Ninjalar Hakkında Hurafeler ve Yanlış Bilinenler

Abone ol

Ninjalar hakkında yanlış bilgilere neden olan kaynaklar genelde Hollywood yapımı filmler oluyor. Bu yazıda ninja ve samuray hakkındaki hurafelerin asıllarını okuyacaksınız. Bu arada ninjaları genel olarak tanıttığım bir önceki yazımı okumadıysanız, buradan okuyabilirsiniz.

1. Hurafe: Ninja ve Samuraylar Düşmandırlar

Bazen böyle gibi gözükse de, her ninja aslında samuray sanatlarını ve birçok samuray da ninja sanatlarını çalışmakta idi. Bazı Daimyo’lar kendi gizli birliklerini kurarken onlara ninja taktiklerini öğrettiriyorlardı. Çoğu zaman samuray ile ninjayı birbirinden ayırt etmek çok zordu ve birbiri içine geçmişlerdi, zaten normal hayatta böyle bir ayrıma da ihtiyaç duyulmuyordu. Bir ninja hiçbir zaman gerçek kimliğini belirtmediğinden kimin kim olduğu asla bilinmezdi bu yüzden ninjalar hakkında gerçek tarihi ancak ninja klanlarının tomarlarından öğrenebiliyoruz. Yıllar sonra Meiji döneminde samuraylık bir kahramanlık edası ile yeni Japon toplum ve ordu sistematiklerine örnek gösterilirken sanki tarihte hiç ninja olmamış gibi yazılan tarih kitapları Japonları bu insanlardan bihaber kılmıştır. Ancak günümüzde İga ve Koga tomarlarında yazılı olan olaylar, kişiler ve resmi Japon tarihi karşılaştırıldığında birçok saklanan olayın asıl sorumlularının ninjalar olduğu gün ışığına çıkmıştır. Bununla ilgili akademik çalışmalar yapılmış ve kitaplar basılmıştır.

Ninjalar Samuray

2. Hurafe: Ninjalar Acımasız Katillerdir

Ninjaların çok etkin olarak etkilerini gösterdiği Sengoku döneminde yaşam çok acımasızdı ve ölüm her an kapıyı çalabilirdi. Kast sistemi kendini gösteriyordu ve en üst seviyede samuray sınıfı bulunuyordu. Shinobiler herhangi bir kast sınıfına değildiler ve gizli bir hayat sürüyorlardı. Sayıca az olan ninjalar aynı zamanda tarım, balıkçılık veya sanat ile de ilgileniyorlardı. Savaşmak için değil üretmek için yaşıyorlardı, gerektiğinde bir suikast ile birçok kişinin hayatını kurtarıyordu. Gizli ve güçlü bir grup olduklarından düzeni elde tutan savaşçı Samuray sınıfında korku yaratmış ve görüldükleri yerde katledilmişlerdi, Oda Nobunaga‘nın neredeyse tüm İga Ninjalarını çoluk çocuk demeden öldürmesi bunun göstergesidir.

Тема: компьютерные и видеоигры (три обезьяны в популярной культуре)

3. Hurafe: Ninjalar Siyah Giyerler

Ninja gerçekte görevinin gerektiği biçimde giyinirdi, yani belirli bir renk yoktu. Gece görevlerinde ise lacivert rengi tercih ederdi. Siyah geceleyin bile parlayan ve göze batan bir renktir, aynı zamanda doğada ”siyah” diye bir rengin karşılığı pek bulunmadığı için ayırt edilmesi kolaylaşır.

4. Hurafe: Ninjalar Görünmezdir

Aslına bakarsak doğru, ninja olabildiğince görünmezdir, aynı hayalet uçaklar gibi. Ninjalar gizlenme ve psikoloji üzerine çok iyi bir eğitim alırdı. İnsan duyularının zayıflığı, fizik kuralları, kimya, kişilerin batıl inançları ve korkularını en iyi şekilde kullanmışlardır. Çünkü çoğu insan göremediği hakkında düşünmek yerine hikaye uydurmayı çok sever.

Fuji Arts Japanese Prints - Fighting off Ninja, 1841 by Toyokuni ...

Okuduğunuz için teşekkürler. Bir dahaki yazım Ninjalar’ın Tarihi hakkında olacak. Takipte kalın.

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler