Miyamoto Musashi Kimdir? Musashi Miyamoto Biyografi

Abone ol

Miyamoto Musashi, bir ronin yani efendisi olmayan Samuray idi. Sengoku döneminin (1467-1603) sonlarında doğdu. Tüm Japonya’yı dolaşarak 60’dan fazla teke tek dövüşe girmiş ve hepsini kazanmıştır. Japonlar bu yüzden ona Kılıç Bilgini, Kılıç Piri, Kılıç Ustası anlamına gelen anlamına gelen ”Kensei” ünvanını yakıştırmışlardır. Japonya’nın gelmiş geçmiş en iyi kılıç ustalarından birisidir. Sadece Samuray değil, aynı zamanda ressam, filozof, stratejist, yazar, zanaatkar, kaligraf, şairdir.

Miyamoto Musashi’nin Kısaca Hayatı

Musashi yedi yaşındayken kendisi de Samuray olan babası Munisai ya öldü ya da çocuğunu terk edip gitti. Annesi de ölmüş olduğundan, Musashi ya da çocukluk adıyla Bennosuke’ye anne tarafından bir rahip olan dayısı baktı. Böylelikle Musashi’nin çocukluğu, Daimyo Hideyoshi’nin Japonya’yı birleştirme seferleri sırasında şiddete teslim olmuş ve mutsuz bir ülkede bir yetim olarak geçti. Haliyle Musashi’de böylesine çatışma dolu bir ortamda büyüdü. Ancak güçlü iradesi ve yaşından büyük gösteren gövdesiyle fırtınalı bir gençti. Kenjutsu’ya dayısının isteğiyle mi yoksa kendi şiddete yatkın doğasının itimiyle mi başladı bilinmiyor, ama daha on üç yaşındayken bir kavgada birini öldürdüğü kaydedilmektedir. Bu kişi, Shinto Ryu savaş sanatları okulundan, kılıç ve mızrak kullanımında ustalaşmış Arima Kihei idi. Çocuk, adamı yere vurup, doğrulmaya çabaladığında başına bir sopayla vurdu, Kihei kan kusarak öldü. Musashi’nin bundan sonraki vuruşması, on altı yaşındayken Tadashima Akiyama’yı alt ettiği karşılaşma oldu.

Bu sıralarda evinden ayrılarak ”Savaşçı Hacı”na başlamak üzereydi; bu uzun gezi onun çok sayıda dövüşten zafer ile ayrılması ve altı kez savaşa katılmasıyla sürdü ve sonunda, ruhsal arayışını tamamlamış olarak, elli yaşında yerleşikliğe geçti. 1643’te Regiando diye adlandırdığı mağaraya çekildi. Burada meditasyon yaptı ve Go Rin No Sho (Beş Çember) kitabını yazmaya başladı. Ölüm döşeğinde iken kendisine zırh giydirilmesini emretti. Bu onun ölürken bile savaşa hazır olduğunun bir göstergesiydi. 1645’te öldü ve üstündeki zırh ile gömüldü.

blank

Musashi’nin Serüveni

İlk düellosunu 13 yaşında Arima Kihei ile yaptı, onu bir tahta sopa ile öldürerek doğal yeteneğini göstermiş oldu. 1599’da yani 15 yaşında evindeki tüm eşyaları bırakarak köyünden ayrıldı, zamanın çoğunu düelloları anlamak için geçirdi. 1600 yılında Doğu Ordusu ile Batı Ordusu arasında olan Sekigahara Muhaberesi’nde Doğu Ordusu’na katıldı, hem arkadaşlarını hem de savaşı kaybetti. Daha sonra ortadan kayboldu.

Belgeselin tamamını burdan izleyebilirsiniz

Yoshioka Ailesi ile Olan Mücadelesi

Yoshioka Okulu’nun (Yoshioka-Ryuu) başı olan Yoshioka Seijuro’ya meydan okuması ile 1604’te yani 20 yaşında başkent Kyoto’da tekrar ortaya çıktı. Seijuro düelloyu kabul etti. Dövüş mekanına Seijuro gerçek bir kılıç ile geldi. Musashi’nin ise sadece tahta bir kılıcı (Bokuto veya Bokken) vardı. Musashi sert bir şekilde Bokutosu ile Seijuro’nun koluna vurdu, Seijuro’nun kolu kırıldı. Uşakları onu bir sedye içinde şatosuna taşıdılar, utançtan samurai topuzunu kesti. Seijuro savaşçılığı bırakıp bir Zen keşişi olarak hayatına devam etti. Musashi bu olaydan sonra başkentte dolaşmayı sürdürdü, şehirdeki varlığı Yoshioka ailesini endişelendiriyordu. İkinci kardeş Denshichiro, abisinin intikamını almak için Musashi’yi düelloya çağırdı. Musashi çarpışma yerine geç gitti ve karşısındakinin başını tahta kılıcıyla yararak öldürdü.

Her ne kadar Musashi’nin bu dövüşte Bokuto kullandığı bilinse de bu animasyon ya kurgulanmış ya da gerçek kılıç kullandığı rivayete dayanılarak yapılmış
belgeselin tamamını burdan izleyebilirsiniz

Artık aile reisi Seijuro’nun çocuğu Matashichiro idi ve Musashi’nin Denshichiro’yu da öldürmesiyle Yoshioka Ailesi’nin onuru yerlerdeydi. Kyoto’nun dışında İchijou-ji tapınağına yakın bir yerde olacak dövüşe Yoshioka Ailesi Matashichiro’yu Musashi’nin karşısına sürdüler. Ancak Matashichiro sadece bir yemdi. Dövüş mekanına bir sürü okçu, misket tüfekli asker ve kılıç kullanan adam getirdiler. Musashi mekana geç gelme alışkanlığını bozarak bu kez mekana erken geldi ve bu sefer bir uzun, bir kısa iki keskin kılıç kuşanmıştı. Musashi bir ağacın üstüne saklandı. Matashichiro, Musashi’nin geç ve yanında başka adamlarla geleceğini düşünmüştü.

Yoshioka’nın adamları, etrafa yayılmış bir biçimde saklanırken Matashichiro geride Musashi’yi bekliyordu. Zamanı geldiğinde Musashi saklandığı yerden zıplayarak Matashichiro’nun başını kesti. Bunun olmasıyla, Yoshioka uşakları panikleyip saklandıkları kovandan çıktılar ve Musashi’ye saldırmaya başladılar. Miyamoto Musashi hem düşmanlardan kaçmak hem de onları öldürmek için ikinci olan küçük kılıcını da çekmek zorunda kaldı. Hem saldırıyor hem de savunuyordu. Bu ”Niten İchi” (İki cennetin birliği) veya Nito İchi” (İki kılıcın birliği) kılıç stilinin başlangıcıydı. Musashi, bu dövüşler sayesinde bir efsane haline geldi ve aynı zamanda Yoshioka Kılıç Okulu (Yoshioka-Ryuu) son buldu.

Belgeselin tamamını burdan izleyebilirsiniz.

Miyamoto Musashi’nin Savaşçı Hacı (Musha Shugyou)

Yoshioka Ailesi ile olan vuruşmalardan sonra başkent Kyoto’dan ayrılan Musashi, 1605 ile 1612 arası yeteneklerini bilemek için Savaşçı Hacı’na (Musha Shugyou) başladı. Kaynaklar onun Kyoto’dan ayrıldıktan sonra savaşçı keşişlerden öğrenmek ve onlarla dövüşmek için Nara şehrinin Hozoin Mızrak Okulu’na (Hozoin-Ryuu) gittiğini söyler. Nara’dan sonra Nara yakınlarındaki Banshu’da olan Enkoji Tapınağı’na yerleşti, burada baş keşişin kardeşi Tada Hanzaburo’ya bildiklerini öğretti. Hanzaburo’nun torunu Tada Genzaemon, dedesinin Musashi’den öğrendiği Enmei-Ryu (Niten-Ryu’nun diğer bir adı) ile İaijutsu’yu birleştirerek Ensei-Ryu’yu oluşturmuştur.

Musashi Savaşçı Haçı’nda iken üç önemli düelloya girmiştir

Miyamoto Musashi ile Shishido Baiken

Miyamoto Musashi; hiç yenilmemiş, iyice yaşlanan bir Kusarigama (Bir orak ve orağın altındaki zincirin ucuna metal bir ağırlık bağlanmasından oluşan silah) kullanıcısı olan Baiken ile Nara’dan Edo’ya giderken bir köprüde tanıştılar.

blank

Baiken, Kusarigama’nın zincirini Musashi’nin kılıcına fırlatarak zinciri kılıcın etrafına doladı ve kendine doğru çekmeye başladı. Aralarındaki boşluk iyice kapanmaya başlıyordu. Musashi ise kısa kılıcını çıkardı. Bundan sonra olanlar hakkında bir çok teori vardır. Bazı kaynaklar Musashi kısa kılıcını Baiken’e fırlattı ve Baiken’de zincir ile tuttuğu uzun kılıcı bırakmak zorunda kaldı; böylelikle Musashi uzun kılıcıyla Baiken’e doğru hızlıca koşarak onu öldürdü der. Bazı kaynaklar kısa kılıcını fırlattı ve bu şekilde öldürdü der. Bazı kaynaklar kısa kılıcını fırlatıp Baiken’in üstüne çullandı ve Baiken’in belindeki küçük kılıcı çekerek onu öldürdüğünü söyler. Musashi Baiken’i kısa kılıçla öldürdü; ancak nasıl öldürdüğü tam olarak belli değil.

Belgeselin tamamını burdan izleyebilirsiniz.

Miyamoto Musashi ile Muso Gonnosuke

Musashi Edo’dayken Muso Gonnosuke adında bir adam geldi, dövüş istiyordu. Muso Gonnosuke bir çok silahın ustasıydı; ama tercih ettiği silah 1 metre 82 santimlik bir sopa olan Bo idi. Miyamoto Musashi ise biri uzun biri kısa iki kılıç kullanıyordu ve namı yayılmış bir ronin (Efendisiz Samuray) idi.

Birinci düelloları

Kim kime meydan okudu bilinmiyor. Muso ilk vuruşunu Bo’su ile yukarıdan aşağıya doğru yaptı. Musashi iki kılıcı ile engelledi. Muso bu sert vuruşundan sonra vücudunu toplayamadığı için kaybetti; ancak Musashi onun canını bağışladı.

Muso Gonnosuke’nin İnzivası

Muso, yenilgiden sonra bir Şinto tapınağına çekildi ve Musashi’yi yenmenin yollarını aramak için meditasyon yapıp, düşündü ve sonra aklına yeni bir silah yapma düşüncesi geldi. Bir meşe dalını kesti, bir Bo gibi biçimlendirdi ancak sadece biraz kısalttı. Bu 1.27 uzunluğundaki silaha Jo adını verdi. Bu silah için dövüş teknikleri geliştirmeye başladı. Bo’dan kısa olduğu için daha hızlıydı ve yakın mesafeden dövüşmek bu silah ile daha kolaydı. 2 yıl yoğun olarak çalıştı ve düellolara katıldı. Bunlar Musashi’nin kulağına geldi ve Muso’yu aramaya başladı.

İkinci düelloları


Musashi ve Muso ikinci defa dövüştüler. Miyamoto Musashi birinici dövüşte yaptığı gibi yapmaya çalıştı, başaramadı. Muso, Musashi’ye vurdu ve kazandı. Muso, birinci düellodan kendisini öldürmediği için Musashi’yi öldürmedi. Musashi kaybetti. Ancak Gonnosuke’nin kurduğu okul olan Shinto Muso-Ryu dışında bu ikinci düelloyu doğrulayan hiçbir belge yoktur. Musashi’nin kurduğu okul, Niten-Ryu, Musashi ile Gonnosuke berabere kalmıştır der ancak düellonun gerçekleştiği bile meçhuldur.

Miyamoto Musashi ile Sasaki Kojiro

1612’de Batı Bölgelerinin Efendisi olarak bilinen büyük Samuray Sasaki Kojiro ile dövüştü. Sasaki kendini Katana’dan uzun olan Nodachi kılıcında geliştirmişti.

Dövüş Ganryujima adasında gerçekleşecekti. Sasaki özel tekniği olan ”Tsubame-Gaeshi”nine (Dönen kırlangıç kesişi) güveniyordu. Bu teknik Nodachiyi ilk aşağı doğru temiz bir savuruş hemen ardından aşağıdan yukarıya temiz bir savuruş ile gerçekleşiyordu. Böylesine bir hareket Nodachi’den beklenmiyordu; çünkü Nodachi çok uzundu. Ve aşağıdan gelen vuruşu engellemesi zordu. Musashi, Sasaki’nin Nodachi kullandığını biliyordu bu yüzden gelmeden önce Sasaki’nin Nodachisinden uzun ve bayağı ağır olan bir Bokuto yaptı (Kürekten yaptığı söylenir).

Ve Musashi, psikolojik taktik olarak dövüş alanına her zamanki gibi geç geldi. Sasaki’yi saatlerce beklettiği söylenir. Geldiğinde alnına sarılı havluyla taranmamış saçlarını toplamış, giysilerinin yırtık, pis bir adam vardı karşılarında. Aslında bu da taktiklerinden birisiydi, kendisini aylak gibi göstererek karşısındaki rakibine kendini küçümsetiyordu. Düelloya gelmeden önce en güzel giysilerini giyen Sasaki de muhtemelen onu küçümsemiş olmalı.

Musashi geldiğinde Sasaki kılıcının kınını yere attı. Bunu gören Musashi ona ”Kınını daha fazla kullanmayacaksan, sen zaten kaybettin/öldün” dedi. Sasaki bu söz ile daha da sinirlendi. Musashi alçak zemindeydi ve bu bir dezavantajdı. Bu yüzden dümdüz, yüksek zemine koşmaya başladı ve güneşi arkasına alıp Sasaki’nin gözünü kamaştırdı. Sasaki Tsubame-Gaeshi tekniğini kullandı. Kılıcı Musashi’nin alnını kesti ancak Musashi Bokutosunun uzunluğu sayesinde Sasaki’nin kafatasına adeta kürek ile indirdi.

Başka bir anlatımda ise, Musashi’nin Sasaki’nin tekniğini yaparken kaburgasına darbe indirip ciğerlerini ezdiği söylenir. Ve ayrıyeten Sasaki öldüğünde şaşkınlıktan donmuş Sasaki yandaşlarını selamladığı söyleniyor. Başka bir kaynak Kojiro’yu öldürdükten sonra elindeki koca Bokutoyu fırlatıp bir kaç adım geriye giderek iki kılıcını birden çektiğini ardından bir bağırtıyla iki kılıcı yerdeki ölü Kojiro’ya soktuğunu/savurduğunu kaydetmektedir. Bu düello adını o dönemde Japonya’da çok fazla duyurduğu için hakkında bir sürü rivayet vardır; bu yüzden hepsini yazamayacağım.

Musashi’nin dövüş mekanına geç gelmesinin bir kaç nedeni olduğunu düşünülüyor. (Sıralama rastgeledir.)
1.Rakibini sinirlendirmek ve kendini kontrol edememesini sağlamak
2.Rakibin odağını bozmak 3.Gelişini denizin akıntısına göre ayarlamış olabileceğidir. Adaya geldikten sonra akıntının yönü değiştirmiştir. Musashi işini bitirdikten sonra sandalına atlamış ve akıntı sayesinde kendisinden intikam almak isteyen Sasaki yancılardan kaçmayı başarmıştır.

Gördüğünüz gibi Miyamoto Musashi, karşısındaki düşman hangi silahı kullanırsa kullansın, hatta o silahta ustalaşmış olsun, farketmedi. Musashi dövüşlerin ruhunu anlamıştı.

Belgeselin tümünü burdan izleyebilirsiniz.

Bu dövüşten sonra Miyamoto Musashi teke tek düelloları bırakmıştır. Aklından neler geçti veya neler hissetti bilmiyoruz ve yazımın konusu da bu değil zaten. Onun iç dünyasını anlamak için bu belgeseli izleyebilirsiniz.

Miyamoto Musashi’nin Daha Sonraki Yılları

Osaka Kuşatması

Tokugawa Şogunluğu, Toyotomi Ailesi’ni bir tehdit unsuru olarak görüyordu. Bu yüzden 1614’ten 1615’e kadar sürecek bir savaş patlak verdi. Tokugawa, Toyotomi’nin başkenti Osaka’yı almak için sefere çıktılar. Osaka Kuşatması; yaz seferi ve kış seferi olarak ikiye ayrılır.

Miyamoto Musashi de çoğu akademisyene göre bu savaşta Toyotomi’lerin yanına katıldı. Ancak bazı kaynaklar Musashi’nin kış seferinde Toyotomi tarafında, yaz seferinde Tokugawa tarafında savaştığını kaydeder. Osaka Kuşatmasından sonra Musashi öldürmeyi bırakmıştır.

Harimadaki Hizmeti

1615 yılında inşaat konusunda beceriler kazandıktan sonra Harima eyaletinden Daimyo Ogasawara Tadanayo’nun davetiyle “İnşaat Danışmanı” olarak Ogasawara’nın hizmetine girmiştir. Akashi Kalesi’nin inşası ve Himeji şehrinin düzenlenmesine yardımcı oldu. Bu sıralarda shuriken atma ve kenjutsu dalında eğitim vermiş, Enmei-Ryu tekniğini mükemmeleştirmiştir ve Mikinosuke adında bir erkek çocuğu evlat edinmiştir.

Enmei-Ryu stilini öğrettiği bir okul açtı ve burada öğrenciler yetiştirdi. Ünü daha da arttı ve Japonya’nın en iyi savaşçısı olarak anılmaya başlandı. Bu, Himeji kalesinin DaimyoHonda Tadamasa’nın kulağına gitti. Kendisi’nin en yetenekli Samurayı Miyake Gunbei’ye Musashi’nin dojosuna gidip onun en iyi Samuray olmadığını göstermesini emretti. Musashi düelloyu kabul etti ve silah seçimini (gerçek kılıç veya tahta bir kılıç) rakibine bıraktı.

Miyake Gunbei ile Olan Düellosu

Miyake Gunbei’in aldığı emir Musashi’nin yeteneğini test etmek, onu öldürmemekti. Bu yüzden bahçeden silah olarak kullanmak için bir parça bambu kesmeye karar verdi. Musashi de klasik tercihi olan Bokutoyu kullandı. Dövüş başladıktan birkaç saniye sonra Gunbei yenildi.

Şogun’a Kılıç Ustası Olma Girişimi

1622’de Musashi’nin üvey oğlu Mikinosuke, Himeji malikanesine hizmetkar oldu. Bu olay Musashi’nin yeni bir yolculuğa çıkmasının yolunu açtı. 1623’te Edo’ya giderek Şogun’un danışmanlarından biri olan Konfüçyüsçü alim Hayashi Razan ile tanıştı. Hayashi’nin yardımı ve aracılığıyla Şogun’un Kenjutsu öğretmeni olmak için başvurdu; ancak Şogun’un zaten iki kılıç ustası (Yagyu Munenori ve Mikogami Tenzen) olduğu için geri çevrildi. Bu yüzden Edo’dan ayrılarak ikinci üvey evladı Miyamoto İori’yi edineceği Yamagata şehrine doğru yola çıktı.

Mikinosuke’nin İntiharı

1626’da Miyamoto Musashi, ilk evlatlığı Miyamoto Mikinosuke tarafından ziyaret edildi. Mikinosuke, efendisinin öldüğünü ve junşi (Hizmetkarların efendileri öldüğü için intihar etmesi) denilen geleneğe uyarak efendisinin ardından seppuku (hara-kiri) yapacağını bildirdi. Babasına veda ettikten sonra görevini yerine getirmek için Edo’ya döndü.

Kumamoto’da Hosokawa Tadatoshi ile Arkadaşlığı

Musashi 1627 yılında tekrar seyahat etmeye başladı. (Seyahatte nereye gittiği ve seyahatin ne kadar sürdüğü bilinmez.) 1633 yılında İori ile birlikte resim çizmek ve antrenman yapmak için kısa süreliğine Kumamoto’ya yerleştiler. Kumamoto Kalesi’nin Daimyosu olan ve Hosokawa Tadatoshi’nin hizmetine girip, evlerinden birisinde kaldılar. Tadatoshi ile Musashi iyi arkadaş oldular. Musashi ona Niten-ryu stilini öğretti. Siyasi ve diplomatik konuları konuştukları gibi çay seremonisi yaptılar, kaligrafi gibi diğer sanat etkinlikleri de yaptılar. Ayrıca, Sasaki Kojiro da Hosokawa’nın hizmetkarlarından birisiydi.

Takada Matabei ile Yaptığı Düello

1634’de Iori ile Kokura’ya taşındılar. Burada Ogasawara Tadazane’ye hizmetkar oldular. Musashi burada ölümcül olmayan birkaç düello yaptı. Bu düelloların en ünlüsü mızrak (yari) ustası olan Takada Matabei ile yaptığı düellodur.

Musashi, Kokura’da kalırken Matabei onun eşsiz öğretilerini öğrenmek için onu sık sık ziyaret ediyordu. Daimyo Ogasawara, Mataibei’den Musashi ile dövüşmesini istedi. Matabei, her ne kadar istemese de dövüşmek zorundaydı. Matabei, bambu bir mızrak seçti, Musashi ise Bokuto seçti. İlk saldırışı mızrağıyla Matabei yaptı. Musashi engelledi. Saldırıyı engelleyerek Matabei’in yakınına girdi ve maçı kazandı. Bu şekilde 2 kez kazandı. 3 maçta mızrak Musashi’nin bacaklarını es geçmişti. Musashi mızrak Musashi’ye dokunmadığı halde Musashi, ”Dokundu, bu yüzden kaybettim” dedi. Maçtan sonra Matabei’in mızrak ile ne denli becerikli olduğunu anlattı. Matabei düellodan sonra ”Usta Musashi dokunamayacağım gerçek bir uzman. Üç maçtan birisini kazanmışım gibi davranması benim itibarımın zedelenmemesini sağlamak içindi.” demiştir.

Shimabara İsyanı


1637’de Musashi, Tokugawa Şogunluğu’nun huzurlu Edo döneminde meydana gelen çok az çalkantılı olaydan biri olan Shimabara’nın Hristiyan İsyanı sırasında savaştı. İplik giysi, içlik ve geta (geleneksel Japon takunyası) dışında hiçbir şey giymemişti. Belinde de iki hançer vardı. Sayısız isyancıyı öldürdü ancak isyancıların attığı taşların bir kısmı ona denk geldiği için devam edemedi. Oğlu Miyamoto Iori, Hristiyan İsyanı bastırırken farklı bir şekilde hizmet etti ve çok övülen bir pozisyon olan “Daimyo’nun Danışmanı” pozisyonuna yükseldi.

blank
Shimabara İsyanına artistik bir bakış

Musashi’nin İnzivası

Shimabara İsyanından sonra Kumamoto’ya geri döndü. 1640 yılında Musashi resmen Kumamoto Daimyosu Hosokawa Tadatoshi’nin hizmetçisi oldu, ōkumigashira 大組頭 pozisyonuna geldi, 300 koku aldı ayrıca Musashi’ye 17 sadık hizmetkar ve kalması için Chiba kalesi verildi. 1641’in Şubat ayında Hosokawa Tadatoshi için ”Hyoho Sanju Go” (Strateji Üzerine 35 Talimat) adlı çalışmayı yazdı. Bu çalışması başyapıtı olan ve yüzyıllar yıl sonra adının anılmasını sağlayan Go Rin No Sho’nun (Beş Çember Kitabı) temelini oluşturdu. 1642’de müzdarip olduğu sinir ağrılarından sona doğru yaklaştığını anladı. 1643’te Reigando adını verdiği mağaraya felsefesini ve tekniklerini aktaracağı Go Rin No Sho’yu (Beş Çember Kitabı) yazmak için yalnız başına yaşamaya başladı.

blank

1645’in 2. ayında Go Rin No Sho kitabını bitirdi ve en sevdiği öğrencisi Terao Magonojo’ya vermiştir. Orijinal yazımı bulunamadığı için Magonojo’nun Musashi’nin emri üzerine kitabı yaktığı düşünülmektedir ya da Edo Şogun’una gönderildikten sonra Edo Kalesi’nde saklanırken Edo Kalesi’nin yanmasıyla kitabın da yok olduğu düşünülüyor. Tam olarak nasıl yok olduğu belli değil ancak orijinalinin ortada olmadığı kesin.

Go Rin No Sho, Miyamoto Musashi’nin de kitapta dediği gibi bir rehberdir, okuyucuya birçok yol sunar. Her ne kadar savaş sanatlarını konu olsa da Musashi’nin teknikleri konumlandırdığı felsefe yaşama ve her türlü mücadeleye uyarlanabilir, kılıç çağı bittiği halde kitabı hala okunabilir yapan şey de budur. Ayrıca, Japon şirketleri için bu kitabın ayrı bir önemi vardır. Kitaptaki stratejiler şirketlerin ekonomik stratejilerinde büyük rol oynar.

Musashi’nin Ölümü

Öz disiplini konu alan Dokkodo (Yalnız Yürümenin Yolu ya da Özgüvenin Yolu) kitabını da bitirdikten 1 hafta sonra ölmüştür. Ölmeden önce kendisine zırh giydirilmesini istemiştir. Bu şekilde ölürken bile savaşa hazır olduğunu göstermek istemiştir. Ölümü Hyoho Senshi Denki’de (Ölen Usta Hakkında Anlatılar) şöyle anlatılır: ”Ölmek üzereyken ayağa kalktı, kemerini sıktı ve kısa kılıcını (Wakizashi) kemerine koydu. Sol elinde kılıcını, sağ elinde bastonunu tutarken dizini yere koydu. 62 yaşında öldü. Musashi istediği gibi tam zırh ve silahları ile tabuta konularak gömüldü. Akciğer kanserinden öldüğü düşünülüyor.

Miyamoto Musashi’nin sözlerini, zanaat ve sanat işlerini bir sonraki yazımda aktaracağım. O zamana değin takipte kalın!

blank
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler