Çarşamba, Temmuz 28, 2021

Odessa Şehir Rehberi ve Gezilecek Yerler

Abone ol

Odessa şehir rehberi ve gezilecek yerler, Odessa için tavsiyeler sizler için geliyor. Planlarınızda Ukrayna Odessa mı var? Odessa şehir rehberi burada! Bu yazımız size yararlı gelebilir. Hadi hep beraber bakalım!

Odessa turistlik açıdan farklı bir şehirdir. Konaklama tesisleri otelleri çok fazla vardır. Bu ülke vizesizdir arkadaşlar. O konuda rahat olabilirsiniz. Bu ülkeye gitmek için sadece pasaport gereklidir. Sakın kimlik kartı ile gitmeye çalışmayın. Biz gittiğimiz zaman bir Türk vatandaş kimlik ile İstanbul’dan uçak ile gelmiş ve Odessa Havalimanı’na kadar gelmiş, fakat Odessa Havalimanı’ndan çıkamadı ve geri gönderdiler. Eğer Rusça dil bilginiz yoksa İngilizcenize güvenmeyin çünkü hiç konuşmuyorlar. Bir rehber tutmanızı öneririm çok pahalı değil rehberler sizi istediniz gibi yönlendirirler. Odessa’nın şehir planlamasını seveceksiniz. Binalar, yapılar oldukça eskidir ama çok sağlam yapıları bulunur, eski yaşlı ağaçları da.

Uygun Bir Yer Mi?

Odessa şehir rehberi
Odessa şehir rehberi

Arkadaşlar ben Odessa’ya 2018 Eylül ayında gittim. Kesinlikle paranızı dolar veya euro çevirerek gidiniz. Şehrin bir çok bölümünde döviz bürosu var. Orada Ukrayna Grivnası kullanılmaktadır. Arkadaşlar Odessa’da son dönemlerde doların artması nedeni ile çok uygun diyemeyeceğim. Sokaktan hediyelik eşya, beğendiğiniz bir araç alacaksanız sakın pazarlık yapmayı unutmayın. 4 yıldızlı bir otel çok pahalı değildir. Paranız çok ise tabiiki de çok kaliteli oteller vardır. Kıyafet tarzı üst baş almanızı pek önermem. Orada satılan tekstil eşyalarını bir çoğu Türkiye’den gidiyor. Kış ayları ya da sonbahar günleri gidecekseniz, kesinlikle kalın giysiler yanınıza alın. Odessa havası serttir.

Odessa’da ulaşım

Odessa’da Uber ile her yere gidebilirsiniz. Odessa gezilecek yerler
Odessa’da Uber ile her yere gidebilirsiniz.

Arkadaşlar ulaşım olarak Odessa’da Uber ile her yere gidebilirsiniz. Odessa şehir rehberi olarak yolculuğa çıkmadan önce Uberi cep telefonunuza indirip kayıt etmenizi öneririm. Odessa havalimanı’na indiğiniz gibi sizi her yerde olan uyanık taksiciler karşılayacak sakın kaymayın çünkü çok para istiyorlar. Ben taksiciye merak ettiğim için otelin ismini söyledim. “Ne kadar istiyorsun?” dedim. Bana 50 euro demişti. Yaklaşık 7 km yol için! Eee yermi Anadolu Çocuğu bunu. Ben gideceğim yerleri gitmeden önce çok araştırırım. Arkadaşlar Uberi daha önce kullanmadıysanız çok seveceksiniz. Hiç bir dili konuşamıyorsanız bile Uberle istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Odessa’ya gittiğiniz zaman bir telefon kartı almanızı öneririm, hem uygun hem interneti var hem de arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. İstanbul’dan THY ile 1 saat 30 dk ile orada olabilirsiniz.

Odessa Şehir Rehberi: Yemekler

Odessa Şehir Rehberi Odessa gezilecek yerler
Odessa Şhir Rehberi

Arkadaşlar hiç merak etmeyin! Çok yemek kültürleri var. İster Türk yemekleri, ister Yunan yemekleri, ister Uzak Doğu yemekleri, ister de Rus yemekleri ne isterseniz mevcut. Deribasovskaya Caddesi’nde hepsi mevcut. Odessa şehir rehberi olarak Alibaba Lokantasını öneririm. Orada güzel yemekler yemiştik. Deribasovskaya caddesinde çok kaliteli çikolata dükkanı var, bakmanızı tavsiye ederim. Ülkede Türk vatandaş çoğu yerde çalışmaktadır. Pek yabancılık çekmezsiniz.

Deribasovskaya Caddesi

Odessa gezilecek yerler listesinde Deribasovskaya Caddesi, araç trafiğine kapatılmış, turistlerin rahat bir şekilde gezip fotoğraf çekebildikleri mistik ve tarihi bir sokak. Bu sokak üzerinde iki tane Türk restorantı ve oldukça başarılı bir steak house var. Gitmenizi öneririm. Türk restorantının tam karşısında oldukça eski bir pasaj var, görülmeye değer. Cadde boyunca çok kaliteli mekanlar sokak müzisyenleri görseli ile adeta tarih kokan muazzam yapılar gözünüze çarpıyor. Güzel ve otantik bir cadde, sıkılmadan gezebileceğiniz kafeler mevcuttur. Gündüz güzel, gece daha başka bir güzel. Caddede bir çok hediyelik eşya yeri var. Açıkçası burası Odessa’nın kalbi diyebiliriz. Genel olarak restoranlarda fiyatlar gayet makul. Sonu büyük bir kiliseye çıkar. Şehir güzel, binalar sanatsal, fakat insanlar çok kaba. Kuşçulardan uzak durun cidden 2000 grivni kaptırmayın. Elinde güvercin olan kişiler den uzak durun siz sormadan sizin omzunuza güvercini koyuyor resim çekip para istiyorlar. Başımıza geldi o yüzden dikkat edin. Parklar da oturun ve Odessa’nın tarihi binalarını izleyin.

Odessa Şehir Rehberi Gece Hayatı

Odessa Gece Hayatı
Odessa Gece Hayatı

Odessa gece hayatı hareketlidir ama dikkat etmeniz konular var. Sakın eşi olan Ruslara göz atmayın. Odessa’da çok kaliteli mekanlar, diskolar, striptiz kulübü hatta para harcarım derseniz Odessa’da limuzin kirama vardır, içinde Rus kızlarıyla beraber eğlenebilirsiniz. Maalesef mekanlar birbirine yakın değildir bu nedenle her yere Uber ile gidebilirsiniz

Gece Kulüpleri

1-) Palladium Night Clup

2-) Jennifer Night Club

3-) Morgan Club

4-) Gentlemen s clup flırt

5-) Axis Club

Arcadia

Yaz aylarının eğlence merkezi. Hem gündüz hem gece eğlencenin merkezi burası. Şehir merkezinden taksi ile 15-20 dk sürüyor. Sağlı sollu vakit harcayabileceğiniz mekanlar var. Yolun sonunda itaka, ibiza, bono gibi ünlü beach clubları göreceksiniz. Gündüz için girişler 250-400 grivna arası değişiyor. Odessa’nın plaj ve barlar bölgesi yazın Odessa’ya gideceklerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Denizi çok iyi olmasa da dolup taşıyor. Gece de beach clublar diskoya dönüşüyor. Mükemmel eğlencenin adresi.

Odessa Şehir Rehberi: Gezilecek Yerler

1-)Batı ve Doğu Sanatı Müzesi

2-)Puşkin Müzesi

3-)Denizcilik Müzesi

4-)Derybasivska Sokağı

5-)Opera Binası

6-)Arcadia

7-)Potemkin Merdivenleri

8-)Odessa Şehir Bahçesi

Odessa şehir rehberi yazımızda aktaracağımız bunlarla sınırlı değil elbette! Diğer seyahat yazılarımız için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler