Oryantiring Nedir? Oryantiring Nasıl Oynanır?

Abone ol

Oryantiring Nedir?

Ormanda kaybolmak ister misiniz? Cevabınız hayır ise, bu spor tam size göre. Oryantiring nedir ve nasıl mı oynanır? Belli noktalara konulan hedeflere harita ve pusula yardımıyla ulaşılarak bitişe en kısa sürede varmaktır oryantiring. İlk kez İstanbul’da Belgrad Ormanı içerisindeki Ayvad Bendi’nde oynadım ve çok zevkli bir doğa sporu olduğunu düşündüm. Ormanda bir başınasınız ve kontrol tamamen sizde. Haritada neyin nerede olduğunu kendiniz çıkartmak zorundasınız. Harika bir deneyim! Tarihi 19. yüzyıla kadar uzanıyor. 1800’lü yıllarda İsveç’te askeri eğitimlerin bir parçası olarak ortaya çıkan spor, aradan geçen yıllarda oyunlaştırıldı. Günümüzde de askeri eğitimden ziyade insanların bir yandan spor yaptığı bir hobi haline geldi.

Sporun ilk resmi etkinliği 1918 tarihinde Albay Ernst Killander tarafından yapılmıştır. O tarihten sonra spora olan ilgi hızla artmaya başladı ve İsveç’te en çok yapılan sporlar arasında yerini aldı. Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kuruldu ve bütün dünyaya yayılmaya başladı.

blank

Oryantiring Ekipmanları

Oryantiring sporunda kullanılan ekipmanlar;

  • Sporun yapılacağı bölge için harita
  • Üzerinde kontrol kodu yazılı Fener “Bayrak”
  • Üzerinde kontrol kodu yazılı EKS “Elektronik Kontrol Sistemi” veya Zımba “Punch”
  • Pusula
  • Harita üzerinde kenar bilgisi “Lejant”

Oryantiring Nasıl Oynanır?

Oryantiring nedir ve nasıl oynanır? Sporda başlangıç ve bitiş noktaları bulunmaktadır. Amaç, başlangıç ve bitiş noktasındaki hedefleri bularak bitişe en kısa sürede ulaşmaktır. Hedeflere ulaşmak için en önemli araçlar pusula ve oyun alanının haritasıdır. Oyun alanı ve arazinin temel özelliklerinin öne çıkarıldığı kuşbakışı haritada hedeflere sırasıyla ulaşmak gerekmektedir. Bitişe varmadan önce tüm hedeflere teker teker ulaşılmalıdır. Hedeflere vardığınızı ispatlamak için de elektronik bir sistem ya da zımba kullanılır. Başlangıç noktasında size verilen elektronik cihazı hedef noktalarına vardığınızda okutarak ya da hedef noktalarında bulunan zımba ile haritada buna ayrılan bölgeyi zımbalayarak hedefe ulaştığınızı kanıtlayabilirsiniz. Her bir hedefte zımbaların dişleri farklı şekildedir.

Oryantiring nedir? Oryantiring nasıl oynanır?

Oryantring bedensel olduğu kadar zihinsel de bir spordur. Ormanda tek başına kaldığınız bu deneyimde attığınız adımlar karar mekanizmanızı çok iyi geliştirir.

Türkiye’de de bu spora ait bir federasyon bulunmaktadır. Federasyon, çeşitli etkinlikler ve şampiyonalar düzenlemektedir. Düzenlenen etkinliklerden haberdar olmak için Türkiye Oryantiring Federasyonu sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler