MSÜ Ne Zaman? MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır?

Abone ol

MSÜ ne zaman MSÜ başvurusu nasıl yapılır? Başvuru bireysel olarak yapılır mı? MSÜ sınav ücreti ne kadar? MSÜ sınavı kaç dakika? Sınav formatı ve içeriği nasıl? Bu sınavı geçmek kazanmak için yeterli midir? Meraklıların aydınlanması için beraber soruları cevaplıyoruz. 2022 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 27 Mart 2022 Pazar günü saat 10:15’te başlayıp 135 dakika sürecektir. Soru sayısı 120’dir. Bu yönüyle TYT sınavıyla birebir uyumludur. Sınav başvuruları ise başlamış olup, 13 Ocak-09 Şubat 2022 tarihleri arasında tamamlanacaktır. Sınav ücretinin son ödeme günü ise 10 şubat olarak belirlendi. MSÜ 2022 sınav ücreti ise 130 lira. Başvuru tarihini kaçıranlar 22 Şubat günü geç başvuru yapabilecek ancak ücret %50 fazla olacaktır. Adaylar başvuruyu yaptıktan sonra ösym başvuru ekranında öde butonuna tıklayarak kart bilgileri ile kolayca ücretlerini yatırabilecekler.

MSÜ sınav başvurusu için iki yöntem mevcut. Eğer e-devlet şifreniz ve yeni kimliğiniz varsa ösym şifresi almadan yani başvuru merkezi olan bir okula para ödemeden e-devlet üzerinden sınav işlemleri kısmına girerek gerekli kimlik, adres, iletişim, eğitim, bilgileri doldurup şahsi olarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Elbette bu dediğim 12. sınıfta öğrenim görmekte olan mezun olmamış öğrenciler için bir öneridir. Zira mezun bir öğrenci bir önceki sınav döneminden edinmiş olduğu Ösym şifresine zaten sahip. Bu da demek oluyor ki kendi işini kendisi görebilir. Diğer yöntem ise başvuru ücretine denk gelen seçenektir. Bakanlıkça daha önceden başvuru merkezi olarak belirlenen okullardan birine giderek başvuru ücreti ödeyip işleminizi yaptırtabilirsiniz. Tercih sizin.

MSÜ KAZANMAK İÇİN BU SINAV YETER Mİ?

MSÜ ne zaman SINAVI BAŞVURU sınav parası
ÖN ELEME

Asıl önemli kısım burada başlıyor. Yaklaşık yarım milyon öğrencinin hayalini süsleyen bu sınav msü kazanmanızı sağlamıyor. Ancak kaybetmenize sebep olabilir. Çünkü sınavın işlevi eleme yapıp bir sonraki aşamaya kalmayı başaran öğrenci listesini belirlemek. Eleme yapıldıktan sonra geriye kalan havuzdakiler potansiyel askeri öğrenci adayları oluyorlar. Sonraki aşamaysa spor, yks ve sözlü mülakattan alınan puanların katkılarıyla netleşecektir. En büyük pay ise YKS puanına (%50 civarı) aittir. Eleme sınavı güncel tyt formatına konu ve soru tipi olarak birebir uyumlu denilebilir. Adayların geçmiş yıllarda çıkan msü sınav sorularını çözmelerini ve aslan payına sahip olan YKS kısmına ağırlık vermelerini öneririm. Sınav sürecinde desteğe ihtiyacı olanlar iletişime geçebilirler.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler