Ninja Nedir? Ninja Kime Denir? Ninjutsu Ne Demektir?

Abone ol

Ninja, Ninjutsu kullanan kişiye denir. Ninjalar feodal Japonya’da bir casus, paralı askerdi. Bir ninjanın işlevleri casusluk, aldatma ve ani saldırılar idi. Onların kuralsız savaş taktikleri ve anlaşılamayan yöntemleri, onursuz ve Samuray onurunun altında kabul edildi. Ninjutsu ise bir dövüş sanatı değil, savaş stratejileri üzerine kurulu olan bir sanattır. Ninjutsu ağırlıklı olarak Japonya’da İga ve Koga bölgelerinde yaşayan Ninja klanları tarafından geliştirilmiştir.

Sözcük Anlamıyla Ninja

Japonca ninja (忍者) sözcüğü iki kanjiden oluşmakta, 忍 (Nin) ve 者 (Ja). Nin, kelime anlamıyla dayanıklılık, sabır, kendine hakim olma manalarına gelirken, Ja, kişi anlamına geliyor. Yani ninja; kendine hakim olan, tahammül edebilen kişi anlamına gelebiliyor diyebilirim.

ninja symbol to transfer onto t-shirt (With images) | Ninja, Lego ... Ninjutsu

İlk kanjiye dikkatli baktığınızda kalp kanjisinin () üstünde hançer () kanjisini görebilirsiniz. Böylece ninjanın ancak adalet için silahını kullanacağı ve gücünün kaynağının sarsılmaz iradesi “Fudoshin” olduğunu bir kez daha hatırlatılır. Ninja tüm hayatını diğerlerine yardımcı olmak ve sevmek için yaşar. Savaşmasının nedenleri sadece ulusunu, ailesini, hocasını ve haksızlığa uğraşmış kişileri korumak olabilir. Tabii ki tarihte bu kurallara uymamış asiler bu sanatı (Ninjutsu) kötü amaçları için kullandılar, bu kişiler diğer ninjalar tarafından ve bazen de onları yakalayabilen Daimyo‘lar tarafından en ağır şekilde cezaya çarptırılmışlardır. Ninja sadece çevresine huzur katabilmek için gücünü arttırmak isterdi, bunun için de yüksek bir ahlaki değere ve doğru bir yüreğe (Fudoshin) sahip olmalı idi. Aksi takdirde bu kişi ancak ninja yeteneklerine sahip bir kukla olurdu.

Gölge insanları da denilen bu kişiler toplum ve doğa ile uyum ile yaşamaya çalışır ve kendilerine ruhsal güç vereceklerine inandıkları bazı ezoterik çalışmalar yaparlardı “Mikkyo, Shungedo ile ilgili çalışmalar“. Sabır, ağır çalışma ve kesin ölüm ile karşılaşmak onlarda bir çeşit erme duygusu oluşturuyordu. Hiçbir zaman tamamen savaşçı kişiliğini benimsemeyen bu insanlar yine de birçok savaşta özel gruplar olarak yer almış ancak birkaçı dışında (Hattori Hanzo gibi) hiçbiri gerçek kimliğini ortaya çıkarmamıştır.

北海道][自駕遊] 和洋融合的歷史巡禮路線-欣旅遊BonVoyage-欣傳媒旅遊頻道

Ninjalar Hakkında Daha Detaylı Bilgi

Ninja doğal olarak bir ninja ailesinde doğar ve küçüklükten itibaren eğitim alırdı, genellikle bir görev olmadıkça köyünden çıkmaz ve çok ağır olan eğitiminin yanında çiftçilik veya sanat ile ilgilenirdi. Eğitimi Ninpo Taijutsu (Ninja beden becerileri) ve Samuray‘ların temel savaş sanatının yanında, diplomasi, görgü kuralları, gizli fırlatma silahları, tırmanma, sessizlik, gizlenme, su teknikleri, kılığa girme, üfleme oku, zehirler, patlayıcılar ve hava durumu tahmini gibi sanatları da kapsıyor idi (Ayrıca bunlar Ninjutsu’nun alt dallarıdır). Doğallık onların vazgeçemedikleri bir yaşam tarzı olunca bu ruh hali onların hayatta kalma tekniklerine de yansımıştır. Bazı Ninjutsu teknikleri 5-6.yüzyıla kadar dayanır ve savaş stratejilerinin temelinde Çin savaş taktikleri vardır (Sun Tzu‘nun Savaş Sanatı eserindeki bilgiler mesela).

京都・伏見稲荷で忍者になりきって任務を遂行できるアクティビティが ...

Ninjalar kendi aralarında bile kimliklerini gizli tutarlar, bazı ninja liderleri farklı köylerde farklı hayatlar sürerlerdi, buna en iyi örnek ünlü Momochi Sandayu‘dur. Kendisinin 3 ayrı evi, eşi ve ailesi vardı. Ninjalar özellikle 2 ana bölgede güçlü idiler; bunlar Koga ve İga köyleridir. Farklı bölgeler olsa bile çalışılan teknikler birbirine çok benzer ve bazı ailelere özel teknikler dışında her ninja aynı eğitimi alırdı. Bazı aileler kendilerine daha yararlı olacaklarını düşündükleri için casusluk ve bilgi sızdırma tekniklerine ağırlık verirken, bazıları savaş stratejileri gibi farklı dallara yönelmişti.

Bunun yanında Japon tarihinde birçok Daimyo (derebey) ninja benzeri örgütler ve özel timler kurmuş, bu timler daha çok gizli operasyonlar için eğitilmiş ve Ninjutsu’nun belli bölümleri konusunda uzmanlaşmışlardı.

Kısaca çok yetenekli ve tehlikeli savaştan kaçınan ancak gerektiği zamanda ihtiyaç duyulan bir savaşçı olan ninjalar böyle idi.

Bir sonraki yazılarda ninjalar hakkında hurafelere ve ninjalar tarihine değineceğim. İyi okumalar dilerim.

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler