Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Olgunluk ve Hayatı Olgunlukla Karşılayabilmek Üzerine

Abone ol

Olgunluk mertebesinin bizi hayatın neresinde yakalayacağını kestirmek her zaman kolay değil. Elbet bir gün büyüsek de, olgunluğun belirli bir yaşı devirir devirmez üzerimizde kendini bulması mümkün olmayabiliyor. Bazen erken dönemde alınan sorumluluklar etkili olurken, bazense travmalar baskın çıkıyor; dahası büyümede kendimize ket vurmamıza sebep olabiliyor.

Büyümek ile olgunlaşmak arasında net bir kavramsal fark vardır. Olgunlaşmanın kıstası büyümeden bağımsız olarak olgun davranabilme yetisidir. Bu, yeni süreçleri benimsemek ve durumlara yaklaşmak için kullanabileceğimiz daha iyi bir psikolojik ya da duygusal anlayış kazanmak anlamına gelir.

Çalışma disiplini bize olgunluk kazandırır

Olgunlaşmak

Hayatın içerisinde olgunlaşabilmek için çalışmayı disiplinli bir rutin haline getirmek oldukça önemli. Çalışmanın kişinin kendini bulmasında en anlamlı adımlardan olduğunu kanıksamak ise ilk adım. Zorluklarla başa çıkma motivasyonunu bularak güvenli bölgenizden bir defa çıktığınızda, biraz daha rasyonel ve olgun birine dönüşmeye başlarsınız.

İşte hayatta büyümenin ve olgunlaşmanın geçerli yollarından birkaçı:

Daha fazla sorumluluk almak

Yaşamımızdaki sorumluluklar genellikle yük olarak görülebilir, ancak sorumluluk almaya başladığınızda başkalarının hayatlarını iyileştirmek ve kendinizi bu süreçte daha güçlü hale getirmek kolaylaşır. Sorumluluklar bunaltıcı görünebileceği gibi bazı özgürlüklerimizi de kısıtlarlar. Bazı özgürlüklerimizden fedakarlık yapıp olgunlaştıkça yavaş yavaş kendimizi özgürleştirebiliriz.

Sorumlulukları üstlenmek ve onları yönetmeyi öğrenmek, hayatı gerçekten deneyimlemenin ve sorumlulukların başkaları üzerindeki yükünü hafifletmenin tek yollarından biri olabilir.

Bahanelere son vermek ve başkalarını suçlamamak

Olgunluk

Suçlamalar ve mazeretler sorumluluklarınızı ortadan kaldırarak hataları gizlemenin kolay yoludur. İnatçılık ve suçlama asla karşı karşıya olunan bir zorlukta çözüm sunmayacaktır. Bahaneler veya suçlamalar bizi olduğumuz yerde tutarak hareket geçmemek üzere kendimizi sabote etmemize sebep olur.

Olgunluk = Daha olumlu bir insan olmak

Pesimizmi benimsemek, her zaman şikayet etmek ve öfke nöbetleri gibi davranışları azaltmamak hayatı kontrol etmeyi güç duruma getirir. Şikayetleri durdurduğunuzda ve parlak tarafa baktığınızda, kendinizi her durumdan nasıl çıkarabileceğinizi görebilirsiniz. Daha olumlu bir insan olmak ve her daim çözüm odaklı düşünceyi benimsemek, kontrolün ellerinizde olduğunu hissettirir. Bu şekilde herhangi bir zorluğa girseniz bile mücadele edebileceğinizden emin olmaya başlarsınız.

Bir olgunluk anahtarı olarak engeller ve sonuçlardan kaçmamak

Olması gereken olumsuz bir sonuçtan veya karşılaştığınız bir engelden kaçtığınızda olgunlaşmayı da ertelersiniz. Olayları gitgide daha ağırbaşlı ve sükunetle karşılamaya özen göstermek, gelecekte karşılaşabileceğiniz zorlukları da fark ederek engellemek için aktif rol almanızı sağlar. Geleni kabul etme cesaretiniz oluncaya kadar hayatınızın sorumluluğunu alamaz ve dış dünyaya karşı olgunlaşmamış bir tutum sergilemeye devam edersiniz.

Başkalarını değiştirmeye çalışmamak

Olgunluk

Kişisel görüş ve doğrularınızı başkalarına empoze etmeye çalıştığınızda bu çoğu zaman zihinsel enerjinin boşa harcanmasına neden olur. İnsanlarla düzenli olarak aynı fikirde olmayıp bunu kabullenmezseniz, gündelik hayatın olağan yorgunluğunu daha da artırmış olursunuz. Her bir kişi kendine has bir çevrede yetişir ve doğruları bu bağlamda gelişir. Her ailenin dinamikleri ve çocuğu yetiştiriş tarzı özgün olduğundan, insanların fikirlerinizin peşinden gitmesini beklememek en huzurlu seçenek olacaktır.

İnsanların arkasından konuşmamak

Bir insandan yana hayal kırıklığına uğradığınızda, bu durumu önemsemediğinizi göstermek için arkalarından konuşmamanız önerilir. O kişi ve durum hakkında daha fazla konuşmamak nazarınızda durumu önemsizleştirir ve bu psikolojiniz için olumludur. Aynı zamanda insanların arkalarından konuşmak ve aşağılayıcı ifadeler kullanmak itibarınızı da kötü etkiler.

Bir sorununuz olduğunda kişilerle doğrudan iletişime geçerek öz ve açık bir üslupla sıkıntıyı dile getirmek tam bir olgunluk göstergesidir. Dedikodu yapma ya da başka birine haksızlık etme isteğiniz olsa bile, dürüst ve sakin bir yaklaşımın her zaman daha yapıcı olacağını unutmayın.

Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler