturmuştur. Yıllarca Almanya, İtalya, Rusya ve Küba’da kullanılmışsa da, 1995 yılında ABD’nin ozon tedavisini “tamamlayıcı tıp” olarak kabul etmesinden sonra medikal uygulamalar, klinik çalışmalar giderek artmıştır.

Türkiye’de 1999 yılında uygulanmaya başlanmış, 2014 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle ozon tedavisi, “tamamlayıcı tıp uygulaması” olarak kabul edilmiştir.

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanıyor

Ozon tedavisi
Majör Otohemoterapi

Majör Otohemoterapi veya majör uygulama yönteminde hastadan, damar yolu açılarak 100-150 cc venöz kan ozona dayanıklı cam kan şişesine alınıyor, ozon jenaratöründen anlık oluşturulan ozon gazı ile karıştırılıp tekrar hastaya geri veriliyor. İşlem yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Minör Otohemoterapi veya minör uygulama, ozona dayanıklı enjektöre 5-6 cc ozon gazı alınarak 2 ya da 5 cc ölçeğindeki venöz kan ile ortalama 1-2 dakika karıştırılması işlemidir. Karıştırılan kan, enjektördeki havanın boşaltılmasının ardından hastanın kalça veya kol bölgesinden kas içine yapılır.

Ozon tedavisi
Minör Otohemoterapi

Rektal uygulama:
Ozon gazı slikon bir kanül ile direkt olarak rektum bölgesinin ampulla kısmına uygulanmasıdır. Genellikle çocuk hastalarda ve damar yolunun açılmasında zorluk yaşanılan hastalarda ya da karaciğer ve bağırsak hastalarında uygulanır.

Lokal uygulama:
Deri enfeksiyonları, açık yaralar, kulak içi, fistül içi, intravaginal bölgelerine eklem içine, deri altına, bir torba içinde kanül veya enjektör ile direkt olarak ozon gazı verilerek uygulanan yöntemdir.

Ozon Tedavisi Nasıl Etki Ediyor

Ozon gazı Majör, Minör ve Rektal uygulamada kan ile temas ettiğinde kırmızı ve beyaz kan hücrelerinde bir dizi tepkime başlatır:

Kırmızı Kan hücrelerinde 2.3 DPG denilen enzimin aktivitesini arttırarak bu hücrelerin O2 taşıma kapasitelerini arttırır. Ozonlanan kırmızı kan hücreleri bu etkiyi diğer kan hücrelerine haber veren bir takım haberciler salgılar. Böylece tüm dokulara ve organlara ulaşan O2 miktarı artar. O2’nin artmasıyla hücrede üretilen enerji de artar. Bu etki kendisini, efor kapasitesinde artış, zihinsel aktivitelerde iyileşme, damar cidarlarında ve organlarda kapasite artışı şeklinde gösterir. Deri hücrelerinin oksijenlemesi artarak daha sağlıklı bir cilt yapısı gelişir.

corona

Beyaz kan hücrelerinde ise, İnterlökinler denilen, bir grup haberci moleküllerin salgılanmasına neden olur. Yine TNF adı verilen ve tümör oluşumunu engelleyen bir madde de salgılanır. İnterlökinler, bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yarayan maddelerdir. Bu sayede bağışıklık sisteminin, verilen ozon dozuna bağlı dengelenmesi sağlanır.
Minör terapi ile kandan çok miktarda, dokularda bulunan doku makrofajlarına etki edilmesi amaçlanır. Bu uygulamada bağışıklık sisteminde doza bağlı olarak bir dengelenme sağlanır. Minör uygulama alerjik hastalıklar; akne vulgaris (sivilceler) ve kanser tedavisine destek, grip aşısı olarak sıkça yapılmaktadır.

Lokal uygulamalarda ise ozonun dokularda oluşturduğu iyileştirici etkinin yanı sıra mikroorganizmalara yönelik dezenfektan etkisinden yararlanılır. Ortamın mikroplardan arındırılması hedeflenerek tedavi şansının arttırılması amaçlanır. Aynı zamanda Ozonun dokuları destekleyici ve onarıcı etkisinden de yararlanılarak hızlı ve düzgün bir yara iyileşmesi amaçlanır.

Ozonun Tıbbi Etkileri

Ozon tedavisi corona
Eklem ağrılarında ozon tedavisi
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Ayrıca bakteri, virüs ve mantarları öldürür. Kış aylarında görülen grip, nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı vücutta direnç artışı sağlamaktadır.
 • Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırıp damarları genişleterek dokulara yeterli miktarda kan akışını sağlar.
 • Ozon tedavisi bel ve boyun fıtıklarında, eklem ağrısı ve kireçlenmelerinde (diz, omuz, kalça vs. ) ve romatizmal ağrılarda etkilidir.
 • Hücrelerin oksijen miktarını ve metabolizmayı artırarak kalori ve yağ yakımını destekler, kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen göz hastalıklarında retinada ve optik sinirlerde oluşan hasarlara karşı etkilidir.
 • Vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını güçlendirir. Ciltte mantar, yanık ve enfekte lezyonların tedavisinde, özellikle deri, genital uçuklar, ayak mantarları, bakteriyel enfeksiyonlar üzerinde etki eder.
 • Stresli ve yoğun iş temposu nedeniyle yaşanan kronik yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, sıkıntı, depresyon gibi durumlar karşısında zihinsel ve bedensel olarak genel iyilik hali sağlar.
 • Anti-kanserojen etkisini genellikle oksijensiz ortamda üreyen kanser hücrelerine karşı, hücre ve dokularda oksijen düzeyini 2-10 kat artırarak gösterir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserle mücadeleye destek sağlar.
 • Dokulardaki oksijen ve metabolik dengeyi sağlayarak kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerine karşı sağlam dokuları koruyucu etki sağlayarak, bu tedavilerin yan etkilerini azaltır.
 • Hücre içi solunumunu hızlandırarak, hücrenin fonksiyonları için gerekli enerji olan ATP’nin üretimini arttırır. Daha enerjik ve fonksiyonel bir vücut oluşturur.
 • Karaciğer hücre aktivitesini böbrek fonksiyonlarını düzenleyerek ve cildin detoks edici özelliğini arttırarak, vücudumuzdaki kimyasal maddelerin (kronik kurşun, cıva gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilacı kalıntılarının atılmasını hızlandırarak temizlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici etki sağlar.

Ozon Tedavisinin Uygulandığı Durumlar

blank

Yaşlanmayı geciktirmede, genel iyilik hali sağlamak amacıyla, kronik yorgunluk, uykusuzluk, fibromyalji, kas ve eklem hastalıklarında, geçmeyen abseler, tedaviye dirençli kronik enfeksiyonlar, her türlü romatizmal hastalıklar, kireçlenme ve vaskülitler (Raynaud, FMF, Behçet vb.), akciğer hastalıkları (astım, KOAH vb.), kalp damar hastalıkları, gözde sarı nokta hastalığı (maküler dejenerasyon), cilt hastalıkları (psöriazis, sedef, egzema, atopik dermatit vb.), otoimmun ve alerjik hastalıklar (inflamatuar bağırsak hastalıkları, crohn, ülseratif kolit, MS, romatoid artrit, ankilozan spondilit, SLE, Hashimato tiroidit), osteoartroz, yanık tedavisinde, bel boyun fıtıklarında, uykusuzluk, diyabet ve komplikasyonları, kanser, Alzheimer, detox uygulamaları ve metabolik sendrom,
hepatit A, B, C’de, AIDS, Corona dahil tüm viral enfeksiyonlarda, sonbaharda grip aşısı amacıyla, ozon terapinin uygulandığı durumlar arasında sayılabilir.

Covid-19 Enfeksiyonunda Ozon Kullanımı

Corona salgını dünya üzerinde 100 yılda bir rastlanan ağır viral salgınlardan biri. Tıbbın “ çok ilerde” olmasına rağmen tüm dünya çaresiz maalesef. Bunun tek sebebi de koruyucu sağlık alanındaki çalışma ve hizmetlerin çok yetersiz olması. Yani hastalıklardan korunmak onları tedavi etmekten daha kolay ve daha ucuz. Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar içinse tek şans.

corona

Covid-19 ile enfekte olanlarda %2-10 oranında ülkelere göre değişen ölüm oranları mevcut. Milyonlarca insanın enfekte olacağı düşünüldüğünde gerçekten rakamlar ürkütücü boyutlara ulaşıyor. Bundan kurtulmanın en kesin yolu olan doğal bağışıklığın yaklaşık 10 yıl zaman alacağı, virüsün mutasyona uğrayıp daha zararsız hale gelmesinin en iyi ihtimalle 2-3 yıl süreceği, etkili bir aşının 1 yıl sonra kullanılabileceğini biliyoruz. Peki o zamana kadar ne yapacağız? Sosyal mesafeyi korumak, maske kullanmak gerçekten gerekli. Bunun yanında el hijyenini sağlamak sık sık el yıkamak da çok önemli. Ama başka yapabileceğimiz şeyler de var. Bağışıklık sistemini güçlendirmek. Dengeli doğal gıdalarla beslenmek ve bol su içmek gibi. Bu önlemlerin yanı sıra bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için Ozon tedavisi, C, D, B vitamin takviyeleri, Glutatyon gibi tedaviler de oldukça önemli.

Ozon Tedavisi Nerelerde Kullanıldı

Ozon tedavisi dünyada her ne kadar az tanınmış bir metot olsa da son yıllarda Antienflamatuar etkisi, bağışıklık sistemini dengelemesi, anti-oksidan etkisi, Doku oksijenlenmesini arttırıcı etkisi bilimsel klinik çalışmalar ve yayınlar ile desteklenmiştir.

Corona salgını için ozon tedavisi kullanılır mı? Covid-19 zarflı bir virüs olup ozon tedavi ile virüsün zarf yapısı bozulmakta ve virüsün sebep olduğu sitokin fırtınasının kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu tedavi yönteminde virüsün hücre reseptörlerine tutunmasını engellediği gösterilmiştir.

Ozon tedavisi

İtalyan Sağlık Enstitüsü 24 Mart 2020 tarihinde bilimsel verilerin ışığında ozon terapinin corona salgını için kullanılabileceğini belirtmiştir. 26 Mart 2020 de Roma “SAPIENZA” Üniversitesinden etik kurul onayı alınarak Covid-19’lu hastalara ozon uygulanmaya başlanmıştır.

Dünya Ozon Federasyonu WFOT yapılmış çalışmalar ve makakeler ışığında Portekiz, İspanya, İtalya ve Çin‘de Corona salgınından etkilenmiş hastalara ozon tedavisi uygulanması konusunda bildiri yayınlamış ve çok merkezli bir çalışma başlatmıştır.

Sistemik ozon tedavisi tüm yukarıdaki pozitif etkilere sahip olup Enflamasyon kontrolü, bağışıklık stimülasyonu, anti virüs etkinliği, özellikle akciğerlerin iskemik reperfüzyon hasarından koruma özelliği ile etki sağlamaktadır. Bu etkilerinden ötürü Ozon terapinin, Corona salgınından korunmak amacıyla yüksek risk taşıyan yandaş kronik hastalığı bulunan bireylere uygulanması önerilmektedir. Covid-19’lu hastaların tedavi sürecinde diğer tedaviler ile birlikte kullanılması başarıyı artıracaktır.

Op. Dr. Tarık Gandi Çinçin
Op. Dr. Tarık Gandi Çinçinhttp://www.evaclinic.com.tr/
Genel Cerrahi & Medikal Estetik & Ozon tedavi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler