Öğrenci Koçluğu Nedir? Yks ve Lgs Online Eğitim Danışmanlığı

Abone ol

‘Öğrenci Koçluğu Nedir? Yks ve Lgs Online Eğitim Danışmanlığı’ Yks ve Lgs sürecinde online destek almayı düşünenlere bilgi verebilmek için başlığımızı bu şekilde attık. Online olarak Yks ve Lgs sürecinin bir yenisine girdiğimiz şu günlerde doğru tercihler yaparak sürece devam etmek başarı durumunuzu büyük ölçüde etkileyecektir. Birebir takip ve ilgi sunan öğrenci koçluğu ise bizim bu yazıda hedef kavramımız. Akademik başarıyı arttırmak amacıyla öğrenci ile koç arasında kurulan bilgi ve beceri alışverişine koçluk deniliyor. Öğrenci koçluğunun amacı; öğrenciyi hedef doğrultusunda planlı ve programlı yönlendirmek, motive etmek ve hazırlık süreci içinde yaşayacağı zorluklarla mücadelesine destek sağlamaktır. Koçluk sürecin odak noktası öğrencidir. Sürecin başarısı ise destek veren alan çalışanının yeterliliğine ve takip ettiği öğrenciyi amaca yönelik koşullandırabilmesine bağlıdır.

Online Eğitim Döneminde Öğrenci Koçluğu’ nun Katkıları Nelerdir?

Yks ve lgs online destek, eğitim danışmanlığı ve öğrenci koçluğu
Öğrenci koçluğu: Yks ve lgs online destek süreci

Online eğitim danışmanlığı sürecinde öğrenci koçluğu sisteminin katkıları nelerdir? Birlikte cevaplayalım. Karantina sürecinde sınav hazırlığı yaparken yüz yüze eğitimin aksamış olması öğrenciler ve aileler üzerinde negatif etki oluşturdu. Şuan devam eden eğitim-öğretim yılında ise sınav hazırlığı açısından yüz yüze eğitim imkanlarının ne şekilde verileceği netleşmiş değil. Öğrenciler üzerinde oluşan belirsizliğe bağlı negatif etki ve buna bağlı mazeretler çalışma motivasyonunu olumsuz etkilemiş durumda. Sahadan birebir aldığımız dönütler bu tespiti doğrular niteliğe sahip. Tabloyu göz önünde bulundurduğumuzda destek sürecini ve birebir takip sistemi devreye sokmakta fayda var. Çünkü öğrenci koçunuz negatif etkiye sebep olan durumları minimize edip sizi sistemli ve planlı bir şekilde takip ederek hedefinize emin adımlar atmanız için desteklemektedir. Var olan potansiyelinizi bu süreçte tam olarak kullanmak ve dezavantaj yaşatan kişisel bilgi eksikleri gidermek koç eşliğine mümkün olabilir. Öncelikle bu ihtiyacı duyan aile ve öğrenciler isteklerini karşılayacak seçeneklerin mevcut olduğundan emin olabilirler. Kişisel ve kurumsal birçok oluşum bu hizmeti akıllı uygulamaların yardımıyla online olarak yada birebir icra edebilmektedir. Günlük, haftalık ve aylık takiplerle süreç ilerletilmektedir.

Online Eğitim Döneminde Kaliteli Öğrenci Koçluğu Sistemi Neler İçermelidir?


*Kişiye özel çalışma programı ve program takibi içermelidir.
*Düzenli takip için kurallar ve ödevler oluşturulmalıdır.
*Öz-güven ve motivasyon desteği planlanmalıdır.
*Kişisel, ailevi ve sosyal problemlere çözüm için tespitler yapılmalıdır.

Sizler online yks-lgs eğitim danışmanlığı desteği almaya başladığınızda bu içeriklere sahip olmalısınız.

Öğrenci Koçu Eşliğinde Hazırlık Yaparsam Başarım Kesin Artar Mı?

Konuyla ilgili geniş bir araştırma verisine sahibiz. Üniversite, lise ve ilkokul düzeyinde yapılan deney-kontrol grubu çalışmalarında koçluk desteği alan öğrencilerin daha başarılı olduğuna yönelik akademik bulgular elde edilmiştir. Araştırma verilerine ek olarak online eğitimin eksik kısımların desteklenmesi ve öğrencinin planlı takibi için bu sistemi faydalı bulmaktayız.

Online Koçluk Hizmetinde Yetkin Uzman Tercihin Püf Noktaları?

blank
Koçluk uygulamasının özel ders sürecinden bağımsız bir eğitim rehberliği uygulaması olduğunu unutmayın.

İletişime geçtiğiniz yada öğrenci koçluğu için anlaştığınız kişilerin uzmanlık alanlarını ve sınav hazırlık sürecinde yaşanabilecek aksama ve problem durumlarında size nasıl destek olacaklarını mutlaka sorun. Kendinizi ya da öğrencinizi tanıdığınız ölçüde güçlü ve zayıf yönlerini paylaşın. Hangi yöntemlerle destekleneceğinizi somut olarak öğrenin. Örneğin: Kitap okuma alışkanlığınız yoksa bu alışkanlığı nasıl edinebileceğinizi sorun. Somut cevaplar alamadığınız anda yanlış kişi ve kurumla muhatap olduğunuzu fark edin. Sınav kaygısı, isteksizlik, uyku problemleri, zaman yönetimi, verimli ders çalışma, test çözme teknikleri, stres ile başa çıkma, yanlış çalışma alışkanlıkları, rahatlama ve gevşeme egzersizleri vb. çözüm ve uygulama açısından tecrübe-uzmanlık gerektiren konularda nasıl destek olacaklarını sormakta fayda var. Sizlere konuları anlatarak öğreten bir çok öğretmene zaten sahipsiniz. Koçluk uygulamasının özel ders sürecinden farklı ve bağımsız bir eğitim rehberliği uygulaması olduğunu unutmayın.

  • Değerli gençler, zihinsel ve davranışsal olarak uyumlu adımlar atmanız halinde başarılı olacaksınız. Atılacak adımların aksamaması ve daha emin atılması adına koçluk desteği alabilirsiniz. Zaman ve maddi kayba uğramamak, keşke dememek ve Yks ve Lgs online destek sürecinde hedefe doğru zamanda ulaşmak için yazı içeriğimizi dikkate alarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
blank
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler