Miyamoto Musashi Sözleri ve Sanat Eserleri

Abone ol

Miyamoto Musashi, bir Samuray olmasıyla beraber ressam, filozof, stratejist, yazar, zanaatkar, kaligraf, şairdi. Bu yazımda sizlere, onun sözlerini, sanatını tanıtacağım.

Miyamoto Musashi’nin yaşamını anlattığım bir önceki yazıyı okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Miyamoto Musashi’nin Dokkodosu

”1) Her şeyi olduğu gibi kabul et.
2) Zevki, zevkin kendisi için arama.
3) Hiçbir şartla, kısmî bir hisse bel bağlama.
4) Kendini yüzeysel, dünyayı derin düşün.
5) Tüm yaşamın boyunca arzulardan kop.
6) Yapmış olduğun hiçbir şeyden pişman olma.
7) Asla kıskanç olma.
8) Asla bir ayrılığın seni üzmesine izin verme.
9) İçerlenmek ve şikâyetçilik, ne kendin için ne de başkaları için uygundur.
10) Aşkın ya da şehvetin sana rehberlik etmesine izin verme.
11) Tüm şeyler arasında özel bir tercihin olmasın.
12) Yaşadığın mekanı aldırış etme.
13) İyi yiyeceğin tadının peşinden koşma.
14) Artık ihtiyacının kalmadığı mala mülke tutunma.
15) Davranışlarını, alışılagelmiş inanışları takip ederek yapma.
16) İşe yarayanın ötesinde silah toplama veya bu silahla antrenman yapma
17) Ölümden korkma.
18) İhtiyarlık zamanına mal mülk ya da arazi biriktirmeye çalışma.
19) Buda’ya ve tanrılara saygı göster ama onların yardımlarına bel bağlama.
20) Bedenini terk edebilirsin ama şerefini korumalısın.
21) Yol’dan asla sapma.”

Go Rin No Sho’dan (Beş Çember Kitabı) Alıntılar

”Strateji öğrenmek isteyenlere, benim Yol’um bu:
1. Dürüst düşünceden sapma.
2. Öğrenme, temrindedir.
3. Her sanatla tanışık ol.
4. Bütün mesleklerin Yol’ları öğren.
5. Dünyevi konularda kazançla kayıbı ayırt et.
6. Her şeye ilişkin sezgisel yargı ve anlayışın olsun.
7. Görülemeyen şeyleri algıla.
8. En küçük ayrıntıyı dahi önemse.
9. Yararı olmayan hiçbir şey yapma.”

”Bu kitabı incele, her sözcüğü okuduktan sonra üzerinde düşün. Anlamı gevşekçe yorumlarsan yolda yanılırsın”

”Zen’de aydınlanma davranış değişikliği anlamına değil, gündelik yaşamın doğasının kavranması anlamına gelir. Varış noktası, başlangıçtır ve büyük erdem, yalınlıktır.”

”Kendin dışında seni daha iyi, daha güçlü, daha zengin, daha hızlı veya daha hızlı yapacak hiçbir şey yok. Her şey içinde. Her şey var. Kendinden başkasını arama.”

”Kendin hakkında basit, dünya hakkında derin düşün.”

”Dağın doruğuna giden birden fazla yol olduğunu anlamalısın.”

“Dövüş sanatlarının nihai amacı onları kullanmak zorunda kalmamaktır.”

”Başkalarını kontrol etmek istiyorsan önce kendini kontrol etmelisin.”

”Sadece alıştırma yaptığın şekilde dövüşebilirsin.”

”Her sanat ile tanışık ol.”

”Silahlar arasında yeğlediğin bir tanesi olmamalı. Bir silahla fazlasıyla içli dışlı olmak da, onu iyi tanımamak kadar kötüdür. Komutanların sevip sevmeme gibi bir durumları olmamalıdır. Bunları iyice öğren.”

“Bir savaşçının hayatta olmasının tek nedeni savaşmaktır ve bir savaşçının savaşmasının tek nedeni kazanmaktır.

blank
Miyamoto Musashi’nin otoportresi

”Bulaştırmak” Tekniği

”Birçok şey bulaştırabilir. Uyku hali, esneme gibi. Zaman da bulaştırılabilir.”

”Geniş ölçekli stratejide, düşman heyecan belirtileri gösterip aceleci davrandığında, hiç aldırma. Tümüyle dingin dur, düşman bir süre sonra bundan etkilenecektir. Bir ruhu bulaştırdığını gördüğünde, Boşluk ruhuyla şiddetli bir saldırıyaa girişip onu yenebilirsin.”

”Tekil dövüşte, beden ve ruhunu gevşetip, düşmanın da gevşediği an, ondan önce davranıp güç ve hızla saldırarak kazanabilirsin.

“Birini sarhoş etmek” diye bilinen yol da buna benzer. Düşmana bezgin, dikkatsiz ya da güçsüz bir ruh da bulaştırabilirsin.”

”Sadece bir gezegeni inceleyerek tüm evreni anlaman zordur.”

“Stratejide önemli olan, düşmanın yararlı eylemlerini önlemek ama işe yaramaz eylemlerine izin vermektir.”

”Yol ne olursa olsun, strateji ustası hızlı davranmaz. Tabii ki yavaşlık kötüdür. Gerçekten yetenekli insanlar zaman kaybetmez ve her zaman planlı olur, ve asla meşgul gözükmezler.”

blank
Miyamoto Musashi’nin yaptığı Fudo Myo-o heykelinin replikası.

”Durumları gerilimsiz karşıla ki tedirginlik olmasın; ruhun dingin ve önyargısız olsun. Ruhunun dingin olduğu anlarda bile bedenini gevşetme, bedenin gevşediğinde ruhunu koyuverme. Bedenin ruhunu etkilemesin; ruhun da bedenini. Ne cansız ol, ne de aşırı canlı. Coşkuya kapılmış bir ruh da güçsüzdür, bitkin bir ruh da. Düşmanın ruhunu okumasına fırsat verme.”

”Sürat nesnelerin, ritim içinde olup olmayışlarına bağlı olarak hızlı ya da yavaş gözükmelerini anlamına gelir. Yol ne olursa olsun, strateji ustası hızlı gözükmez.”

Gölgeye Tutunmak

“Gölgeye tutunmak”, düşmanın saldırı ruhunu görebildiğinde başvurabileceğin bir yoldur.
Geniş ölçekli stratejide, düşman saldırıya geçtiği zaman tekniğini kuvvetle alt edebileceğini kendisine hissettirirsen, fikrini değiştirir. O zaman sen de ruh durumunu değiştirip, onu alt et.”

”Bir adamı yendiğinde dünyadaki herkesi alt edebilirsin. Birini yenme azmi ile on milyon insanı yenme azmi arasında fark yoktur.”

”Bu, gerçektir: hayatını feda ettiğinde, silahlarını tümüyle kullanmış olmalısın. Bunu yapmamak, silahlardan birini çekmeden ölmek, hatalıdır.”

”Bütün strateji biçimlerinde dövüş duruşunu gündelik hayatta da sürdürmek ve gündelik duruşunu dövüş duruşu haline getirmek gereklidir. Bunu iyi araştırmalısın.”

Perdeyi Açmak

”Düşmanın ruhunu göremediğin zaman perdeyi açarsın. Geniş ölçekli stratejide, düşmanın vaziyetini göremediğin zaman şiddetle saldırmak üzere olduğunu hissettir; böylelikle kaynaklarını keşfedebilirsin. Kaynaklarını bir kez öğrendikten sonra, farklı bir yöntemle onu altetmek kolay olur.”

”Tekil dövüşte de, düşman niyetini anlamaman için art ya da yan uzun kılıç tutumu taknırsa, saldırır gibi yap, düşman ruhu gördüğü sanısıyla sana silahını gösterecektir. Sana gösterilenden yararlanarak, kesinlikle kazanabilirsin. Eğer ihmalci davranırsan zamanlamayı kaçırırsın. Bunu iyi araştır.”

blank
Miyamoto Musashi tarafından yapılmış bir manzara resmi.

”Ateş ister küçük olsun ister büyük, ruhu acımasızdır; savaşın ruhu da böyledir. Çarpışmaların Yolu, birebirde de on bin kişilik savaşta da aynıdır.”

“Başlangıçta zor gelebilir, ancak her şey başlangıçta zordur.”

”Geniş ölçekli stratejide insanlar hep düşmanın daha güçlü olduğunu düşünüp ihtiyatlı davranırlar. Ama askerlerin iyiyse, stratejinin ilkelerinden anlıyorsan ve düşmanı nasıl yeneceğini biliyorsan, kaygılanacak bir şey yoktur.” 

”Stratejide uzak şeyleri yakın gibi görmek ve yakın şeylere uzaktan bir bakış atmak önemlidir.”

”Düşmanın ruhunu görmesine izin verme.”

”Her şey çökebilir; evler, bedenler, düşmanlar… Her şey ritmini kaybetmeye başlayınca çöker.”

”Savaşçının yolu ölümü kararlıca kabullenmesidir.”

”Öğretmen iğne, öğrenci iplik gibidir. Sürekli pratik yapmalısınız.”

”Hem dövüşte hem de gündelik yaşamında kararlı ama sakin olmalısın.”

”İnsanlar tarafından aldatılamaz hale geldiğinde, stratejinin bilgeliğine erişmiş olacaksın.”

”Bütün strateji biçimlerinde dövüş duruşunu gündelik hayatta da sürdürmek ve gündelik duruşunu dövüş duruşu haline getirmek gereklidir. Bunu iyi araştırmalısın.”

”Stratejiyi yıllarca çalış ve bir savaşçı ruhu edin. Bugün, dünkü benliğin üzerinde bir zaferdir; yarın ise senden daha güçsüz insanlar üzerine zaferin olacaktır.”

”Yaptıklarından pişmanlık duyma.”

blank
Miyamoto Musashi’nin kuş mürekkep resimleri.

Ezmek

”Bu, kendinden zayıf olan düşmanı ezmek anlamına gelir. Geniş ölçekli stratejide, düşman taraf bizden az olduğunda, ya da sayıca fazla olsa da, ruhen güçsüz ve düzensiz olduğunda, şapkasını gözlerine indiririz, yani onu tamamen ezeriz. Eğer yeterince ezmezsek kendini toparlayabilir. Ezme ruhunu iyi kavramalısın.”

”Tekil dövüşte, düşman bizim kadar usta değilse, ritmi bozuksa ya da kaçınma, gerileme tutumlarına girmişse, durumuna acımadan ya da soluk almasına fırsat tanımadan onu doğrudan ezmelizi. Onu bir kerede ezmek, önemlidir. Önemli olan, durumunu biraz olsun düzeltmesine olanak tanımamaktır. Bunu derinlemesine bellemelisin.”

”Bir kez saldırdıysan ve başarısız olduysan, ikinci kez aynı taktiği kullanarak başarılı olman mümkün değildir. Daha önce denediğin ve başarısız olduğun bir taktiği bir kez daha kullanıp yine sonuçsuz kalırsan artık saldırı tekniğini değiştirmelisin.”

”Algı güçlü, görüş ise zayıftır.”

”Büyük kılıç ustası her zaman çevresinden önce davranır. İyi bir kılıç ustasını yenemezsiniz, çünkü bilinçaltında her gerçek eylemin kökenini görür.”

”Strateji yarışmasında düşman tarafından yönlendirilmek, kötüdür. Her zaman onu sen yönlendirebilmelisin.  Doğaldır ki, düşman da daima bunu kollayacaktır, ama izin vermezsen senden önce davranamaz.”

blank
Miyamoto Musashi’den bir kaligrafi ve iki Daruma (Bodhidharma) resmi.

Boşluk

”Boşluk ruhu, hiçbir şeyin olmadığı noktadır. İnsanın bilgisine dahil değildir. Tabii boşluk, hiçliktir. Varolan nesneleri bilmekle, varolmayanı da bilebilirsin. Boşluk budur.”

”Bu dünyadaki insanlar, nesnelere hatalı bakıyor, anlamadıklarını boşluk sanıyorlar. Gerçek boşluk bu değildir. Yolunu şaşırmadır.”

”Strateji Yolu’nda savaşçı eğitimi görenler, hünerlerinde anlamadıklarının boşluk olduğunu düşünürler. Gerçek boşluk bu da değildir.”

”Strateji Yolu’na ulaşmak için savaş sanatlarını tam olarak incelemeli ve savaşçı Yolu’ndan en ufak şekilde olsun, sapmamalısın. Ruhun yerleşikliğe eriştiğinde, gün be gün, saat be saat temrin et. İkili yürek ve us ruhunu bile ve ikili algı ve görüş bakışını kesinleştir. Ruhun hiç bulutlu olmadığında, yolunu şaşırma bulutları dağıldığında, gerçek boşluk, işte budur.”

”İster Budizm’de olsun ister sağduyuda, gerçek Yol’u kavrayana dek, olguların doğru ve yolnda olduğunu düşünebilirsin. Oysa, nesnel olarak baktığımızda, dünyanın yasaları açısından baktığımızda, gerçek Yol’dan ayrılan birçok öğreti görürüz. Temel olarak doğruluğu, Yol olarak da gerçek ruhu kabullenerek bu ruhu iyi tanı. Stratejiyi geniş anlamıyla doğruca ve açıklıkla uygulamaya konul.”

blank
Miyamoto Musashi tarafından yapılmış iki tsuba.

”O zaman olguları geniş anlamıyla kavramaya başlar, ve boşluğu Yol olarak kavrarken, Yol’un da boşluk olduğunu görürsün.”

Boşlukta erdem vardır, kötülük yoktur. Bilgeliğin varoluşu vardır, ilkenin varoluşu vardır, Yol’un varoluşu vardır, ruh ise hiçliktir.”

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler